| LaviniuA a întrebat:

Ce este iubirea, tot un fel de suferinta? Ca o prajitura... dupa care te doare un dinte sau ti se face rau? Ce chestii ies din mine:

Mi-e dor, de tine-mi amintesc...
Multe s-au intamplat in alte vieti.
Ma-ntreb daca tu stii acum,
Misterul ce-l spune un sarut.

Ma tem c-am sa-ti uit chipul, de nu apari curand.
Mi-au mai ramas in minte doar ochii si obrajii tai.
Ma tem ca am sa-i uit,
Ma tem ca n-ai sa-mi recunosti privirea -
Acum, tristetea mi-o imbatraneste.

Si ma grabesc sa te revad,
E insolit cum mii de ochi,
Cati au trecut pe langa mine azi,
Niciuna n-a avut privirea ta,
Niciuna n-a avut vreo tresarire.
Deci n-as putea sa ma insel,
Tu n-ai trecut nici azi.

Va urma...

Nu mi s-a mai intamplat de mult, chiar nu credeam, eu stiam ca sunt o persoana rece sad
Rog analizati si explicati-mi filosofic...

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

Dragostea este suferință - iubirea devine o iluzie despre iubire, adică suferința atunci când o persoană confundă dragostea cu valoarea personală, adică dorința de a compensa sentimentul de valoare mai mică sau lipsă de valoare. Atunci iubirea devine drog, adică suferință. O persoană care se identifică cu tiparul negativ al iubirii primite în familia sa devine sclavul iubirii, un dependent. În primul rând, o astfel de persoană nu se iubește pe sine, ceea ce stă la baza depresiei și mai târziu a dependenței. Depresia nu este altceva decât absența iubirii de sine. Aceasta poate varia de la îndoială de sine, autosabotaj, sentimente de inferioritate până la ura de sine, autoagresiune și sinucidere. O persoană deprimată, identificându-se cu tiparul negativ de iubire pe care a primit-o în familia sa, se vede mai puțin valoroasă, ca o persoană care nu are dreptul să se bucure, o persoană care nu vede sensul existenței, o persoană condamnată la izolare și suferinţă. O persoană deprimată nu este deloc conștientă că întreaga sa suferință este de fapt o chestiune de identitate a sa, adică de modelul (programul) negativ cu care s-a identificat. O persoană suferă pentru că nu vede diferența dintre identitatea sa reală și modelele negative pe care le percepe ca fiind adevărata sa identitate. Din cauza acestei identificări inconștiente, o persoană își vede realitatea ca fiind singura și inviolabilă, își crede sentimentele negative și vede în ele confirmarea suferinței sale. Acest lucru creează un cerc vicios al suferinței. Cu toate acestea, suferința este o iluzie, persoana care suferă trăiește în credințe greșite, în iluzia iubirii. Dovada acestui lucru este că mulți oameni s-au vindecat de depresie atunci când și-au schimbat radical modul de a se privi pe ei înșiși, propria identitate, iubire, sensul existenței, Dumnezeu/univers.

| LaviniuA explică (pentru Jay1):

Cam complicata argumentatia.

Deci iubirea se transforma intr-o falsa iubire, atunci cand persoana crede ca el nu valoreaza prea mult? E ca o compensatie pentru asta?
Si tipul asta de iubire provoaca dependenta, depresie. Persoana cauta acest tip de iubire, desi ii provoaca suferinta. Suferinta e falsa, ca are drept cauza o iubire falsa.

Si atunci cum apare adevarata iubire in cuplu?

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Prin atracția sexualăbig grin

13 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Pentru mine a fost, este și va rămâne un mister. Nu cred să fi simțit vreodată ce aud prin versurile melodiilor. Dacă iubirea e cum aud la cântăcioși, mi-e milă de voi ăștia normali.

| relian a răspuns:

Nu este suferita, este un sentiment de placere, sau care da placere. Iara cand placerea iti este luata, atunci vei simti alt sentiment, ala de durere laughing
Daca maninci o prajitura, de regula sau normal, nu ar trebui sa te doara nimic, te doare doar daca ai ceva probleme cu dantura, daca ceva ceva scirtie.

Asa si cu dragostea asta, daca nu-s ambi parteneri acolo pe felie, o sa doara, pentru ca is ceva probleme la unu din ei.

Ce-s frazele alea, e o poezie a cuiva, sau ai bata tu asa de la tine.Intreb ca de este poezie, e cam praf, laughing parerea mea.
Va urma ce, alte timpenii laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Hai ms straight face am scris-o cand aveam 15 ani. E din jurnalul meu.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e necesară o explicație pompoasă,oricum degeaba ai explicații complexe daca nu le înțelegi adevărata lor esență.

Ideea e următoarea:Iubirea presupune un schimb de energie,de ceva,cu contează ce,însă nu poți ști exact ce vei primi.E ca un fel de mistery box iubirea.
Uneori poți trage lozul câștigător,alteori vei fi nevoit să cauți cutia care nu mai conține mesajul "mai încearcă".
Întregul drum până la iubirea deplină și adevărată poate fi presat cu suferințe de tot felul(relații toxice, incompatibilitate,medii familiale total diferite),in alte cazuri drumul fiind mai ușor de parcurs.
De asta unii au relație fericită din prima,in timp ce alții caută de mor pe cineva și nu găsesc sufletul pereche (noțiune inventata de om,nu exista suflet pereche,ci aceeași energie emanata)
Pentru că na,nu știu dacă ai pățit vreodată,dar eu am pățit sa cunosc pe cineva și să am senzația că aș cunoște acea persoana de-o viață,cam prin asta se traduce sufletul pereche,adică sunteți pe aceeași frecvență energetica.
Din nou,nu știu dacă ai pățit vreodată,eu am pățit sa iubesc pe cineva,să mă gândesc la persoana respectiva și ea să îmi scrie.

Am deviat puțin de la subiect,dar ideea de baza e asta:iubirea e un mistery box.
Uneori trebuie sa suferi pentru a putea aprecia ceea ce vei primi.
Un exemplu relevant:Cum te bucuri de un lucru cumpărat din sudoarea frunții tale vs cum o faci cu același lucru primit de la altcineva? Evident că vei aprecia mai mult lucrul respectiv și vei fi mai atent cu el,nu cumva sa se strice.
Așa și aici, altfel vei aprecia iubirea după o relație toxica și după lecțiile învățate din aceasta.

Pe lângă asta,cum ziceam și mai sus legat de energia unui om,daca un om provine dintr-un mediu toxic,energia lui va fi negativă,care intra în contact cu energia ta pozitivă și te va domina.
De aici și relațiile toxice.
Așa, daca ambii parteneri vin din medii cu energie pozitivă, șansa de eșec scade considerabil, cu mențiunea că există posibilitatea ca unul din parteneri sa fie ușor manipulat de cei din jur și să-si schimbe energia, din pozitivă în negativă
Exemplu:Băiatul e dintr-o familie bună și-și găsește o fată săracă dar care îl iubește.Automat, părinții lui îi vor reproșa lui una și alta, ducând la degradarea relației pentru simplul fapt că băiatul s-a lăsat manipulat, astfel devenind toxic.
Deci da, iubirea e mai simpla decât ai crede laughing

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Hmm ideea asta cu frecventa energetica si compatibilitate de la inceput, e cam inselatoare. Poate intalnesti pe cineva intr-o zi mai buna a lui si ti se pare wow, dar mai tarziu nu e.
Love is like a box of choco laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

La mine nu a dat gres încăbig grin

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=7OF5fgxaxOM

Cum te simți, Lavinia? S-a rezolvat problema rinichilor?

| LaviniuA explică (pentru TheGentleman):

Deocamdata nu mai doare... e bine sa zic.
Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu.

1 Ioan 4:7-8
"Preaiubiților, să ne iubim unii pe alții; căci dragostea este de la Dumnezeu. Și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu."

| Sekim a răspuns:

Iubirea e un sentiment interesant, sentiment care se lupta cu ura cot la cot pentru a castiga locul 1 in categoria : cel mai puternic sentiment. Iubirea poate sa fie atat otrava, cat si antidot. In acelasi timp, ura provine din dorinta de a proteja binele, adica iubire. E un paradox frumos, nu merita analizat si explicat mai mult pentru ca ar disparea farmecul. Totusi, sa nu mai urmeze. Nu stiu ce ar trebui sa fie ceea ce ai copt tu aici pentru ca poezie nu se poate numi, e o tragedie. Ar trebui sa primesti o medalie pentru cele mai nerimate "versuri".

| LisaJulie a răspuns:

Iubirea este ceva ce oamenii niciodata nu vor gasi un singur raspuns oricat ar incerca! Iubirea este ceva ce ii transforma si ii schimba pe oameni, este un vis din care aproape nimeni nu vrea sa se trezeasca!