| dodicuta a întrebat:

Care este diferenta dintre un meteorit si un asteroid?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este ca diferenta dintre magma si lava.Atunci cand ea se afla in interiorul vulcanului se numeste magma, iar cand vulcanul erupe si magma iese la suprafata se foloseste denumirea de lava.

| WR104 a răspuns:

De marime.

| RAY a răspuns:

Cand s-a format sistemul solar =sau unit bucatiti devenind tot mai mari printre ele meteoriti=bucati mici
asteorizi =bucati mai mari
proto planete =ca pluto
pamantul, luna s-a format prin unirea a mai multor bucati mari

atentie asta e doar o ipoteza nu se stie cu certitudine cum s-a format sistemul solar

| CryChristiAN a răspuns:

Salut, o seara buna si sanatate!

Asteroizii sunt corpuri de forma neregulata, cu suprafata ACOPERITA DE cratere, ce orbiteaza in jurul Soarelui; acestia se gasesc in centura de asteroizi Marte-Jupiter. Acum te intrebi ce este centura Marte-Jupiter. Pai ei bine, stii ca exista 2 clasificari ale planetelor sistemului nostru solar:
- telurice( Mercur,Venus,Terra,Marte)
- gigante gazoase( Jupiter, Saturn, Neptun si Uranus).
Ei bine, aceasta centura separa totodata planetele telurice, de cele gigante ( gazoase).

Asaa, iar meteoritii sunt tot corpuri solide( observi ca exista cateva asemanari intre asteroizi si meteoriti, si iti spun dupawinking ), de mici dimensiuni care se autoparind atunci cand patrund in atmosfera; supranumiti si ''stele cazatoare''. ITi dau si cateva exemplu: orionidele, tauridele, perseidele etc...

Acuma, hai sa-ti spun ce sunt cometele.
Cometele sunt corpuri SOLIDE, STANCOASE sau INGHETATE, avand coama si coada gazoase care REFLECTA LUMINA SOLARA.

Răspuns utilizator avertizat
| Solsagan a răspuns:

Asteroidul se transformă în meteorit când intră în contact cu atmosfera terestră.

| IepureleCuLopată a răspuns:

Meteoriti= Bucată desprinsă dintr-un corp cosmic, corp care cade pe pământ provenind din spatiu.

Asteroizi=Mică planetă din sistemul solar, putin strălucitoare, cu orbita cuprinsă între orbitele lui Marte si Jupiter.

| dodicuta explică (pentru IepureleCuLopată):

Ca Pluto?

| IepureleCuLopată a răspuns (pentru dodicuta):

Păi ultimele cercetări au arătat că pluto ar fi li el un asteroid, din cauza dimensiunilor sale foarte mici.

| dodicuta explică (pentru IepureleCuLopată):

Si ca acolo unde e el sunt si alti asteroizi mai mari ca el.

| Inferno a răspuns (pentru IepureleCuLopată):

Nu stiu de unde veniti cu definitiile astea cretine, daca acel corp nu mai face parte din sistemul solar nu se mai numeste asteroid?