| Dorugar a întrebat:

Vi se pare corect faptul ca Isus prostea oamenii spunand ca face exorcizari, cand el de fapt nu scotea diavolii din oameni, ci marea in mod constient numarul dracilor pe care ii baga in acel om care se lasa exorcizat de el?
Si ca sa nu ma injurati pe degeaba, iata dovada biblica in care insusi Isus recunoaste singur ca diavolii nu pot fi scosi din om:
Matei 12.
43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.
44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.
45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.

Cum altfel va explicati faptul ca Isus desi era constient de rezultatele exorcizarilor, facea totusi exorcizari?
Dau funda!

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,atunci cand Isus intra in casa inimii El o curateste si apoi domneste in ea aducand pacea si bucuria mantuirii.Bineinteles ca cel rau va incerca cu toata puterea sa vina cu tot felul de ispite, dar daca te inarmezi cu armatura Duhului Sfant, el va fugi de la noi.
Isus a facut numai bine oamenilor: i-a vindecat, i-a eliberat de duhuri necurate, i-a mantuit.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Iarasi bati campii?
Ce dracul nu te duci la culcare daca nu te duce mintea sa raspunzi la intrebare?
Si eu pot face afirmatii ieftine ca tine precum ca Isus umbla in fundu inimii pentru ca toate ispitele sunt in jurul fundului, dar cum nu am nicio dovada biblica ca sa imi sustin parerea asta, prefer sa nu bat campii ca tine!
Hai, du-te si te culca ca visezi cu ochii deschisi!

| Dorugar explică:

Poi tocmai ca nu ii scoate ci ii baga!
Sau nu ai inteles versetul din care rezulta ca la exorcism Diavolii nu se pot scoate din om. ci doar baga mai multi!
Ce dracu si tu esti analfabet structura ca nu intelegi nimic?

| florinmarius20 a răspuns:

Se poate spune ca desi realizeaza ca e o misiune pierduta, Dumnezeu prin Iisus nu cedeaza si lupta pana la capat.
Din aceste versete rezulta ca diavolii sunt mai puternici.

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

Interesant punct de vedere.
Oricum nu este nicio dovada biblica precum ca exista vreo lehatura intre Isus si Dumnezeu.
Nu Diavolii sunt mai puternici, ci Isus lucraza cu Diavolii, si exact de asta il acuzau contemporanii sai

| Nyx a răspuns:

Toti bateti campii, biblia e scrisa de om.Credinta nu este intr-o carte, e la fiecare in suflet. Asa cum nu vezi vantul dar il simti, asa nu vezi pe Dumnezeu dar ii simti prezenta. Si da, raul mai castiga,pentru ca liberul arbitru isi spune cuvantul, nu pentru ca Dumnezeu nu e atotputernic. El e alaturi de fiecare suflet si-l ajuta sa mearga mai departe. Nu sunt o fanatica, nici macar pe aproape, nu scriu cu citate sau cu cuvinte alese, scriu pe intelesul tururor sa nu las loc de interpretari, dar asta nu ma face mai putin importanta. Ce lume ar fi daca toata lumea ar face ce trebuie? N-am nevoie de raspunsuri, fundite si alte neamuri, m-a scandalizat intrebarea si am lasat o parere.

| Dorugar explică (pentru Nyx):

Nu te supara ca te intreb! Esti cumva analfabet ca nu ai inteles intrebarea din titlu?
Poi daca ai inteles-o, de ce nu raspunzi la ea si bati campii?

| Nyx a răspuns (pentru Nyx):

Daca esti aici sa jignesti, lasa-te de treaba asta. Care e problema ta daca nu suport sa citesc ineptii?

| Dorugar explică (pentru Nyx):

Tu esti greu de cap?
Poi te obliga cineva sa-mi citesti intrebarile?
Tu chiar vrei sa ne dovedesti ca esti un monument de ineptie?

| Nyx a răspuns (pentru Dorugar):

Este site public, daca nu iti plac raspunsurile, ignora-le, eu nu am de dovedit nimic, tu, in schimb, dovedesti ca iti place sa jignesti fara a argumenta. Ba mai mult, raspunzi folosind cuvintele mele. Daca erai putin atent intelegeai ideea de baza. Biblia este o poveste la mana a 3-a scrisa de mana omului si nimic mai mult. Nu vei afla adevaruri mirifice ci doar te vei indeparta de esential. Daca nu esti instare sa intelegi asta, abtine-te de la subiect.