| Enigmă a întrebat:

Ce inseamna sa iubesti o persoana?
Adica, nu vreau definitii si teorii care probabil nu se pot intelege, doar simtii.
Vreau raspunsuri scurte. Concise.
Multumesc!

20 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Mihaibrasov-Stii tu ce stii!
A iubi, inseamna a trai. A trai, inseamna si a suferi. A iubi, inseamna si a suferi.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu inseamna nimic deoarece este o minciuna. "Iubesti" o persoana pentru ca iti ofera ceva: companie, senzatii placute, conversatie, placere, afectiune, imbratisari...etc. Altfel, nu ai "iubi-o". Totul e un mare schimb de trairi, iubirea insa e o utopie.

| NoChanceForUs a răspuns:

Asta am intrebat si eu.S-a sfarsit prin argumentari non-sens.Eu unul nu stiu sa-ti explic.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Inseamna sa fii acolo pentru acea persoana, sa se simta confortabil cu tine, sa ii fii spirjin si sa o accepti asa cum e- iar daca astea se intorc catre tine ca in principiul vaselor comunicante, atunci e o relatie pe viata.

| DorelSudoru a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa asteptatii si o sa aflati voi candva

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Pai gandeste-te la parinti, la fratii si surorile tale.e tot un fel de iubire. Iubirea este pacaleala.ai impresia ca o persoana este altfel decat este ea in realitate pentru ca nu iti ajunge o viata intreaga sa cunosti cu adevarat o persoana. Iubirea exista dar nu poti borbi despre ea.nu exista cuvant care sa cuprinda acele trairi pe care noi le denumum iubire.

| Dean1996 a răspuns:

A iubi pe oricine(indiferent de sex) este extraordinar.Sa simti ca vrei sa ajuti persoana respectiva, sa o respecti.Cand iubesti o persoana simti o euforie,o stare care, daca ar fi exprimata in cuvinte, ar fi pacat.Simti ca si cum ai un motiv in viata,si anume sa faci persoana respectiva fericita,sa zambeasca,sa simte ca traiasca, si prin asta traiesti si tu, prin bucuriile ei.
A iubi inseamna a exista.Cand iubesti pe cineva, mereu visezi, zambesti.te simti o persoana mai buna.
Asta simt eu cand iubesc.

| 4b a răspuns:

Sa iubesti o persoana inseamna sa iti poti da viata pentru ea...iar daca nu esti in stare sa faci acest lucru, inseamna ca nu iubesti cu adevarat...

| Fineness a răspuns:

A iubi pe cineva înseamnă să fii dependent de aceea persoană şi să te gândeşti la ea tot timpul!

| Aliutza a răspuns:

Eu cred ca atunci cand iubesti, actionezi in asa fel incat persoana pe care o iubesti sa se simta bine, confortabil in preajma ta, nu incerci s`o faci sa se simta prost, nu razi de ea, chiar daca toti ceilalti rad, esti acolo si ii dai un sfat atunci cand are nevoie, faci tot posibilul s`o ajuti atunci cand are probleme si, cateodata, esti in stare sa faci si chestii care nu`ti stau in fire (de exemplu, daca si tu, si persoana pe ca o iubesti aveti fobie de intuneric, o sa-ti invingi teama si o s`o insotesti, chiar si pe intuneric sau daca nu stii sa gatesti sau nu`ti place, dar persoana respectiva se topeste dupa o reteta complicata, o sa incerci s`o gatesti, ca s`o surprinzi placut).
De asemenea, cand nu este langa tine sau nu ati vorbit de ceva vreme, gandurile ti se indreapta spre ea, in mod inevitabil si involuntar, chiar daca in momentul respectiv esti in mijlocul unei olimpiade la mate sau pur si simplu faci ceva important, care n-are legatura cu persoana iubita.
Abia astepti sa o vezi, pentru ca nu te simti intreaga/intreg atunci cand nu e langa tine. Si cand o intalnesti, ai acei fluturi in stomac si o stare de beatitudine, chiar daca tocmai ti-a murit pisica.

| ema69 a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa dai inainte de a cere,sa te pui pe tine pe locul doi, sa fi gata sa accepti ce inainte nu puteai concepe, etc.

| StupidANDContagious a răspuns:

Salut.
După părerea mea,iubeşti un om atunci când îţi face plăcere şi doreşti să-l cunoşti,dincolo de ceea ce afişează,dincolo de ceea ce încearcă să pară,fără să-l judeci. Dacă nu ştii sa ajungi să-l cunoşti pe acela nu poţi spune că iubeşti acea persoană. Iubeşti măştile,iubeşti aparenţele sau iluzia a ceea ce ţi-ar plăcea să fie, dar nu pe EL/EA.
A iubi mai înseamnă şi a fi în stare să accepţi un om cu tot pachetul aferent: întreaga lui viaţă,preferinţe,concepţii,defecte, tabieturi, fara a încerca să-l "modifici".

| nom a răspuns:

Ca sa iti dai seama ca iubesti pe cineva trebuie sa iti imaginezi cum ar fi sa te trezesti intr-o dimineata si sa aflii ca persoana respectiva nu mai exista.ai mai putea continua? iti recomand 'if only'...un film care te va ajuta sa gasesti singur(a), ceea ce cauti:*

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. De fapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

Scuze dar nu exista raspuns scurt pentru a defini iubirea...

| TheFictionist a răspuns:

Oferi dragoste, bunătate şi înţelegere fără a aştepta altceva în schimb.

| bogdang a răspuns:

Sa simti pentru moment ca nu mai traiesti pentru tine.

Cam asa cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traieste si simte. vorbele sunt seci cand e vorba de iubire, asa cum singur/a spui.

| vlad9gabriel a răspuns:

Sa iubesti o persoana este un lucru care nu iti poate fi spus de catre altcnv...fiecare traieste acest sentiment diferit...de ex eu cand sunt in apropierea respectivei persoane sunt foarte emotionat
dragostea se poate manifesta prin foarte foarte multe feluri happy

| papucicu a răspuns:

Problema e ca nu se poate spune in cuvinte scurte:
1.sa renunti la el chiar daca il iubesti si asta e mai bine pentru el din diferite motive
2.sa te gandesti numai la nevoile lui si nu ale tale
3.sa vrei sa-l ajuti in problemele pe care le are
4.sa nu-l ranesti chiar daca el o face voit sau nevoit!
5. sa lasi din timpul tau in favoarea lui etc
aici nu cred ca intra cazul: ma gandesc toata ziua la el sau simt fluturi in stomac etc(asta e indragosteala si iubirea e cu totul altceva)