| NoShit a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi normalitate?

47 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ceva care cara dupa ea plictiseala mereu.

| Leocerba a răspuns:

In Marea Britanie, exista un loc denumit Greenwich. Pe acolo trece meridianul zero al planetei. La Greenwich se raporteaza toate fusurile orare ale lumii. C-asa s-a stabilit odata de niste oameni, mda.
Ei bine, normalitatea este un fel de Greenwich-reper, pe care niste oameni, de data asta ceva mai multi, l-au stabilit, mda.

| Dumnezău a răspuns:

Normalitatea este ceea ce se incearca odios de tare sa se aboleasca,pentru ca mereu e interzisa,in favoarea unor interese ale unor persoane care, de cele mai multe ori, nici nu stiu ce e cu ele pe Pamant, dar sunt victimele unor cutume sociale invechite, nevalabile si in prezent.Normalitatea este ceea ce incearca sa fie astupat imediat cu argila mizera de grupuri masive de oameni ce considera ca daca majoritatea face un anume lucru,acesta este normal,de bon-ton si, prin implicatie, o obligatie de bun-simt a celor ce refuza spalarea pe creier ieftina.

Personal, eu in moralitate si normalitate ma ghidez dupa un citat radical : Morality is what I say is right, and Immorality is what I say is wrong.Si apropo, majoritatea...nu va decide absolut niciodata normalitatea, cand e vorba de trenduri sociale.Pentru ca in societate si in deciziile acestia, exclusiv, e prea bine inradacinat efectul de turma.

| shadovv a răspuns:

Un termen care nu inseamna nimic totusi este foarte folosit de prostime.

| Inferno a răspuns:

Opusul nostru.

| WR104 a răspuns:

Nimic, nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Pentru tine nu.

| Laura a răspuns:

Caracteristică comună majorității. În nici un caz normal nu "este adică să facem ce vrea mușchiu meu", sau ceva exclusiv pozitiv.

| CarlaElena a răspuns:

Normalitatea e ceva relativ, exact cum spune Filosoficus, un fel de modă, privită din punct de vedere material. Din punct de vedere ideal, poate fi percepută diferit, ca o toană a subconştientului, un aşa zis "gust". În ceea ce mă priveşte, normal e banal, deci încerc să evit cât se poate. Dar să fie clar, ca nu e ok să ne pripim şi să ajungem de la înţelegerea conceptului de normalitate la judecarea rockerilor, clubberilor sau chiar a criminalilor.

| Georgy090 a răspuns:

Din punctul meu de vedere un om normal inseamna un om fara dezabilitati

| TєηιѕιAℓвι a răspuns (pentru Georgy090):

Eu am insuficienta tricuspida si nu pot face sportul si asta nu inseamna ca sunt anormala. sad

| Georgy090 a răspuns (pentru TєηιѕιAℓвι):

Ba da tu esti normala o persoana care are dezabilitati este o persoana care nu are o mana sau un picior sau alte lucruri grave.Tu trebuie sa te bucuri ca ai doar atat si sa iti spui mereu ca se putea mult mai rau!

| WhatheWow a răspuns:

Normalitatea e o Moda; insa noi nu sintem niciodata in pas cu ea!

| OOOLEOOO a răspuns:

Intoarcerea la vechile obiceiuri.

| LineGuide a răspuns:

Esti normal daca te comporti normal...nu iesi in evidenta prin chesti negative(droguri, pornografie publica, violenta si altele)...
fundita?

| Inferno a răspuns (pentru LineGuide):

Esti normal comparativ cu specia de care apartii, dar insasi specia in sine este anormala.
"Esti normal daca te comporti normal"
Astae ceva de genul: Esti destept daca te compori destept.
Dar nu rezolva nimic.

| LineGuide a răspuns (pentru Inferno):

Prin al doilea normal, ma refeream la felul persoanei de a fi, in demnitatea ei...esti normal daca nu te prefaci, deoarece gandirea fiecarui om, atat timp cat el nu sufera de vreo boala mintala, este absolut logica si normala.In schimb daca te prefaci, luand chip de perfect, vei fi anormal, deoarece perfectiunea absoluta este inumana.
Te-ai repezit sa ma contrazici, fara sa gandesti la ceea ce am vrut sa subliniez intr-o singura fraza...

| Inferno a răspuns (pentru LineGuide):

Esti normal comparativ cu specia la care te raportezi, asta nu inseamna normalitate, pentru ca specia prin natura ei este anormala comparativ cu celelalte.

| LineGuide a răspuns (pentru Inferno):

Nu dragule, normalitatea persoanei, tu ai intrat deja in alte filozofi, prin care explici ca nu exista normalitate, deoarece degeaba esti normal intre ai tai daca nu esti normal intre toti.Ai picatura ta de dreptate, dar acest utilizator vroia un raspuns mai simplu, precum este si intrebarea...

| Inferno a răspuns (pentru LineGuide):

Atunci ii recomand dexul. Imi spui si mie de ce a pus intrebarea asta la Stiinta si filosofie daca avea nevoie de un raspuns patetic?

| NoShit explică (pentru LineGuide):

De unde ştii tu ce tip de răspuns doream eu? Şi încetează să mai pui "fundita" după fiecare răspuns doar pentru că tu crezi că e inteligent.

| LineGuide a răspuns (pentru NoShit):

Atat timp cat avem o tara cu o constitutie democratica, si acest site nu interzice asta, pot sa spun ce vreau cat timp nu atentez la incalcarea regulamentului.Deci, puteai spune: nu mai pune fundita la intrebarile mele.Aceasta expresie nu o folosesc pentru a presa pe cel ce a pus intrebarea sa-mi acorde mie raspunsul castigator, ci pur si simplu ai aminti ca o poate face.

| NoShit explică (pentru LineGuide):

Ah, atunci mulţumesc că mi-ai amintit, că ştii, chiar uitasem.

| HolyPotato a răspuns:

"normal" e un cuvant care nu ne va descrie niciodata

| alabalaportocalala a răspuns:

Normalitatea pentru mine este:EU.Din punctul meu de vedere eu sunt un om normal, si toti din jurul meu sunt anormali in felul lor rau sau bun.Din cauza ca toti oameni suntem diferiti si avem gandiri diferite, avem o alta perceptie asupra "normalitati". Nu ai sa gasesti niciodata, nicaieri o "definitie"a normalitati, ci ai sa gasesti o opinie. Opinia ta care este?big grin

| NoShit explică (pentru alabalaportocalala):

Exact opinia am cerut-o, nu defininţia. Azi normalitatea înseamnă banalitatea reprezentată de majoritatea oamenilor mediocri, cei care nu ies cu nimic în evidenţă. Dacă e să vorbesc despre piţipoance, manelari şi cocalari şi toată clasa de oameni inculţi, din perspectiva lor, e ceva normal să fii aşa, iar oamenii inteligenţi poate nu se vor considera normali în comparaţia asta, ci diferiţi, culţi şamd. EU mă consider inteligentă şi nu normală într-o lume de oameni normali şi normală într-o lume de proşti. Depinde cum priveşti lucrurile. Eu aşa le văd.

| alabalaportocalala a răspuns (pentru NoShit):

Fiecare le vede in felul luiwinking

| CityOfSatan a răspuns:

Banalitate.

Răspuns utilizator avertizat
| 현주 a răspuns:

Pentru mine normalitatea este calitatea de a fii diferit în felul meu.

| Jenniffer a răspuns:

Pentru mine nu exista acest cuvant. Un om normal nu exista. Toti sunt anormali in felul lor. Nu exista un om normal care sa fie OK in toate domeniile mintale, daca ma intelegi.

| Catharsis a răspuns:

Normalitatea e expresia anonimatului.

| MhPnr a răspuns:

Normal din punctul meu de vedere inseamna gandire pozitiva, imbracaminte decenta, limbajul sa fie cat mai NON vulgar, fericirea sa vina in fiecare zi in sufletul unui om, prea mult emo rock stres batai cluburi zbenguieli, SUCKS. Normalul e opusul caracterului unui om din zilele nostre. happy

| NoShit explică (pentru MhPnr):

Stai să-nţeleg. Tu defineşti "caracterul unui om din zilele noastre"(adică majoritatea, nu?) prin " prea mult emo rock stres batai cluburi zbenguieli"?

| Wøodenpints a răspuns (pentru MhPnr):

Ce legătură are normalitatea cu gândirea, îmbrăcămintea, limbajul, muzica? Parcă unele dintre ele erau doar gusturi.

| MhPnr a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu neaparat, nu mi se pare normal nici sa ai pantalonii sub fund sau sa gandesti ca un criminal. Normal inseamna sa te porti normal, sa fi un om cu gandire rationala, got it? nu imi da in cap, eu asa vad situatia. merci.

| Wøodenpints a răspuns (pentru MhPnr):

Nu-ţi du în cap, doar că tu ai impresia că e normal ceea ce ţi se pare ţie că e normal.
Un criminal nu poatre avea gândirea raţională?

| MhPnr a răspuns (pentru Wøodenpints):

E normal ce e normal. Verifică-ţi afirmaţia, nu în toate cazurile e la fel, sunt excepţii şi excepţii raised eyebrows Eu am spus doar ce cred.Defapt, termenul nu are o definiţie exactă. citeşte comentariile, fiecare o spune altfel, în felul lui de cum percepe lucrurile.

| lextar113 a răspuns:

Normalitate pentru mine reprezinta acel echilibru intre tot ce exista, balanta care ramane mereu nemiscata

| iShadowz a răspuns:

A fi normal înseamă să fii tu însuţi. Pentru că toţi suntem normali în felul nostru de a fi.

| LIVIU1992 a răspuns:

La baza normalitatii sta principiul majoritari vs minoritari. Prin urmare putem numi un lucru normal/anormal doar atunci cand vom incerca sa il incadram intre anumite tipare, caracteristici ale altor lucruri asemanatoare. Spre exemplu daca un hot intra int-o puscarie plina de ucigasi, hotul va fi anormal.

Funda?

| Gabi123412 a răspuns:

Stare normală. ♦ (Chim.) Concentrație a unei soluții în comparație cu aceea a unei soluții normale. [Cf. fr. normalité].

| NoShit explică (pentru Gabi123412):

Informaţia din DEX o puteam căuta şi singură daca aveam nevoie de ea.

| NeWGeOrGeE a răspuns:

Sa fii nud