| Cronica_Melinda_1996 a întrebat:

Care e diferenta dintre meteorit si meteor?

Răspuns Câştigător
| strengaritzza a răspuns:

Meteotit? Cred ai vrut sa spui asa. meteoriti si meteori. Nu?

Metorul este fenomenul produs de intrarea în atmosferă a unui meteorit, iar din această cauză se produce frecarea acestuia cu atmosfera şi incepe să ardă, de pe Pământ el apărând ca o stea care cade şi lasă o dâră de foc în urmă.

Funda!

1 răspuns:
| Ionut_Horeic_1987 a răspuns:

Meteoroid = bolovani de mici dimensiuni care umbla prin spatiul cosmic.
Meteor = un meteoroid care ajunge in atmosfera pamantului si arde complet dar nu atinge suprafata pamantului.
Meteorit = un meteoroid care ajunge in atmosfera pamatului arzând dar nu complet si in final atinge suprafata pamantului.
Eu asa stiam.winking