| madonica a întrebat:

Prin ce se defineste cuvantul-DIACRITIC(E)-vreau raspunsuri concise nu de dragul punctelor(aviz amatorilor)

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

E mai usor un exemplu: ş ă î ţ â, căciuliţele si semnele lui ţ si ş sunt semne diacritice.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Semnul diacritic este cel care insoteste o litere dandu-i o anumita valoare, diferita de cea fara semn. Tastatura mea nu are diacritice, de aceea scriu uneori tz pentru a nu se citi t.Copiii numesc diacriticele pentru a, i, caciula. Mira

| Alexandrinaa a răspuns:

DIA in greaca veche inseamna: de vorba. Dia-log, dia-lectica (lui Hegel), iar CRITIC, se stie, atunci cand adaugi argumente pro sau contra unei idei, dezvoltand-o si explicand-o... E foarte interesanta deci etimologia cuvantului: diacritic. Pentru ca nu prea ar avea de-a face cu ceea ce inseamna de fapt aici happy. De exemplu, cuvantul "ticalos" are un sens negativ, dar kalos in greaca veche inseamna "frumos", iar ti kalos - ce frumos. Ei bine, ce legatura e?happy Tradittore - Traduttore (care e tradator, care e traducator?, amuzant, nu?)

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cuvantul "diacritic" este folosit in sintagma "semn diacritic". Semnul diacritic este un semn grafic ce se adauga unei litere pentru pentru a face diferenta in pronuntie si pentru a deosebi sensurile a doua cuvinte scrise identic.
In limba romana, semnele diacritice se plaseaza de obicei deasupra sau dedesubtul unei litere si sunt cunoscute sub denumirea de caciula (Ă), accent cicumflex (Â, Î) si virgula (Ş, Ţ).

| maryana5 a răspuns:

Am vazut si "Te pui cu bondele" ieri 4.06 dar a explicat blonda din ftele marinarului ce inseamna...ai nevoie de mai mult laughing
in plus majoritatea intrebarilor tale sunt exact ca cele din emisiune... DubiooooS thinkingthinking

| ivan_8325 a răspuns:

Care, fiind pus deasupra sau dedesubtul unei litere, imprimă o valoare distinctă; cu proprietatea de a imprima o valoare specială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DIACRÍTIC, diacritice, adj. n. (În sintagma) Semn diacritic = semn grafic care dă unei litere a alfabetului o valoare specială. [Pr.: di-a-] – Din fr. diacritique.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de iacobpompilia, 18 Feb 2004 | Greșeală de tipar

diacrític adj. n. (sil. di-a-cri-), pl. diacrítice
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

DIACRÍTI//C ~că (~ci, ~ce) (despre semne grafice) Care, fiind pus deasupra sau dedesubtul unei litere, imprimă o valoare distinctă; cu proprietatea de a imprima o valoare specială. [Sil. di-a-] /

| alinaandrei a răspuns:

Cauta pe net pe diactionar online daca vrei raspunsuri concisehappy