| SaveTheNature a întrebat:

Ce e mai important in viata decat sanatatea? Argumentati happy

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Nimic nu este mai important decât sănătatea fizică şi psihică.

| SaveTheNature explică (pentru Delicacy):

Sper sa nu fi dat raspunsul asta doar pentru ca TOTI ceilalti au raspuns cu totul altceva, si doar ca sa fii pe aceeasi lungime de unda cu mine.
Sincer nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri aberante. Sunt uimit! uluit, cat ignora oamenii sanatatea..pacat.

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca te gandesti doar la propria persoana...nimic.
Daca ai o persoana pe care o iubesti, atunci ea, indiferent cat de banal si cliseic ar suna.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Familia.
Singurii care te sustin, te apara si te pot iubi neconditionat!

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ia de aici 2 variante:
Poti fi sanatost tun cu familie?
Sau sa ai cancer incurabil si sa ai familie?
Dar gandeste -te bine.

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Asta chiar ca e un cliseu luat de la TV. Habar nu ai cati copii isi baga picioarele in ei de parinti si ii lasa abandon la batranete. Si habar nu ai cate mame avorteaza (ii da afara ) sau alea mai sarace la ghena.
Habar nu ai cate vanatai au unii copii pe la tara sau printre tigani.Ca sa nu mai spun cat se tradeaza fratii intre ei pentru bani.
Ma uit asa numai cate mame pleaca si se iau cu italienii si isi lasa copii, sotii -familie -aiurea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai hai ca iti dau si eu doua variante:
- Poti fi sanatos tun FARA familie?
- Poti fi grav bolnav cu cancer incurabil si singur pe lume, fara absolut nicio ruda?
Cum suna?

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ma pui sa aleg intre cele doua? O aleg clar pe prima.- fara sa stau pe ganduri.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am impresia ca tu ai fost batut rau in copilarie!
Nu ma lua cu clisee de rahat de la tv si stirile de la ora 5. Eu ti-am raspuns frumusel la o intrebare, strict din punctul meu de vedere!
Pentru mine familia e importanta! Si da, e pe locul doi dupa sanatate! Asta am spus!
Ca tu ai alte idei fata de conceptul de familie, e fix problema ta! Si a altora care gandesc fix ca tine!

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ok. Si nu te supara, ca eu nu m-am suparat. Fiecare alege ce vrea-ai dreptate.

| Wøodenpints a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De fapt, în cazul unora, primesc mai multa iubire neconditionată de la un câine decât din partea familiei. Familia sunt tot oameni, pe care nici macar nu îi alegi tu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ciudat, nu mi-a aparut notificare ca mi-ai raspuns!
Da, ai si tu dreptate! Asa este!
Eu am vorbit doar pentru mine si oricum am interpretat gresit intrebarea! Sau s-a exprimat el gresit...In fine, nu conteaza...

| shadovv a răspuns:

Existenta in sine.

| SaveTheNature explică:

Paremi-se ca am gresit sectiunea. Mi bine puneam intrebarea asta la sectiunea Sanatate- ca acolo intra oameni gata bolnavi, si ei stiu ce inseamna cum este sa fii bolnav.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai bine te exprimai altfel!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Cred ca familia, prietenii si banii sunt cam la fel de importante ca sanatatea.
Pentru ca de exemplu degeaba ai sanatate daca esti un boschetar care n-are nici dupa ce bea apa si traiesti o viata in mizerie iar iarna incgheti de frig pe marginea strazii.
Si degeaba ai sanatate daca nu ai prieteni si familie. Cred ca toti stim ca singuratatea e foarte grea si nu o poti suporta o vesniciewinking
Deci pana la urma toate 3 sunt cam la fel de importante happy

| RAY a răspuns:

Nimic, fara sanate nu poti exista

| neutrino a răspuns:

Viata: multi au murit sanatosi.

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, orice pe lumea aceasta este important, trecem prin multe situaţi dificile dar mereu avem zâmbetul pe buze, suntem ca o frunză plutint etern şi realizând că orice pe lume este de preţ. Sănătatea este foarte importantă precum iubirea şi familia, dacă ne-am gândi câte mai sunt şi unele chestii care nu ne influenţează viaţa am fi fericiţi.
Sigur că fiecare persoană gândeşte în alt mod şi nu ai de ce sa fi supărat, nimeni nu-i perfect.
O seară frumoasă!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mia important decat sanatatea ta este sanatatea proprilor copii.

| AndaDaniela a răspuns:

Mai importan? Familia! Gandeste-te cat de mult te-au sustinut oamenii din familia ta! Te-au iubit, respectat, protejat si ti-au vrut toooooot ce e mai bun! Si-ar fi dat si viata pentru tine!happy(Funda?)

| SaveTheNature explică (pentru AndaDaniela):

Da de unde stii tu? cum e familia mea?

| AndaDaniela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai Dumnezeu a facut familia fix pentru asta! Si oamenii care ti-au dat viata crezi ca nu te iubesc?

| SaveTheNature explică (pentru AndaDaniela):

Insuficient.Nici pe jumatate cat imi iubesc eu fiul.

| AndaDaniela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai asta e foarte bine(ca iti iubesti fiul) happy

| Terente20 a răspuns:

Inainte era o vorba, banii nu pot cumpara sanatatea si dragostea. eh, uite, cu avansarea stiintei cam cumperi si sanatatea.
deci ce e inaintea sanatatii? banii

| SaveTheNature explică (pentru Terente20):

Gresit. Sunt foaarte multe boli care nu se vindeca chiar si cu foarte multi bani.
Si in fine intrebarea mea era cu totul alta.
Te-am intrebat ce e mai important decat sanatatea.Tu ai raspuns -banii. Adica preferi sa fii bolnav de cancer incurabil, sau de ex sa ai o anomalie la inima dar sa fii full de bani? Interesanta conceptie Nicusor.

| Terente20 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Transplant de inima, transplant de organele mancate de cancer? ca operatiile nu reusesc intotdeauna...partea 2-a, se aplica faza cu sansa si nesansa de care ti-am zis.

| SaveTheNature explică (pentru Terente20):

Pentru cancerul de plaman nu mai ai sanse de supravietuire. Si nici pentru cancerul de pancreas cum a avut fondatorul Aple Steve Jobs.
Nici SIDA nu se vindeca, hepatita c, d e. etc!

| wrath007 a răspuns:

In viata e important sa i si banul la mana. funda?

| allex20n a răspuns:

Sunt atatea lucruri pe care le pretuim cand suntem sanatosi, dar printre care sanatatea nu ocupa prima pozitie, ea fiind prima doar atunci cand suntem bolnavi, realizand ca fara sanatate nu ai putut nu poti si nu vei putea face nimic.

astfel, raspunsul la intrebarea asta depinde, intr-o anumita masura, de starea in care se afla omul.

| SaveTheNature explică (pentru allex20n):

Pai eu am fost la controale M-au gasit sanatos. Si bineinteles ca chiar si in acfeste conditii -sanatatea mi se pare cea mai importanta. Ea e baza- restul sunt acareturi.

| allex20n a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai dreptate, ea e baza, dar nu toti gandesc asa. majoritatea oamenilor apreciaza altceva cand sunt sanatosi, de ex banii, faima, masina etc etc.

| SaveTheNature explică (pentru allex20n):

Ok,sa fiu mai succint. ce este mai important pentru tine decat sanatatea?

| allex20n a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nimic. o apreciez ..involuntar

| Mikiass a răspuns:

Cineva pe care il iubesti happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Mikiass):

Atat de cliseic...
Atat de neadevarat...

| SaveTheNature explică (pentru dragos9234):

Unii vorbesc fara sa se auda. Pentru unii boala inseamna raceala si gripa -pentru ei cancerul, bolile de inima de glanda, hepatita cronica nu inseamna nimic.

| ANDREIX53 a răspuns:

In principiu nu exista lucru cu importanta superioara.Fortand lucrurile, am putea spune ca iubirea-singura modalitate de transcendere, de integrare in universalitate big grin