| Balin_Liliana_1997 a întrebat:

Care este formula chimică a laptelui?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate H2O + lapte praf happy

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Principalul compus al laptelui este Lactoza { 4-O[β−D-galactopiranozil]-D-glucopiranoză (β).[2]}. In rest el este un conglomerat. Din punct de vedere fizico-chimic, laptele poate fi considerat o dispersie alcatuita din patru faze:
- faza gazoasa care contine CO2, O2, N2;
- faza grasa sub forma de globule de grasime, gliceride, fosfatide, steride si substante liposolubile;
- faza coloidala formata din cazeina, lactalbumina, lactoglobulina;
- faza apoasa formata din proteine solubile, aminoacizi, lactoza, saruri minerale si substante hidrosolubile.

Răspuns utilizator avertizat