| shadovv a întrebat:

Ce credeti despre paradoxul lui Russell:
A este multimea care contine toate multimile care nu se contin pe ele insele.
A contine pe A?

Si deci credeti in consistenta logicii? Este logica un absolut sau o inventie?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In primul rand Russell nu este autorul acestui paradox, autorul este Ernst Zermelo.El a fost primul care l-a descoperit
In al doile randparadoxul a favorizat progresul in anumite ramuri ale matematicii,astfel aparand noi ramuri, etc.
In al treilea rand si poate cel mai importan... este un paradox.
Un paradox, atat. Ori ca dadeai acest paradox ca exemplu, ori ca-l dadeai pe al lui Epicur sau al lui Zenon sau alte cate mai exista rezultatul era similar.
Daca eu iti dau un paraadox, asta inseamna ca logica nu e valabila?
Nu, nici decum.
Antinomia nu poate influenta logica si realitatea.

| shadovv explică (pentru Inferno):

"The same paradox had been discovered a year before by Ernst Zermelo but he did not publish the idea" - Am inteles.

Deci oricate nonconsistente s ar gasi in logica ea ramane valabila?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Logica respectiva nu, dar nu vad cum influenteaza restul logicii.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Mai pe inteles: Acest paradox sfideaza o portiune din logica, dar nu poti spune ca toata logica se prabuseste din cauza acestui paradox. Dar vad ca intrebarea era alta : "Si deci credeti in consistenta logicii?" Cum logica este o inventie nu cred.

| doctorandus a răspuns:

Nu exista "logica" (articulat), ca si cum ar fi una singura, ci exista logici, tot felul de teorii, o aruncatura de ochi pe http://plato.stanford.edu/search/searcher.py?query=logics te poate convinge. Fiecare logica este incercarea unui logician de a gasi regulile gandirii corecte. Logicienii si-au asumat sarcina de a crea norme pentru gandirea corecta. Nu cred ca exista vreun principiu logic valabil pentru toti logicienii. Asa ca logica nu e scrisa-n stele sau cu de la Dumnezeu citire, e o creatie a omului, la fel cu filosofia, stiinta si religia.

| shadovv explică (pentru doctorandus):

Interesant punct de vedere. Presupun ca gandesti la fel si despre matematica si de aceea vreau sa ating un alt subiect: Numerele exista? Au fost descoperite sau inventate?

| doctorandus a răspuns (pentru shadovv):

Exista mai multe teorii pe tema asta, vezi cartea lui Marin Turlea, Filozofia si fundamentele matematicii.