| Cynthia20 a întrebat:

Ce parere aveti despre clonarea umana?
E moral?
De de nu se cloneaza fiinte umane?
V-ati clona daca ati avea posibilitatea?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu știu din ce puncte de vedere ar putea fi imoral.
@halogen001 a zis bine. Nu putem face eficient clonarea. Nu știu ce rost ar avea pe persoane obișnuite. Poate să clonezi genii, oameni pricepuți la anumite lucruri chiar utile. Atunci ar fi folositoare. Mai e și faptul că mulți sunt speriați de idei „străine". Primul pas e ca populația să își schimbe mentalitatea despre clonare. Nu poți lua o decizie desconsiderând impactul social.
Nu m-aș clona că nu aș vedea un beneficiu pentru mine personal în asta.

| Cynthia20 explică (pentru T0T):

Nici din curiozitate daca pentru beneficii nu?
Sau din teama?
Eu recunosc ca mi-ar fi teama sa stiu ca mai exista o fiinta identica.

| T0T a răspuns (pentru Cynthia20):

Nu știu de ce ar trebui să îmi fie teamă și nu văd de ce aș fi curios.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

"Nu m-aș clona că nu aș vedea un beneficiu pentru mine personal în asta."
Poate ar fi un beneficiu pentru societate.

20 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Oho, clona sa faca toate lucrurile si eu ca boierul sa stau degeaba, ar fi de vis. Lasand gluma la o parte, omenirea inca nu a ajuns la punctul ala sa cloneze oameni inca, va mai trece ceva timp pana acolo. Realizati ce s-ar intampla daca s-ar dubla prostii? sunt riscuri mari; D

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ce garanție ai că clona va face ce îi spui tu? Tu ai face ce îți spune clona?
De asemenea, nu e cum clonarea s-ar face instant. Clona s-ar dezvolta de la stadiul de embrion, deci tu vei fi la pensie când clona va fi de vârsta ta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Era o gluma, evident.

| Cynthia20 explică (pentru Drimmero):

Ce puturos!
Angajeaza 5 vietnamezi sa iti faca treburile.
Sunt mai ieftini, si tot clonati par si ei.

| Drimmero a răspuns (pentru Cynthia20):

Ar fi exploatare si sclavie, oricum glumisem. E trist daca ei pleaca din tarile lor in Romania pentru o viata mai buna, asta ca sa realizam ce calitate a vietii exista acolo daca la noi gasesc colacul de salvare, a 2-a cea mai mare diaspora din lume sau undeva in top 5.

| Cynthia20 explică (pentru Drimmero):

Si eu am glumit cand te-am facut puturos.
Nu te supara.
Trebuie sa scriu cu amortizorul, pe saitul asta vad ca toata lumea se cearta pentru ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Cynthia20):

Nu m-am suparat, nu aveam motiv, stai linistita. Fara certuri din pacate calitatea site-ului scade sub nivelul marii.

| Cynthia20 explică (pentru Drimmero):

Am citit intrebarile si raspunsurile unor oameni foarte inteligenti si cred ca in ele se afla calitatea saitului.
Cei care numai se cearta ii dau o calitate de manea dar poate ai si tu dreptate, de asta saitul are peste un milion de utilizatori.
O dezamagire.

| Drimmero a răspuns (pentru Cynthia20):

Acum depinde ce inseamna inteligenta pentru tine. Certurile fac trafic si se da uitarii principala utilitate a site-ului.

| Mosotti a răspuns:

De ce n-ar fi moral? Daca omu isi da acceptul este f okey.

Eu as vrea sa creez un om de la zero, sa-l programez eu genetic cum vreau si sa iasa omul asa cum eu l-am programat, clonarea e ceva cam rudimentar, sa copiezi doar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai dureaza pana o sa fie ok de facut. Moral? Who gives a fugg? Daca imi permit sa fac 10 copii in caz de, de ce mi-ar pasa de moralitate? Daca as avea posibilitatea, bineinteles. Macar doua-trei bucati - una pentru pus la treaba, una pentru trimis la cumparaturi si alte aiureli, una pentru a sta linistita acasa, in caz de am nevoie de vreun organ.

@BumiWolfie15: Ce consecinte ma rog? Gindeste-te ca - atunci cand tehnologia clonarii va fi ok, cel putin - vei fi clonata pe baza unui fir de par care oricum ti-ar fi cazut alaturi de alte sute de fire de par care ne cad zilnic in mod natural. Clona ar fi o persoana independenta de tine, ca un geaman, ca sa fortez un pic comparatia. Ce consecinte ar putea avea asta asupra sanatatii tale?
P.S. Astia care faceti gargara cu munca de creatie a barbosului, luati un bolovan in gura si mai bagati o fisa.

| halogen001 a răspuns:

E OK dar nu se face pentru ca nu putem sa o facem bine.
Nu sunt interesat sa am o clona. O clona poate fi utila pentru cei care vor sa aiba copii si nu pot face sau pentru a multiplica oameni cu calitati deosebite sau pentru a obtine organe compatibile pentru transplant.

| PainTech a răspuns:

Oamenii nu vor nici sa se vaccineze, apai sa se mai si cloneze.

Iar intrebarea "V-ati clona daca ati avea posibilitatea?" nu prea are sens. Clonarea biologica e posibila numai in etapa de celula. Cel putin pana acum.

| CIaudiu a răspuns:

Chestia asta ar avea consecinte psihice grave, de-asta este interzisa in peste 70 de tari.

| BumiWolfie15 a răspuns:

M-ar speria consecințele asupra sănătății mele. Nu înțeleg de ce oamenii ar consideră asta imoral. Adică, ar fi doar un experiment științific. Dacă ai avea niște motive mai necurate pentru clonare ar fi imoral. Nu se cloneze ființe umane, deoarece structura noastră individuală e mult prea complicată pentru a putea fi copiată deocamdată. Sinceră să fiu nu aș încerca așa ceva din prima pentru că nu văd niciun avantaj în a avea o copie de a mea.

| Cynthia20 explică (pentru BumiWolfie15):

Experimentele stiintifice pe oameni sunt condamnate si condamnabile.

| IubescRomânia a răspuns:

E o zădărnicie a muncii de creație a lui Dumnezeu.