| Paulla a întrebat:

Care-i cel mai bun thriller psihologic pe care l-ai citit?
Şi nu, n-am greşit categoria. Postez aici pentru că la 'Educaţie şi Cultură Generală' sunt numai teme.

Răspuns Câştigător
| ilisium a răspuns:

Cam orice scris de Stephen King, ar mai fi seria Milenium a lui Stieg Larsson, recent am citit "All She was Worth" a scriitoarei japoneze Miyuki Miyabe si mi-a plăcut, ar mai fi "În supa miso" de Ryu Murakami momentan citesc "Mă numesc Roșu" a lui Orhan Pamuk (o recomand deșii nu se încadrează în zona thriller psihologic). Filme cu această temă pe care le recomand ar fi pentru început Sympathy for Mr. Vengeance (2002), Oldboy (2003), Sympathy for Lady Vengeance (2005) (trilogia răzbunării a lui Park Chan-wook), poate ti-ar place "Femeia nisipurilor" de Kobo Abe.
Lecturare/vizionare plăcută.

Take care,
ilisium

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

George Orwell - 1984, dar este oarecum SF.

| ChioruL14 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ala e film? ma dezamagesti, l-am vazut si eu si e atat de prost si slab gandit/facut incat pe la 75% l-am oprit.
carti nu am citit niciodata, decat una singura in clasa 8-a(de nevoie) dar filme am vazut, majoritatea psihologice. sunt prea multe sa le enumar care mi-au placut asa ca iti spun actorii preferati, al pacino, robert de niro, denzel washington, jean reno...genul asta, seriosi.

| ilisium a răspuns:

Am uitat să adaug cvartetul Red Riding a lui David Peace, "Nineteen Seventy Four", "Nineteen Seventy-Seven", "Nineteen Eighty", "Nineteen Eighty Tree". Poți găsii informații suplimentare pe goodreads.com

Răspuns utilizator avertizat