| DDCC a întrebat:

Căutând vreun documentar sau articol interesant de istorie (stau rău la partea de istorie în sensul că mi-aș dori să am o privire de ansamblu - dacă nu se poate mai detaliată - asupra istoriei omenirii până în prezent) am dat de articolul ăsta http://www.descopera.ro/......atia-umana

Din ce am reținut, pe scurt, ideea de suflet ne-a dat nouă dreptul să ne considerăm superior tuturor celorlalte ființe, ne-a dat aere, ne-a dat liber orgoliului (Ce, eu sunt nemuritor, ha!) și ne-a oferit un confort psihologic. Cred că este la fel ca și deea cum că gândurile ne influențează viața. Potrivit acestei idei ajungem să ne simțim superiori pentru acest fapt, când colo, din perspectiva mea ideea ar fi în felul următor: Te concentrezi foarte puternic pe un lucru? Atunci ai mai multe șanse să-l obții decât dacă nu ai face-o.
Nu vreau să nuanțez, să zic așa, această idee din perspectiva religiei ci mai mult din perspectiva dreptului omului și a istoriei: Adică, deși au existat oameni care au trăit vai de ei, ca și sclavi, simțindu-se un nimic, noi acum începem să ne dăm aere cum că am fi buricul pământului, pe când, este foarte posibil să fim, din perspectiva realității, la fel de valoroși precum orice alt lucru din univers.
Mie personal nu-mi place să trăiesc într-o minciună, indiferent de categorie. Dacă adevărul dur este că sunt un animal, chiar și evoluat, atunci accept că sunt animal și mă concentrez pe evoluția mea. Și știu că doar eu îmi pot asigura fericirea și punct. Adică, este mult mai simplu să ne dăm jos masca superiorității și să realizăm că suntem un organism, în primul rând.
Voi ce ziceți?

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. As fi vrut sa iti sugerez un documentar legat de istoria evolutiei omului, dar chiar nu mai stiu cum se numeste si l-am cautat, dar nu il mai gasesc, era foarte interesant, arata cum am evoluat de la o mica celula, pana cum suntem in prezent. Sincer sa fiu, de fapt cred ca se numea istoria universilui, si cred ca era asta, dar nu mai stiu sigur, ca l-am vazut acum cativa ani, si nu mai stiu sigur daca asta este, dar cred ca totusi asta e :

https://www.youtube.com/watch?v=8q9-ier0R1s

Sper sa iti placa.

| DDCC explică (pentru Mayhem666):

Istoria lumii în 2 ore? Știu de el, l-am văzut o dată parcă, la recomandarea fratelui meu. Cred că încă îl mai am pe calculator și o să-l revăd când găsesc timp pentru el.
Bine că mi-ai amintit de el!
Alte resurse online ca ăsta mai știi? big grin

| Mayhem666 a răspuns (pentru DDCC):

Este posibil sa mai stiu, pentru ca imi place sa ma uit la documentare, dar acum nu imi vine nimic in minte. Scuze :( Mai stiu un documentar cu univers, dar nu stiu daca o sa iti placa, uite link-ul aici :

https://www.youtube.com/watch?v=5vOU6-1yNZs

Sper sa iti placa!

| DDCC explică (pentru Mayhem666):

L-am salvat la Vizionează mai târziu pe Youtube.
Net am doar pe mobil și mi-e limitat, dar am să-l urmăresc.

| sublime89 a răspuns:

Probabil ca orice specie ar fi fost in locul nostru, ar fi fost la fel. Si ei s-ar fi considerat buricul lumii si al universului atat timp cat ar fi fost ignoranti in legatura cu realitatea. Daca te uiti in istoria noastra, vei vedea ca atunci cand nu stiam nimic despre Pamant, sau despre Sistemul Solar, ne consideram centrul Universului, motivul intregii creatii. Pe masura ce am aflat diverse lucruri, cum ar fi Pamantul nu e plat, ca Soarele nu se invarte in jurul nostru, ca mai exista si alte planete, ca Universul e mult mai mare decat ne-am fi imaginat, ne-am dat seama, incetul cu incetul, ca suntem niste fiinte mici care nu ocupa vreun loc special in tot acest cosmos. Si nu e mai bine asa, decat sa traiesti intr-o iluzie? Ignoranta, chiar daca te face fericit, nu e de preferat. E mult mai bine sa cunosti decat sa nu cunosti. E mult mai bine sa stii care sunt adevaratele tale coordonate, decat sa traiesti intr-o iluzie totala, si in cazul in care ti se intampla ceva, sa nici nu realizezi ce te-a lovit. Daca intelegi un pericol, e usor sa te feresti de el. Astfel poti sa fii prevazator. Daca nu intelegi nimic despre lume, atunci esti la cheremul naturii, expus tuturor pericolelor. E pana la urma si o chestiune de caracter. Ori esti curajos si capabil sa infrunti realitatea, ori esti un las care se refugiaza in povesti pentru copii. Unii aleg o cale, altii pe cealalta. Eu sper ca tot mai multi o vor alege pe prima de acum incolo, pentru ca altfel va fi greu ca specia noastra sa mai supravietuiasca mult.