| Kosuchin a întrebat:

Cand auziti cuvantul "aTeu", la ce va duce gandul? Cum va imaginati o persoana aTee? Nu-mi dati definitii din Dex. Vreau doar parerea sincera.

38 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

La o persoana care nu crede in zei. Rationalul lui cauta alte explicatii despre univers si viata pe planeta noastra.

| cristi202 a răspuns:

@chelstone:
Comentariul Georgianei nu e stupid deloc. Cind vorbesti de Dumnezeu vorbesti de dragoste, si cind intri in legatura cu El, nu faci altceva decit sa intri intr-o relatie, intruna de dragoste. Ori, dragostea presupune incredere. Ia increderea ca credinta, si vei intelege de ce ai nevoie de credinta ca sa ajungi sa Il cunosti pe Dumnezeu. Oricum, nu credinta e totul in crestinism. Credinta e doar inceputul, e "canalul" care te duce in posesia realitatii. Intii crezi in Dumnezeu, apoi ajungi sa Il "vezi", insa nu il vezi cu ochii normali, ci cu cei ai sufletului, si siguranta pe care o ai asa cu privire la existenta Lui, e mai mare decit ai vedea cu ochii corpului, pentru ca lucrurile spirituale sunt mai puternice decit cele materiale, si de aceea sunt unii in stare sa ajunga sa si moara pentru ce cred. Crede intii (si nu merg pe "crede si nu cerceta", ba din contra "cerceteaza toate lucrurile" dupa cum spune Biblia, ca credinta ta sa fie fondata pe ceva sigur, si, daca o faci cu o inima sincera, vei ajunge sa crezi), si apoi vei descoperi realitatea. Cauta doar sa descoperi realitatea si vei ramine cu mina goala - ea nu ti se va descoperi decit crezind. Mai apoi nici nu vei mai avea nevoie de credinta, caci de pe urma experientei cu Dumnezeu, ajungi sa ai parte de siguranta, credinta se transforma in siguranta, caci nu doar ai crezut, ci ai si vazut.

| wales a răspuns:

Ateismul este o religie. Trebuie să crezi că nu există Dumnezeu. Este o filozofie referitoare la viaţă bazată tot pe credință, însă este o mare deosebire între religiile teiste și religiile ateiste. Ambele concepte oscilând în jurul cuvântului Dumnezeu '' theos ''.

| Angel0 a răspuns:

Sunt in general persoane care au cunostinte despre religie mai solide decat marea majoritate a credinciosilor.Cu timpul devin credinciosi autentici.Un kinder declarat ateu este doar un kinder debusolat si atat.

| FucktheSystem a răspuns:

1. O persoană care neagă existența unui zeu.
2. O persoană este mai complexă, dacă crede sau nu într-un zeu este un detaliu minor. Oricum ateii sunt foarte diferiți, nu eixtsă un model anume de ateu, să zici că așa ți-l imaginezi. Până la urmă și noi ateii sunt tot oameni, deci normal ar fi să fim concepuți ca niște oameni normali.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mai, eu cunosc personal unul, e un tip extrem de destept, profesional e realizat, are grija de familie, nu face rau daca nu il provoci, doar ca nu a citit Biblia niciodata, nu discuta despre religie si pur si simplu nu crede in Dumnezeu.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@georgiana, nu este vorba de mine, eu cred in Dumnezeu, am spus doar ca am o cunostinta de genul asta, da este adevarat ca nu stiu unde il va duce acest drum. Dar faptul ca a primit atatea daruri de la viata ma face sa cred ca are iubire in suflet pentru Univers, pentru cei dragi si tot ce il inconjoara, doar ca acea farama nu se numeste "Dumnezeu".

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Plus ca asa cum credinta e treba mea, asa si lipsa acesteia e treaba fiecaruia, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic si nici nu doresc sa fiu convinsa de ceva. E alegerea fiecaruia.

| thealchemist a răspuns:

Unul care se crede stapinul propriului destin fara sa cunoasca realitatea reala, adevarata stiinta.

| Necrophagist a răspuns:

BlueBios: Dawkins, pe atat de popular pe atat de josnic.

| miradoniz a răspuns:

hee hee cineva care reneaga existenta lui Dumnezeu?hee hee știi,ateii pe care îi cunosc eu au senzația ca Dumnezeu i-a dezamăgit și sunt supărați pe Elhee hee El e acolo,dar unii dintre ei au nevoie de timp ca sa accepte ca Domnul poate permite atâta suferință.M-am gândit des ca, paradoxal, e mult mai greu sa vezi suferința altuia decât sa o trăiești tu însuti.

| miradoniz a răspuns:

@alecsStarhee hee fiecare din noi avansează pe un drum al credințeihee hee ortodocșii cred foarte mult în Revelație, adică în faptul ca atunci când vei fi pregătit sa asculți răspunsurile, o sa le
și primeștihee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee ai încercat deja sa dovedești cuiva ca îl iubești? nu numai în cercul tău apropriat, dar în general-propune-i unui om de pe strada sa îi dovedești asa ceva! dacă vrea(și îi convine) te crede; altfel, nu.Asa suntem noi făcuți, oameniihee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee "respectul" este o forma de iubire dacă e sincer(adevărat) (de ex, am citit de curând un articol care reducea toate cel 10 porunci printr-una singura"și vei respecta" )hee hee nimeni dintre noi nu iubește pe toata lumeahee hee se pare însa ca ar fi posibilhee hee

| miradoniz a răspuns:

@Nyx dacă e vorba de tine, atunci asta ewinking dacă e vorba de altul, nu știi tu ce e în sufletul luihee hee fiecare din noi avansează pe un drum interiorhee hee ce știi tu unde o sa îl duca pe el?

| miradoniz a răspuns:

@Nyxhee hee da,relația pe care o avem cu Dumnezeu e extrem de personalahee hee și uneori se întâmpla,când Îl avem aproape sa îi dam un nume foarte personal. Poate sa fie un nume pe care toata lumea îl folosește,dar pentru noi,sa însemne totuși ceva foarte special:prezenta Lui în inima noastrăhee hee eu am cunoscut o "atee" care recuza biserica și în general respingea existenta unui Dumnezeu; în schimb,când o năpădeau gândurile negre,se refugia în fata ferestrei și întindea mâinile spre"Univers" sad e o poveste trista,pentru ca dacă ar fi avut curajul sa Îl asume pe Hristos,viata ei ar fi fost poate mai ușoară și s-ar fi terminat ceva mai demn.Dar cred ca Domnul e lângă noi,"ne spală picioarele", ca sa spun asa, atât cât îi permitem și indiferent ce nume i-am da noihee hee

| miradoniz a răspuns:

@costihee hee filozofi?hee hee

| chelstone a răspuns:

Ateu este acel om care nu crede in existenta unei divinitati. Eu, nu m-as putea numi ateu, nu neg ca ar putea exista o entitate superioata noua, insa nu cred in zeii morti, zeii mitologici din biblie, coran, sau cei antici ori din america centrala si de sud. Toate religiile sustin ca ele detin adevarul, insa cand vine vorba de demonstratii, toti au aceeasi placa: credinta. Credinta care duce la manipulare, la inrobirea mintii si a libertatii. Si daca toti considera ca ei detin adevarul, ce-i asa de greu sa demonstreze acel adevar?!

| chelstone a răspuns:

Georgiana, comentariul tau e de-a dreptul stupid, eu am incercat sa dovedesc nimanui ca il iubesc, cu atat mai putin oameni ai strazii sau oricare alta persoana intalnita in viata mea, eu nu sunt ipocrit sa spun ca-mi iubesc aproapele si alte astfel de aberatii, eu RESPECT, pe oricine nu conteaza din ce clasa sociala face parte, ofer respect atat timp cat sunt tratat cu respect, altfel pot trata si eu cu spatele.

| costi a răspuns:

Nici budistii nu cred in Dumnezeu, si nu sunt nici atei. atunci ce sunt? ia sa vedem, intrebare tricky

| bluebios a răspuns:

Am o idee foarte buna despre ceia ce insemna sa fii ateu. Eu sunt ateu de cand ma stiu, inca din frageda copilarie, cand am inceput sa-mi pun intrebari despre lumea inconjuratoare am primit raspunsurile, pe bune, stiitifice. Cred ca pe la 4 - 5 ani auzisem termenii de BigBang si evolutie, iar cand am intrebat de D-zeu mi sa spuns ca nu exista (ii multumesc bunicului meu pentru educatia primita).

Asa ca pot sa afirm cu certitudine ca nu am crezut niciodata in D-zeu si ca o buna parte din viata mea am tot mimat credinta (am fost la biserica cu diverse ocazii unde m-am inchinat doar pentru a respecta obiceiul impus de societate, am urmat orele de religie care mi s-au parut chiar interesante etc), dar niciodata nu am crezut cu adevarat intr-o deitate si nu cred ca am fost nici o perioada nici macar agnostic.

Consider ca in momentul de fata religia este daunatoare societatii umane, consider ca este pe cale de disparitie datorita acesului foarte usor al tuturor oamenilor la informatie, consider ca promoveaza incultura si superstiile. Bibilia mi se pare o carte plina de contradictii logice si in multe locuri lipsita de moralitate (mai ales in vechiul testament). Consider ca multi dintre voi daca a-ti citi Biblia in intregime a-ti face primul pas catre ateism.

Consider ca o persona atee, este o persona culta si realista, care refuza sa traiasca in minciuna, doar pentru a se conforma societatii in care s-a nascut. Apreciez foate mult pe oameni ca Richard Dawkins, Stephen Hawking care promoveaza ateismul si totodata au adus si contributii imense stiintei.

Sunt impacat cu ideea de moarte ca o trecere in inexistenta, mi se pare mai linistitoare si mai naturala, decat o judecata fara rost si un chin etern fie la dreapta Domnului, aducandu-i laude, fie in focurile Iadului. Consider ca durata vietii unui om este suficienta pentru a realiza tot ce poate realiza un om, nu am nevoie de eternitate, pentru mine o existenta mai lunga de 60-70 de ani mi se pare fara rost.

Daca vrei sa afli mai multe despre ateism iti recomand Richard Dawkins - The God Delusion ( http://uath.org/download/literature/RichardDawkinsGodDelusion.pdf )

| Just1dream a răspuns:

Crestin sau ateu... toti suntem oameni, liberi in viata asta, liberi spre a alege ce vrem sa facem, in ce vrem sa credem, cum vrem sa fim. ateii sunt oameni care aleg sa creada doar in ceea ce vad, in ceea ce se poate explica cu exactitate...in stiinta. o alege poate inteleapta ori poate ca nu, nimeni nu ne poate spune. daca vrei o parere complet sincera atunci cand ma gandesc la un ateu vad un om la fel ca mine poate doar mai rece si indiferent.
am o singura curiozitate care in cazul in care va deranja nu ii astept respuns: esti ateu?

| Claudiuu a răspuns:

O persoana care nu crede in zeii personaje biblice etc...Aceea persoana nu se lasa influentata in gandire de aceste lucrui ceea ce da nastere unor personalitati mai unice si/sau ciudate.

| FOCUS a răspuns:

parerea mea o ai in nick-ul tau

| Nymphetamine a răspuns:

Un om ca si oricare altul dar care respinge orice fel de entitate. happy

| alecsStar a răspuns:

O persoana care nu crede in dumnezeu. e la fel ca totii ceilalti doar ca nu crede in dumnezeu. Eu sunt ateu big grin

| alecsStar a răspuns:

Eu de exemplu sunt ateu deoarece nu am primit raspunsuri la niste intrebari si am citit biblia si e complet jalnica. fara suparate dar daca citesti cu atentie. ex: in biblie scrie ca Iuda(dracu) ne indreapta spre rau. dar daca pe mine ma indreptat spre rau si am ajuns in iad. de ce sa ma tortureze psihic pentru ca eu i-am facut voia lui. si faza cu dumnezeu ca a murit pe cruce acum simbolul bisericii este crucea (fiind un semn de tortura ) dar daca dumnezeu murea pe un scaun electric simbolul biserici era scaunul? P.S chiar daca nu exista pe atunci scaun electric.straight face

| alecsStar a răspuns:

Ma`m referit psihic big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Daca te referi la aspectul fizic, o persoana normala, in rest, tind sa cred ca e pasionata de stiinta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crede ca divinitatea exista
adica crede in ce vede
nu crede ca daca ploua sil vede pe unu ruganduse
GATA dumenzeu a oprit ploaia
poate s-a intamplat asa

cam asta e
uun pic de ateu sa afla in fiecare