| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt principiile si valorile voastre in viata?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sanatatea
banii
iubirea
sexul
cunoasterea
ateismul
ratiunea
stiinta
logica
pshiologia
astronomia vreau sa vad spatiu macar o data
umorul, cat traiesc vreau sa zambesc sa rad, sa fiu fericit ca doar o am si asta e ultima
moartea e cea mai buna prietena a ta daca stii cum sa te folosesti de ea
valori morale ca filozofia budista, asiatica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa traiesc in realitate, fara citate filozofice, fara vise marete, fara dorinte imposibile, doar prin munca si prin efort pot sa realizez ce vreau, nu visand

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Principiu este actiune-reactiune.
Valorile : sanatatea, iubirea, prosperitatea, cunoasterea si respectul (care insa se castiga)

| suffarstar a răspuns:

"Oamenii incep sa moara atunci cand inceteaza sa mai viseze." Brian Williams

| contαbαndonαt a răspuns (pentru suffarstar):

Foarte frumos citatul happy si adevarat.

| suffarstar a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Asa e.

| OOOLEOOO a răspuns:

EU
Relatiile sociale/cuplu
Egalitatea
Psihologia
Respectul
Religia
Marijuana
Spiritualitatea

| Maxim96 a răspuns:

Dragostea,pacea dintre oameni

| Chαяtreux a răspuns:

Respect, iubire, pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valorii mele:
adevarul,familia,viata,egalitatea,respectul,religia, intelepciunea, experienta,cunoasterea, stiinta

| contαbαndonαt a răspuns:

Frumusetea Naturii, a artei, a unui zambet inocent, a unei lacrime, a pers. ce dispun de diferite boli psihice (intotdeauna am simtit o oarecare fascinatie pentru astfel de cazuri), a reproducerii si desigur frumusetea corporala, a femelelor in special desi chiar nu as putea spune ca e vorba de sex-appeal caci nu are nici cea mai mica legatura cu atractia sexuala.Aici vorbesc de atractie strict vizuala.
Cand admiri stai deoparte, nu pui mana sa `poluezi`, sa patezi ci doar privesti si pretuiesti.Frumusetea este in tot si-n toate, in ochii celui ce o priveste.

| suffarstar a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Foarte bun raspunsul. Omul frumos priveste si se bucura. Omul urat ia totul ca pe ceva normal.Eu prefer sa privesc totul ca pe o minune. E o minune ca sunt in viata. Cu ce am fost mai bun decat cei ce mor de foame? Si totusi, eu primesc hrana, caldura, lumina, conditii in fiecare zi. Umul urat nu e multumit niciodata.

| Krokodil a răspuns:

Refuza gandirea impusa si educa-te printre atatea lepre ce vor sa te suga.eu nu caut sa ma respecti, vreau doar sa te respecti cand doar totu-i comert ieftin si megahertzi.invinge-ti teama cu teama de ce-ai fost ieri, nu ierti greseli, serviciu pe serviciu, nu fac greseli.

https://www.youtube.com/watch?v=ZIOrPa7e8P8

| GutuvanMorgan a răspuns:

Ma ghidez dupa : "Ce tie nu-ti place, nici altuia nu-i face" NU dau doi bani pe religie, politica si manipulare.

| alexblack00 a răspuns:

Familia sanatatea prietenii

| Azurry a răspuns:

Pentru familie, sănătate și prieteni, desigur.

| EUnuTUsauRESTUL a răspuns:

Familia,prietenii si in special Dumnezeu, care face minuni pentru cine crede si are rabdare.

| Kiasm a răspuns:

Exista o mare deosebire dintre valori si principii. Principiile sunt acele idei calauzitoare de care se ghideaza o anumita persoana, pe cand valorile reprezinta ceea ce pretuieste omul mai mult. Cred ca fiecare persoana cand isi alege valorile in viata, pentru ca sa le capete si sa le mentina isi stabileste si anumite principii. Spre ex: o persoana pretuieste cel mai mult banii, respectiv se va calauzi de principiul: orice metoda e buna pentru a-i dobandi. Sau altul alege familia, inseamna ca el ca principiu primordial stabileste ca nu va trada niciodata membrii familiei sale etc. Adica, depinde de persoana, dar daca vb de societate in general, atunci putem spune ca sunt 3 valori primordiale care s-au pastrat in timp: familia; sanatatea si banii.