| Alphawolf a întrebat:

Care a fost rostul exorcizarilor biblice daca duhurile rele scoase din oamenii posedati nu au fost distruse? Din Biblie stim:
"Cand duhul necurat iese din om, umbla prin locuri fara de apa cautind odihna; si negasind, zice: Ma voi intoarce in casa mea, din care am iesit. Si venind, o afla maturata si impodobita. Atunci se duce si ia cu el alte sapte duhuri mai rele decat el; si ele intra si locuiesc acolo; si starea de pe urma a omului aceluia se face mai rea decit cea dintai"

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Mi-ar fi mai usor sa accept ca exista unicorni si mos craciun decat ce spui tu acolo. De fapt ce spune biblia acolo.

13 răspunsuri:
| Alphawolf explică:

@GreenSky, ai fost tu posedata, sau ai participat la o slujba de exorcizare? Nu este tot una! Am o intrebare: Daca vezi un spectacol de magie poti deduce adevarul ascuns de acele trucuri?
@larix, nu prea am inteles. Ce anume ai inteles din acea slujba de exorcizare?
@Razvan, restul de 20% ce probleme crezi ca aveau? Probabil erau actori!?

| Alphawolf explică:

@GreenSky, probabil nu ai inteles sensul intrebarii mele. Nu am pus intrebarea degeaba! Exorcirzarea poate fi doar teatru(inselatorie). Tu neintelegand acea inselatorie crezi ca exorcizarea este adevar. Daca nu vezi adevarul ascuns in spatele unor numere de magie, foarte probabil sa nu poti vedea daca exorcizarea este o inselatorie. Gandeste-te la asta inainte de a sustine asa ceva.
Credinta nu ne ajuta sa intelegem unele lucruri! Credinta ne opreste sa vedem adevarul.

| Alphawolf explică:

@larix, doar imi dau cu parerea. La OTV nu m-am uitat mai mult de doua ori in viata mea, iar la radio nu am auzit sa dezbata aceasta problema. Gresesti daca crezi ca sunt asa de usor de influentat. Realitatea, ratiunea si logica ma fac sa-mi dau cu parerea, nu convingerile altora. Crezi ca daca particip la o slujba de exorcizare imi voi schimba parerea? Eu sunt sigur ca nici daca particip la 10 asfel de slujbe nu imi voi schimba parerea, dar foarte putin probabil sa particip la atatea slujbe, ca probabil nici macar la una nu as avea rabdare. Nu as suporta ca cineva...

| Razvan a răspuns:

80% dintre oameni exorcitaţi aveau probleme de natură psihică.Dar...trebuie ca din când în când să le oferi oamenii spectacol

| Angel0 a răspuns:

Am avut ocazia sa asist din intamplare la o slujba de exorcizare condusa de un preot interesant. Din momentul acela convingerile mele despre concurenta binelui s-au schimbat radical.
Asa din auzite e usor sa-ti dai cu parerea.

| Angel0 a răspuns:

Alphawolf.Ar fi util daca fiecare ar vorbi din propria experienta si nu din auzite la OTV, la radio intre doua manele etc.
Ai participat sau nu la o slujba de exorcizare reusita, sau doar iti dai si tu cu parerea pe TPU.

| Kosuchin a răspuns:

Pai... s-a rupt firul imaginatiei si oamenii au uitat sa completeze biblia tongue

| Pomar a răspuns:

@SpRstR a zis totulwinking

| GreenSky a răspuns:

Nu iti doresc sa cunosti chinul unei persoane posedata de un duh rau. E o intrebare absurda. ce rost mai au? Nu poti trai toata viata asa.
''si ele intra si locuiesc acolo; '' nu se refera neaparat ca se intorc la aceiasi persoana. daca aceasta se apropie de Dumnezeu, duhul nu mai are putere asa mare.

| GreenSky a răspuns:

Nu am fost posedata dar stiu o persoana foarte apropiata care a trecut prin asa ceva si crede-ma ca e al naibii de nasol, si da am participat la o asemenea slujba.

Nu amesteca lucrurile. Spectacolul de magie e un spectacol si atat. Daca tu consideri exorcizarea cu un spectacol, atunci iti recomand sa asisti la asa ceva si dupa as vrea sa iti aud parerea.

Iti trebuie credinta ca sa intelegi unele lucruri. E usor sa judecam, sa ne dam cu parerea fara sa stim exact despre ce este vorba.

| GoguSteriade a răspuns:

Inca esti la varsta la care citesti carti cu povesti?

| Karan2000 a răspuns:

Biblia este cea mai grea carte de inteles din lume. Daca iei Biblia la,, litera,, nu intelegi nimic. Adica,, la litera,, nu este vb de ce citesti ci este vb de taine, spuse prin alte cuvinte. Ex: sangele lui Iisus este vin si painea este trupul. Asa este toata Biblia foarte greu de inteles in special ultima carte APOCALIPSA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphalupule, duhurile rele nu sunt chiar de capul lor. daca cel scapat, tot nu crede si nu se inarmeaza cu armele si platosa credintei, duhurile il gasesc intr-adevar curat si impodobit dar si slab in credinta pentru a-l poseda din nou.cand omul e parasit de duhul sfant, si de ingerul pazitor, norma ca e la cheremul acestor manifestari ale raului. dar nu inseamna ca e parasit de tot.