| RAY a întrebat:

Când stingem focul, unde se duce lumina?

intrebare filozofica nu stiintifica

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

In neant.

13 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

In alta parte unde nu este stins focul.
*lumina nu vine doar din foc.

| Exilee a răspuns:

Nicaieri. Dispare pur si simplu. In neant, cum a zis si LiZa.

| RAY explică (pentru Exilee):

Asta era un citat, trebuie sa fi filozof sa intelegi, nu dispare nimic, ramane acea lumina, speranta care arde mereu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Trebuia sa specifici despre care lumina este vorba, pentru ca eu ti-as da un raspuns pentru lumina din flacara prostiei.Stii, ca sa-ti luminezi calea e suficient sa-ti dai foc.E doar o teorie...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sincer era un citat nu stiu ce a vrut sa spuna confuncius, cred ca e vorba de speranta care arde mereu in inima noastra

Răspuns utilizator avertizat
| andru10best a răspuns:

In inima noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaMaria2719 a răspuns:

Buna intrebare. Lumina nu e materie propriu zisa sau cel putin nu e un obiect, lumina inseamna absenta intunericului. Si automat cand stingi focul se face intuneri si lipseste si lumina. Nu stiu daca neaparat se duce undeva.

| Andreiyy a răspuns:

Lumina, reprezinta un rasarit de soare stralucitor, dupa care se lasa incet incet in jos coborand ca o mantie din cer, dupa care apusul este asemenea focului stins. Apusul strapunge inima norilor precum jarul focului strapunge pamantul racoros si umed. )---------) si acum iti zic ceva despre unde pleaca. ) Lumina nu dispare, ea isi rasfata chipul luminos dupa care dispare incet, ascunsa in inimile noastre. )--------) sa stii ca m-am cam chinuit sa iti dau raspunsul asta. Sper ca merit si eu o funda. Papa

| morfina13 a răspuns:

Dispare.

| Algida a răspuns:

Hmm... depinde in ce sens spui "Focul" poate sa insemne multe lucruri.