| allexya501 a întrebat:

Care este diferenta intre un meteorit si un asteroid?
nu am inteles nici odata!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Citeste aici si vei intelege:
Meteoriti
http://ro.wikipedia.org/wiki/Meteorit
Asteroizi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Asteroid

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unul i mic altu i mare asa mare ca a omorat dinozauri, cometele sunt bucati de gheata care posibil a adus viata pe pamant si toata apa, ele sau format din praful ramas de la formarea sistemului solar

| relian a răspuns:

Se spune ca un meteorit este o bucata de roca, mineureu de care o fi de cel mult 10 m in diametru.Asteroidul este acea bucata de roca sau ce o mai fi care depaseste 10 m in diametru, insa de cele mai multe opri au dimensiuni f mari.Deci diferenta este doar de gabarit.Aia e tot.Asa cum numic masinile mici automobile si cele mari TIRURI. Ceva de genul asta, este doar un nume atribuit unor corpuri ceresti.

| WhatheWow a răspuns:

Meteoriți sunt doar cei care intră în atmosfera terestra și cad pe pământ.

| valentino52 a răspuns:

Asteroidul este mult mai mare. O bucata rupta dintr-un asteroid poate fi un meteorit.

| ClassyAsFuck a răspuns:

Stiam ca asteroidul este metalic iar meteoritul este piatra sau pamant? inca nici eu nu stiu