| Sophieeeeeee a întrebat:

Are este diferenta dintre asteroid si meteorit? Fundita cui ma lamureste.

9 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Daca stii engleza, uite aici lamurireacu punct si virgula, tot tacamul. Daca nu o sa incerc sa iti fac un rezumat:D, cat ma pricep eu de bine.
http://www.freemars.org/jeff/meteor/

| MitroKta a răspuns:

Uite:
An asteroid is a solid body in Space, smaller than a planet but large enough to be seen at a distance.

A meteoroid is a solid body in Space, too small to be seen at a distance, which is discovered when it strikes something (such as the atmosphere of a planet or the surface of another body), causing a momentary flash of light (a meteor) or other disturbance in whatever it strikes, or after it makes a crater or deposits meteoritic material.
Tot de la linkul ala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asteroizii sunt niste corpuri cerest mai mici decat planetele.

meteoritii sunt bucati din asteroizi

| SimonaCristina a răspuns:

Www.Wikipedia.ro pentru fiecare si tragi tu conluziile.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Meteoritul este o bucata dintr-un corp cosmic, corp care poate cadea pe pamant proveind din spatiul cosmic (cel mai elocvent exemplu este craterul lasat in Peninsula Yukatan din Mexic, in urma cu aproximativ 65, 5 milioane de ani, impact ce a dus la disparitia dinozaurilor).
Asteroidul reprezinta o mica planeta din sistemul solar cu o orbita cuprinsa intre planetele Marte si Jupiter (aceasta purtand denumirea de Centura Kuipper sau centura de asteroizi, aici aflandu-se cei mai multi asteroizi din sistemul nostru solar).

Răspuns utilizator avertizat
| ALEXE112 a răspuns:

Asteroizi sunt mai mar iar meteoritii sunt bucati din asteroizi

| megazonegirl a răspuns:

Ambele asteroizi și meteoriți provin din spațiul cosmic. Asteroizii sunt mici, cum ar fi planeta-organisme care orbita soarelui, și cunoscut sub numele de planetoizi sau planete minore. Centura de asteroizi care se află între Pământ și Marte conține sute de mii de planetoizi acestor. Uneori cad asteroizi de pe orbită și a lovit Pământul, iar apoi ele devin meteoriti. Cu toate acestea, nu toate meteoriți sunt asteroizi, meteoriți și poate fi de la Lună sau o altă planeta.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru megazonegirl):

Buna!
Centura de asteroizi sau Centura Kuipper cum mai este cunoscuta nu se afla intre Pamant si Marte, ci intre Marte si Jupiter. Acolo se gasesc cei mai multi asteroizi din sistemul nostru solar. Desigur ca, pot exista unii asteroizi rataciti ce orbiteaza in apropierea Pamantului, exemplul cel mai elocvent este asteroidul 2012da14, care a fost descoperit in februarie 2012, orbitand in jurul Terrei, dar aceste prezente ale asteroizilor sunt rare in apropierea planetei noastre. Daca cenrura de asteroizi s-ar afla cum ai spus tu intre Pamant si Marte, atunci, Pamantul ar fi fost o planeta fara viata, asteroizii reprezentant un real pericol, prin coliziunile lor. In alta ordine de idei, daca ar fi fost atat de aproape de Pamant, forta gravitationala a planetei noastre i-ar fi atras si atunci s-ar fi ales praful de tot ce este aici.
Am vrut sa rectific informatia pe care tu ai dat-o si sa fac o completare referitoare la unele aspecte.
Numai bine!