| ThePathWalker a întrebat:

Care este cel mai dur metal sau aliaj?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Inoxul,anumite aliaje de inox sint de aproape inca odata mai dure decit Tungstenul sau Titanul. Titanul si Tungstenul doar vorba vine ca sint mai dure pentru ca sint folosite la anumite aplicatii, deci nici pe departe ca ar fi si adevarat ca ar fi cele mai dure. Titaniu resista la presiuni de 170.000 psi iar aliaje cumeste inoxu la presiuni de 220.000 psi, altele la peste 280.000, deci titan, tungsten sint copii pe linga inox sau alte aliaje ale inoxului cu cromul ori molibdenul.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca este chiar cel mai dur aliaj metalic, insa cu siguranta este in top: vidia.

| Shammal a răspuns:

Panza de paianjen

| relian a răspuns (pentru Shammal):

Pinza de care tu spui nu este metal si nici aliaj.Omul asta asta intreba metal sau aliaj.Scuze

| Încrucişătorul a răspuns:

Durasteel.

| neutrino a răspuns:

Nu exista " cel mai dur". Exista " mai dur decat"...

| Mădă0611 a răspuns:

Eu stiu de titan :-?

http://www.youtube.com/watch?v=JRfuAukYTKg I am titanium \m/

| WhatheWow a răspuns:

Dintre melalele grele, Tungstenul e cel mai dur iar dintre metalele ușoare, Titanul.

| suffarstar a răspuns:

Cea mai dura "chestie" e diamantul, o forma nativa cristalina de existenta a carbonului alaturi de grafit, care, paradoxal, e unul dintre cele mai moi, incat lasa urme pe hartie.I se mai spune mina de creion.Cred ca dintre metale cel mai tare e titanul sau otelul combinat cu alte nemetale.

| LeMousiqe a răspuns:

Titanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metal, nu stiu exact, iti zic ce se foloseste pe la utilaje si freze, tungsten sau carbura de tungsten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capul unui idiot. Sparge si usi! Ce stiti voi...

| Xenya a răspuns:

Cred ca este titanul!

| Apocaliptic a răspuns:

Sunt sigur ca titanul. Mai este si usor smug.

| relian a răspuns (pentru Apocaliptic):

Gresesti.Cauta in carti si vezi ca inoxul intrece titanul de aproape 2 ori la duritate.

| Apocaliptic a răspuns (pentru relian):

Uaaau. Zimi si mie cum se numeste cartea aia.
De cand caut o carte din asta care sa imi arate duritatea la mai multe metale...

| relian a răspuns (pentru Apocaliptic):

Sint carti americane, deci nu stiu daca le gasesti prin Romania, dar poate ca or fi.Deci nu stiu ce sa iti spun.Eu am prieteni care au carti, ei miau aratat dar nu m-a interesat cum se numeste cartea peatunci ca sint vreo 2 ani, acum doar mi-am adus aminte de chestia asta si am spus.

| relian a răspuns (pentru Apocaliptic):

Am revenit. Miam adus aminte ce carte era.Americanii scot niste cartulii mici zis si de buzunar in care dau tot felul de chestii si acolo am citit, vazut.Am si eu una de genul asta acum mi-am adus aminte si da f multe chestii interesante.La metale da si pctul de topire si duritati, simboluri etc.Cartulia se numeste POCKET REF scrisa de Thomas J.Glover.Ce am eu este a 3a editie si cam atit.Deci in carticica sint date chestii din toate domenile, lemn, metale, apa, pamint, ce nu-ti trece prin mingte.Conversii si asa mai departe. Daca ai vazut eu am dat acolo ceva cifre si erau psi adica pound pe scor inchi deci sistem de masura american, englezesc. Daca te suparai ca am spus ca gresesti scuze.

| problemelamate a răspuns:

Diamantul
are duritatea cea mai mare

| Terentee22 a răspuns (pentru problemelamate):

Ala nu e metal, cel mai dur, din ce am invatat eu la O.M.M, este titanul.

| Exilee a răspuns (pentru problemelamate):

Diamantul nu e metal, ci mineral.

| HueyFreeman a răspuns (pentru problemelamate):

De la metal la carbon este un drum destul de lung.

| Muncii_Medicina_1985 a răspuns:

Pana nu demult se spunea ca grafenul este cel mai dur material. Iata insa ca acesta a fost intrecut. Oamenii de stiinta au reusit nu doar sa sintetizeze, in premiera, materialul numit carbin, ci si sa-l produca in masa.

Acest material care are la baza atomul de carbon are o duritate de 40 de ori mai mare decat cea a diamantului si de doua ori mai mare decat cea a grafenului.

Nicolau E. Lucian

Răspuns utilizator avertizat