| Maria_Ana_1999_cqd6 a întrebat:

Cand apune si rasare soarele in prima si ultima zi a fiecarei luni?♥

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. in fiecare zi rasaritul si apusul se decaleaza cu cateva secunde. Azi a rasarit la 7:10 si a apus la 18:37. Am un gadget pe laptop, se numeste weather monitor, pe langa vreme, mai are si factorul uv ( e buna vara informatia asta), si cand apune si cand rasare soarele, si fazele lunii. O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Formularea e gresita. Avand in vedere ca Pamantul e cel care se misca in jurul Soarelui e impropriu spus ca Soarele rasare. El sta acolo mereu, noi ne miscam.
2) Daca e sa folosim termenul de "" "rasarit" atunci rasare mereu. Tu vezi soarele doar in prima si ultima zi a lunii? Nu-l vezi in fiecare zi?

| a3e6u9 a răspuns:

Poți să vezi când răsare și apune Soarele în orice zi a anului aici:
http://www.timeanddate.com/sun/romania/bucharest