| Sergiuu a întrebat:

Ce este constiinta? Voi aveti constiinta?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Parca am mancat asa ceva cand calatoream prin Asia pe Vespa mea, stiu ca m-am intalnit cu un spirit al unui samurai in timp ce ma certam cu un vanzator ca mi-a dat carne de caine, cand eu am cerut de broasca.
El m-a tras de kilt(da, am fost cu deltaplanul in scotia si cand treceam pe deasupra unor pajisti pe care oile pasteau, ele picau moarte si faceau implozie, asa ca ei au inceput sa traga in mine cu mingi de golf-acolo s-a nascut acest sport, de ce trageau in mine? ca le omoram oile cu ceva ce flutura pe sub kilt si cum mancarea lor traditionala haggis se face din oi http://en.wikipedia.org/wiki/Haggis...) si mi-a zis "Zeule al celor ciudati si defecti, Klepto-san, rabdarea este o virtute, nu te mai certa cu infidelul asta care nu stie cine esti pedepseste-l pentru ignoranta sa, iti incredintez katana mea, sper ca lama ei sa nu te dezamageasca, du-te si despica-l in doua, fa-l un exemplu, sa stie ce patesc cei care gresesc comenzile si care nu stiu cine esti tu."
Samuraiul se apleaca si imi inmaneaza katana lui si eu il pedepsesc pe vanzator omorandu-l prin tehnica "moarte prin 1000 de taieturi".In cinstea triumfului meu, samuraiul prepara din organele dusmanului meu rapus o mancare demna de zei supremi, Odin si Zeus si-a vandut fulgere doar sa cumpere asa ceva, dar nici macar ei nu au primit.Mancarea se numea Quon-stiin-ta.

| harciog a răspuns (pentru Klepto):

Vai de mine, ce l-ai mai hacuit pe bietul om cu "moartea prin o mie de lovituri". Adevarat meserias.

| KyraW a răspuns (pentru harciog):

Pe naiba. Daca-l pui sa curete un cartof, nu e in stare.(*bzzt, bzzt*Tesat dermatologic)Asa ca nu cred eu ca stie nici sa tina sabia laughing

| Klepto a răspuns (pentru KyraW):

Domnisoara Toama Necredincioasa,
Poate o sa ma crezi dupa ce-ti tai dintr-o lovitura masa,
Nu te juca cu forte pe care nu le-ntelegi,
Ca toti cei care m-au subestimat au plecat cu cozile blegi,
Bleg sunt in general, pana scoti besti din mine,
Atunci sa stii ca apocalipsa survine,
Testul ala a fost neconcludent,
Sigur a fost facut de un impotent,
Speriat de dotarile mele cerebrale,
Gelos pe "arma mea din dotare",
Supun juriul la inca o analiza,
Chem si CSI sa faca o expertiza,
Eu sunt ca si Chuck Norris,
Nu trebuie cartoful sa-l curat,
La privirea mea la coaja renunta,
La sabii cat de cat ma pricep,
La nunchuck-uri sunt defect.

http://www.youtube.com/watch?v=7M8xJgQvbvc

| harciog a răspuns (pentru Klepto):

Daca puneai o cizma sa minuiasca nunceaku sa mor de n-o facea mai bine.De fapt in asta consta inconstienta de a purta arma fara a avea habar ce inseamna.

12 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Acea parte a mea care este dincolo de minte, parte ce are o perspectiva mai larga asupra realitatii; mintea e la baza muntelui, constiinta e in varful muntelui

| Sentinel a răspuns (pentru Shammal):

Baga la cap raspunsul lui Shammal, e singurul autentic

| IMC90 a răspuns:

Cum zicea si melodia : ''Nu am procese de constiinta, am procese pe rol''

| cornculapte a răspuns:

Presupun că te referi la conștiință morală. În sensul ăsta, se referă la o abilitate sau judecată a intelectului care distinge răul de bine în ceea ce face individul. Adică judecă doar acțiunile omului în cauză, nu și ale celorlalți. Ea se bazează pe normele, principiile și valorile individului pentru a face aceste judecăți. Cu alte cuvinte, conștiința va evalua ca fiind rău un comportament care contravine principiilor și bun, un comportament care nu le contrazice. În momentul în care individul manifestă un comportament "rău", conștiința aceasta activează sentimentul de vină, remușcare.
Toată lumea are conștiință, dar nu toată lumea are aceleași valori și principii sau, mai bine spus, nu toată lumea are valori și principii. Când spui că cineva nu are conștiință, de fapt spui că nu are principii, pentru că astea stau la baza conștiinței.
Cum spunea H.L. Mencken, "Conştiinţa este vocea interioară care ne avertizează că cineva se uită." Ei bine, principiile "se uită" și ne judecă.
Nu am studiat prea mult subiectul, dar din cât am înțeles până acum, cam așa stă treaba.
Dacă vrei să citești mai multe și știi engleză, wikipedia te ajută destul de mult: http://en.wikipedia.org/wiki/Conscience. În română nu am găsit materiale satisfăcătoare, decât abordări religioase.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Da.Conştiinţa este vocea care vine din interior şi îţi spune să te opreşti atunci când faci un lucru greşit/necuvenit.Conştiinţa este cea care te ajută să duci o viaţă normală şi îţi evidenţiază partea sensibilă.Ea este întotdeauna percepută diferit.Important este să ştii cum şi când să te foloseşti de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o formă de reflectare psihică a realității, proprie oamenilor, produs al activității creierului uman. Adica sa iti dai seama de ceea ce faci; sa stii daca e bine sau nu! Aproape fiecare om are constiinta exceptie fac nebunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om are constiinta, mai mica sau mai mare, altfel ar fi mort.Numai bine.