RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Cand incepe viata umana?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Viata umana incepe inca de atunci de cand fatul se afla in uterul mamei si inima sa incepe sa bata, atunci inseamna ca a prins viata si este insulfetit.
Faptul ca mama simte miscarea fatului, la prima sarcina, la 4 luni si jumatate, iar la a doua sarcina la 4 luni, nu inseamna ca, doar de atunci fatul este viu, este insufletit.
Cu privire la faptul ca, tu ca individ, iti dai seama ca esti viu, ca traiesti, doar atunci cand nivelul tau de perceptie permite acest lucru, inseamna de fapt ca, de atunci poti sa faci ceva ca sa te simti "viu", ca sa traiesti cu adevarat nu doar sa vegetezi ca o leguma.
Daca cumva intrebarea ta se refera la inceputurile vietii umane pe pamant, atunci cred ca acest lucru este cu mult mai complicat pentru ca, inseamna ca ar trebui sa ne referim la faptul ca, oamenii primitivi nu si-au prea dat seama ce inseamna sa traiesti, ei doar au luptat sa supravietuiasca, in conditiile oferite de un mediu ambiant ceva mai salbatec si care nu oferea prea multe facilitati in sprijinul vietii constiente, nefiind un sistem de a invata lucrurile altul decat cel al traditiei transmise din generatie in generatie.
Cum fiecare fiinta umana este un exemplar unic in lume, ulterior fiecare traieste ori vietuieste asa cum intelege el sau ea sa-si inceapa viata si sa continuie sa traiasca, remarcandu-se prin ceea ce face, pentru ca traiul sau sa aiba un sens.
Daca insa ne gandim ca ai putea sa fii reincarnat si sufletul tau sa existe "de cand lumea", atunci inseamna de fapt ca, noi toti suntem nemuritori si doar capatam noi forme de exprimare prin "renasterea" noastra in secole, tari (continente) si rase diferite.

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca te referi individual, parerea mea e ca la conceptie.

| fabiola a răspuns:

Cand incepe viata umana, nu conteaza- mai important este sa nu fie distrusa si sa fim siguri ca putem face ceva in acest sens!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In momentul conceptiei.

| gabrielutzu a răspuns:

Din momentul conceptiei.

mlm
| mlm a răspuns:

De multe ori se spune ca viata umana incepe odata cu conceptia care este in acord cu fertilizarea, dar eu zic ca viata poate incepe abia atunci cand mama isi simte copilul miscandu-se pentru prima oara.

| hashe86 a răspuns:

Din momentul in care inima embrionului incepe sa bata(ziua 21).
conform simbolisticii inima se asociaza vietii. cand inima bate exista viata.

| borsec a răspuns:

Cand Dumnezeu inzestreaza embrionul nou creat cu suflet.

| selef a răspuns:

Dupa o partida de sex.

| ka2 a răspuns:

Cand incepi sa respiri

| sergiu2525 a răspuns:

Cand te nasti. apropo mersi de raspuns la intrebarea mea. esti cel mai bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Când a vrut Dumnezeu!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mde, cred ca atunci cind spermatozoidul fecundeaza ovulul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spermatozoidul se pupa cu ovulul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creationismul spune ca nu poate aparea viata din ne-viata, deci conform creationismului viata umana a aparut acum 6000 de ani! Aliluiaaalalalala.

| marcus a răspuns:

Teologic, viata umana apare atunci cand incepe sa se formeze fetusul.

| albuleasa a răspuns:

In momentul conceperii