| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vedeti voi viata umana?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cum sunt versurile din melodia asta

https://www.youtube.com/watch?v=KH1D1pcQ7Og

"Life is a waterfall
We're one in the river
And one again after the fall
Swimming through the void, we hear the word
We lose ourselves, but we find it all"

| FaraNumePls a răspuns:

În mod normal, omul trebuie să aducă ceva omenirii, practic sa ajute lumea. Dar pentru mine e doar așa, o chestie. Eu nu mă gândesc că voi ajuta pe cineva în viitor, mă gândesc că mă voi ajuta pe mine însumi happy

| Nefarius a răspuns (pentru FaraNumePls):

Surprise! La fel gandesc si eu happy.

| CleanHeart a răspuns:

Fac clatite, vrei?

| Theo94 a răspuns:

Ceva complex (probabil cel mai complex din univers ) care a aparut intr-un mediu care a indeplinit toate conditiile necesare aparitiei ei, si care continua sa existe si astazi, iar daca vrei ceva poetic:
"Viata este doar un drum spre moarte!"(doar atat pot sa-ti dau).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ma uit la altii. Ca in epoca de piatra. Mai ales in Romania. Suntem cu mult in urma fata de alte tari.Am fost si in Occident si in Statele Unite. In SUA am vizitat mai bine din jumatate din continent. Am ramas uimit ce gandire au oamenii acolo. Sunt implicati, se ajuta intre ei. Ma uitam si cu uraganul din TX. Am ramas oarecum uimit cand am vazut cum oamenii s-au alaturat si ajuta. Nu asteapta sa faca autoritatile. Am vazut un video pe FB in care arata un sir de cativa km numai cu masini la care erau tractate barci. Erau oameni din alte localitati... poate chiar state care s-au alaturat. Am vazut alt video cum un copil de 5 ani vindea limonada pentru a ajuta oamenii afectati din TX. Nu ma credeti, cautati pe FB pagina Good Morning America. Acolo am vazut. Iar dupa vizitele mele in SUA am ajuns la concluzia ca ei ajuta pana si un strain din alta parte in afara de SUA. De ex eu si prietena ramasi fara benzina intr-o zona pustie pe un Highway din Dakota de SUD, am fost ajutati cu combustibil de un alt sofer care ne-a vazut. Si nici bani nu ne-a luat. Ne-a zis ca doar Dumnezeu sa ne ajute. In Statele Unite am vazut Organizatii NON Guvernamentale care ajutau animale. Ranite, abuzate, fara stapan..Am vizitat adaposturi si am ramas mut cata implicare. In anumite state ocazional sunt organizate avenimente unde oamenii cu bani pot dona lucruri de care nu mai au nevoie sau chiar bani. Asta pentru saraci. Am vazut cum un om si-a donat masina cu conditia ca organizatorul sa o vanda si banii sa mearga la saraci. In Romania prea putin asa ceva. Pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ocazie spre nemurire si fericire si tinerete fara batranete. O ocazie de a experimenta placerea si fericirea si suferinta si boala si imbatranirea si moartea si invierea si inceperea vietii a doua in "cer" sau pe Pamant. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata umana e...un fel de arta, o minune de al lui Dumnezeu, ceva special.Viata umana e ca o floare in mijlocul buruienilor.

| Xaya a răspuns:

Pai nu prea conteaza caci cu incalzirea globala, razboaiele sau scaderea radicala a numarului de albine oricum o sa murim... Degeaba cautam o planeta noua, pana ajungem pe ea vine cine stie ce meteorit care o sa ne crape de tot. Am distrus deja o planeta, sa dea domnul sa nu ajungem si la a doua. Nu ca as fi impotriva evolutiei oamenilor, dar asta nu se mai numeste evolutie

| Xaya a răspuns (pentru Xaya):

Asta e umanitatea pentru mine, m-am lungit cam mult XD

| OAly a răspuns:

Ca pe o sansa de a arata ce poti, de a te bucura, de a iubi si de a lasa ceva in urma omenirii.

Răspuns utilizator avertizat
| annempx a răspuns:

Te nasti, traiesti (treci prin greutati, esti fericit, iubesti, doresti, realizezi, muncesti), mori.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

E greu, "intr-un final iti trebuie mai mult curaj sa traiesti". E greu cand treci prin etape dificile, financiare, cumpana existentiala, sau sociala. Poate la un moment dat te uiti sceptic la prietenii tai punand totul la indoiala. Dar cand te uiti in spate sa vezi peste cate ai trecut ti se va parea mai usor decat in acel moment. Toate sunt trecatoare, asa cum vin asa si pleaca, fie ele probleme, lucruri sau persoane. Trebuie sa ne adaptam, desi ne este greu, uneori sa te descarci plangand si sa o iei din loc, nu e timp de stat.

| Andrei144 a răspuns:

Dupa cum știi omul nu este decât un urmaș al unor subspecii mai inferioare,ce face diferit omul este faptul că are un nivel de inteligenta mai mare ( datorita condițiilor grele dintr-o anumită perioadă, deoarece alta opțiune mai rapida nu era ne-am dezvoltat inteligenta, fapt ce a dus mai trz și spre evoluția științifică și culturală care a trasat o linie subtila între noi și celelalte specii)pe scurt păsările au aripi, peștii branhii, noi inteligenta.Totusi având în vedere că viața a apărut dintr-o serie de reacții chimice complexe complet aleatorii putem deduce că viața în sine nu e prea importanta in comparație cu universul, fiind mai mult o greșeală sau o întâmplare și având în vedere că scopul vieții e supraviețuirea într-un univers ce va "pieri" poți deduce că viața e doar o întâmplare fără sens.