| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre conexiunile, radiatiile wifi, a telefoanelor mobile, etc asupra corpului uman?

Peste 90% din populatie continua sa utilizeze dispozitive WiFi si wireless fara sa se gandeasca sau sa fie ingrijorata de problemele de sanatate pe care le pot aduce utilizarea acestor tehnologii. Astfel, o boala noua, neexplorata pana in prezent, ar putea deveni ciuma secolului XXI. Este vorba despre electro-hipersensibilitatea

Un studiu, efectuat timp de 20 de ani de catre dr. Magda Havas, de la Trent University Peterborough si care urmareste efectele negative ale undelor electromagnetice asupra organismului uman, concluzioneaza ca radiatiile telefonului mobil obisnuit distrug celulele rosii din sange. Lumea a ajuns la un anumit punct critic, spune dr. Magda Havas, adaugand ca orasele sunt intr-atat de invaluite de asa-numitul ‘smog electric’, incat in anii urmatori ar trebui sa ne asteptam la o adevarata explozie a alergiei la microunde, retelele WiFi si celulare.

"Simptomele includ dureri de cap, insomnie, probleme de memorie, de concentrare, tulburari de dispozitie, cum ar fi depresia, anxietatea, precum si dureri in diferite parti ale corpului." ~ dr. Magda Havas.

Alte cercetarii au aratat ca expunerea la radiatiile WiFi poate cauza sau influenta urmatoarele:

tulburari de ritm cardiac
dezvoltarea tumorilor si a bolilor canceroase
daune permanente asupra ADN-ului
slabirea sistemul imunitar
afecteaza sperma barbatilor si poate cauza infertilitate masculina

Aproape in fiecare casa pot fi detectate pana la zece retele WiFi. Ele exista aproape in fiecare cafenea si chiar in strada. Numai in Suedia mai mult de 200.000 de oameni sustin ca sufera de alergie la dispozitivele fara fir si acesta este doar inceputul, avertizeaza expertii.

http://naturapentrusanatate.com/......iile-wifi/

5 răspunsuri:
| alecsa91 a răspuns:

Buna!

Foarte putini cunosc aceste riscuri.
Iar cei care le cunosc, continua sa depinda de tehnologie.

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun, ideea ca microundele (emise cu puterea unui mobil sau router wifi) pot afecta ADN-ul e ca si cum ai sustine ca Marele Zid Chinezesc s-ar putea prabusi din cauza ca un copil face pipi pe el. Cam asta e raportul intre energia unui foton de radiatie ionizanta si a unui foton de microunde.

| Radu284 a răspuns:

Ma, tu nu ai un creier pe care sa-l folosesti? Crezi absolut toate imbecilitatile pe care le citesti pe net? Din primul paragraf iti poti da seama ca cel care a scris acest articol fie este trol, fie nu are ici un pic de creieras in cap.

90% din populatie foloseste WiFi? WTF? In primul rand, sunt peste miliard de oameni care nu au ce manca, si nici nu au o sursa sigura de curent eelctric. Numai daca-i excluzi pe aia, vreo 20% din populatie nu foloseste WiFi.

Chiar si in tarile dezvoltate, sunt multi care nu au telefon mobil cu WiFi (copiii mici, batranii, etc.) Tu nu iti poti da seama de chestiile astea?

| Theo94 explică (pentru Radu284):

Ba am si il am in *, extragel tu cu gura si pune-l la loc, ai grija sa nu-l versi.

Nu cred 100%, dar am vazut un documentar si pe national geographic ca marile orase sunt pline de asemenea radiatii, 90% din populatie din tarile dezvoltate s-a referit.

| Radu284 a răspuns (pentru Theo94):

Iti spun abslut sigur ca mult mai putin de 90% din oamenii din tarile dezvoltate au mobile, iar deviceuri cu wifi si mai putini.