| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza in biserica se fac exorcizari cand exorcismul este recunoscut chiar de Isus ca fiind o excrocherie foare periculoasa din cauza ca daca il scoti pe Diavol din om, acela se va intoarce intotdeauna cu alti 7 diavoli mai mari decat el?

Oare nu ar tebui sa fie interzisa practicara in bisericii a sarlataniilor de genul acesta? (adica perceputul banilor pentru servicii religioase)

Iata dovada biblica:

Matei 12 .43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.
44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.
45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. Aşa va fi şi cu acest neam viclean.

12 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Isus nu a afirmat niciodata ca exorcizarea este o excrocherie. Cat a fost pe pamant, El a scos multe duhuri necurate din multi oameni. Ar fi facut El ceva care nu este in acord cu voia Sa? Nu. Da, duhurile rele se vor intoarce in persoana respectiva in momentul cand el le da posibilitatea, mijlocul sa faca asta. Dar daca nu, el este liber, nu mai este un indracit.

| SaveTheNature a răspuns:

Hai k incerc sa iti explic eu de ce.
Mai intai incerc sa iti exprim FRUSTRAREA cu,,cuvintele mele:
Inchizitia+cruciadele.(no coment)
Preotii-multi preoti se comporta total invers decat ceea ce vrea Dumnezeu.-cer bani,sunt materiali,si resping oamenii a caror religie,doctrina,orientari etc sunt diferite decat a propriilor lor interese(ok)
Bisericile-mari,fastuase,impunatoare,scumpe,posh,,etc(ok)
Credinciosii,crestinii,teistii -care arunca cu pietre in primul om pe care in intalneste, si e opusul orientarii lor religioase, si credintelor lor religioase.Care se comporta animalic, instinctual, grotesc. Si care cred ca au un loc asigurat in rai in functie de inversunarea cu care matura pe jos cu cei care nu cred.si de inversunarea cu care resping alte religii, alte credinte, alte orientari.
Ai perfecta DREPTATE.Nu asta vrea Dumnezeu!
Si acum sa trecem la subiect:
1 Avand in vedere ca esti inteligent,eu cred ca pe langa inteligenta,ca om TREBUIE sa te bazezi si pe intuitie,spirit de observatie,si alte simturi care nu sunt atat de MATEMATICE.
Nu mai suntem in era Renasterii si a Umanismului si eu cel putin vad clar ca Oamenii sunt din ce in ce mai roboti,mai matematici,mai materiali,mai animali si mai putin OAMENI!
De asta TU nu poti vedea dincolo de granita "realitatii" a propriei realitati, a palpabilului a demonstrabilului.
Daca te bazezi doar pe IQ,pe calcule,si pe demonstratii fizice, chimice si matematice nu ai cum sa vezi prin ochii unui credincios, si mai mult de atat nu ai cum sa demonstrezi ca ei gresesc. Pentru ca aici vorbim de 2 lucruri diametral opuse, total opuse!
Si sa luam ca obiect de studiu Biblia. care la prima vedere pare o carte scrisa de Petre Ispirescu sau de Jules Verne plina de basme saturata de epitete, metafore si personificari. NU ESTE ASA!
1 Cartea a fost scrisa acum 2000 de ani pe limbajul oamenilor de atunci, si a caror comparatii erau facute conform, cunostintelor oamenilor de atunci.
Nici tu -cat de inteligent esti, daca ar fi posibil si ti s-ar aduce in fata o carte de chimie din viitor de peste 2000 de ani-nu o vei intelege- insa cartea de 2000 de ani in urma o poti intelege.
Si ai raspuns la toate intrebarile,Ea a fost scrisa sa poata fi inteleasa de oamenii de atunci,dar si de cei de acum.
Si de ce cred Oamenii atat de mult in Cartea Sfanta si in Dumnezeu? pentru ca e ADEVARATA si cel mai important APLICABILA!
De ce e adevarata si aplicabila pentru ca dovedeste alb pe negru caracterul oamenilor,situatiile cu care ai sa te intalnesti delungul vietii,felul in care poti trece peste probleme,ispitele,si felul in care ooamenii se autodistrug lent si sigur in setea lor de mai bun mai mult,mai bine,perfect etc.
Dovedeste alb pe negru cum fericirea nu consta in material,si materialul(fie ca e vorba de bani,masina, etc nu aduc decat fericire de moment.
Si zbuciumul sufletesc al oamenilor continua toata viata pana ajung sa-l cunoasca pe Dumnezeu.
Si iti spun clar ca oamenii cu adevarat fericiti nu sunt Tiriac,sau Berlusconi ci simpli oameni saraci care l-au cunoscut pe Dumnezeu si a caror ochi sunt luminatide bunatatea Lui.
Si in fine la fel de important este faptul ca respingandu-l pe Dumnezeu si invataturile lui nu faci decat sa te inconjori de aceeasi tip de oameni ca caror principii in viata sunt "sus tot mai sus" si de care a caror competivitate de vei lovi toata viata,zbatand-te ca un peste si neintelegand de ce atat de multi oameni sunt"prosti si cred"
Uite ca mi-am rupt din timpul meu sa-ti explic de ce. Si eu putin, altul putin(asta e Dumnezeu) nu dispare, Si probabil ar fi frumos pentru toti ateii daca credinta ar disparea odata.Si miliardele astea de oameni "ar deschide odata ochii" si ar inceta sa mai fie "primitivi".
Dar vezi tu ca cu toata tehnologia,cu toata stiinta si cu ce mai vrei tu,nimeni nu a reusit sa-i opreasca pe oameni de aceasta"orientare".
Si tocmai ca un om inteligent nu se foloseste doar de vaz auz,miros, pipait, gust- un om inteligent se mai bazeaza si pe alt simt.Nu ai acel simt, caci fugi de el, si e cel mai important simt pe care nu il pierzi odata cu moartea.Ca celelalte 5 simturi le au si animalele, dar tu esti Om.
Citeste macar Noul testament cap-coada. si cu siguranta ai raspuns la toate intamplarile.dar din nou trebuie sa apelezi si la al 6 lea simt.
Pildele lui Isus atat de ADEVARATE si APLICABILE.

| freakazoid a răspuns:

Vorbiti serios? straight face

| soimos explică (pentru freakazoid):

Noi nu vorbim de la noi, ci ne duelam pe baza de veresete Biblice, vezi ca am si postat acel verset cu pricina!
Retine totusi ca nu exista exorcizare decat ca forma a Sarlataniei si ca pe Diavol nu il poti alunga din om decat pe moment, vezi mai departe ce se va intampla ulterior, si asta nu o zic eu ci o zice chiar Isus in Biblie!

| Neworder21 a răspuns (pentru freakazoid):

E bine desigur sa analizezi cele ce se discuta,
dar sa nu te lasi influentat.
incearca sa gandesti singur,
pentru a nu fi manipulat intr-un mod sau altul.

| soimos explică (pentru Neworder21):

De ce prostesti lumea!

Nu de discutiile noastre trebuie sa fie influentat/a, ci de argumentele biblice sau istorice pe care le prezentam noi!
Nu noi fi tu pocait, dar gandesti si MINTI exact ca unul din ei!

| Neworder21 a răspuns (pentru soimos):

"dar gandesti exact ca unul din ei! " oho, ce compliment :)))
mai rar care imi spun ca sunt pocait :D

argumentele biblice si istorice pe care le prezentati "voi"
sunt naive si lipsite de temelie.

de ce?
pentru ca Biblia a scris-o tot omul, asa cum a inteles-o el
pe vremea ceea.

Am impresia ca ceea ce ai postat tu mai sus nu este o intrebare, intrucat tu singur ai scris mai jos raspunsul.

Si acum incerci sa duci oamnii de nas,
poate curand ii ademenesti pe forumul tau:
(din profil)
http://forum-anti-christi.forumers.ro/

Doar denumirea cat ne spune.
Si-i serios baiete, ca in ziua de azi omul care are cap pe
umeri, o sa gandeasca singur, fara a fi "ajutat"

"argumentele biblice sau istorice pe care le prezentam noi!"
tu prezinti nu argumentul ci asa cum ai inteles tu singur argumentul.
este diferenta, nu?;)

o zi buna;)

| freakazoid a răspuns (pentru soimos):

Da, dar ce vreau sa zic, ai vazut vreodata o persoana posedata? Nu la TV, in realitate, sa fie langa tine cineva posedat.

| Neworder21 a răspuns:

"la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită. "

Nu ai inteles corect aceasta fraza.

"o află golită" - golita se are in vedere unde nu este nimic.
acolo unde este bine, bucurie, dorinta, acolo e plin.

in sufletul gol, desigur se poate cuibari orice.

De ce?
pentru ca sufletul e gol.

Sunt sigur ca daca umpli sufletul tau cu bunatate, fericire, iubire, dorinta de a trai, darnicie si multa prietenie, atunci nu doar ca nu va fi goala "casa" ci si ii vor fugari pe veci, cate sute n-ar veni.

Cele bune mereu invinge, asta s-o stii cu siguranta.

| soimos explică (pentru Neworder21):

Bati campii, si minti interpretand ciuntit si in mod scos din context!
Casa cea golita a diavolului este dupa exorcizare!
Iar Diavolul se intoarce inapoi in fosta lui casa!

Esti cumva pocait, as crede acest lucru dupa felul parsiv in care minti probabil din dorinta de a ne intarii convingerea ca pocaitii sunt activistii ai minciunii aflati in slujba celui care se lauda ca este seful cheilor Iadului si a fost slavit in biserica sa, timp de peste 1500 de ani, cu numele de Lucifer!
Si astfel voi propagandistii minciunii, adica pocaitii, il aveti ca Dumnezeu pe Lucifer!

| Neworder21 a răspuns:

1. Eu am scris parerea mea. Nu a fost raspuns la o intrebare ce vizeaza pe cineva ca sa poata fi considerata o minciuna. Este odar o parere.

2. "Casa cea golita a diavolului este dupa exorcizare!" Sa incercam sa gandim cu logica ta.

da fie acea casa. acela este sufletul si constiinta ta.

insa el iti apartine tie nu celui rau.
la fel cum ar intra in casa ta un intrus si ar zice ca apartamentul tau ii apartine lui. si daca anunti politia, se va intoarce cu alti 6 prieteni ca sa te scoata din casa.

3. "Pocait" Nu nu sunt pocait.
sunt un om ca oricare altul.
bere, tigari, prieteni, fete...et.c
departe de a fi un om exemplar.
in schimb eu am grija de cuvinte, si nu le zvirlu in vant.

4. Tu crezi ca casa dracului este in tine?
"Casa cea golita a diavolului este dupa exorcizare!
Iar Diavolul se intoarce inapoi in fosta lui casa!"

eu n-as zice asa,
de ce? pentru ca dupa logica ta reiese ca in fiecare om este cate o casa pu draci big grin big grin big grin

fii serios copile. vei creste si vei intelege mai multe lucruri.

succes.

p.s. vezi ca eu citesc atent si respect parerea ta, pentru ca oricine are dreptul la propria parere.

| Neworder21 a răspuns:

Imi pare rau doar ca citesc si unii copii toate astea, si care mai prostuti, pot fi usor amagiti.

adevarata arma contra minciunii este sa gandesti singur.