| Prezidentul a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca biblia ne spune sa "nu judecam ca sa nu fim judecati" dar sustine ca femeia este o ispita?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei sa ne referim strict la Ecclesiastul 7-8, se poate spune ca trebuie privite placerile care ne sunt daruite, dintre care si cea relationala cu femeile cu intelepciunea in a sti ca fenomenele sunt trecatoare, unice(pentru noi), repetabile la scara universala. Abia la sfarsitul vietii afli acest adevar, dar Biblia te avertizeaza.
Placerile sunt trecatoare, necesita un tribut pe care-l platim cu totii, nici femeia nu este vinovata nici barbatul, doar lacomia noastra si gresita intelegere ca ceva este netrecator.Cum noi ne saturam de o placere si gasim alta, asa si femeile, nimic nou sub soare. Femeile sunt vii si de asta ne ispitesc, sunt un crampei placut si altul neplacut alternativ.Ispitele sunt multe in viata, dar toate (lacomia, setea de avere, setea de putere caderea in droguri), provin din dorinta de posesiune a femeii.Caci firea umana este duala. Fara femei, lumea asta ar fi fara sens pentru noi barbatii muritori.In sensul asta este femeia o ispita.Ispita nu trebuie privita ca ceva anormal, este profund natural.Anormalitatea consta insa in a ne incrancena si a fixa un subiect -obiect. Fara ispita nu am exista.Dar exagerand ispita mergem spre moarte sigura.
Desigur ca Biblia atentioneaza si insista pe ispita principala, femeia, pentru a ne modera si intelepti.Deci nu femeia, necesara trebuie judecata, ci pe noi sa ne judecam si sa nu depasim legile de bun simt.

7 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?

| Prezidentul explică (pentru Dandanache):

Pai are. Cand dai un sfat de obicei esti de partea lui. Iar aici nu este cazul, biblia ne spune sa nu judecam dar creeaza prejudecati...

| Dandanache a răspuns (pentru Prezidentul):

Faptul ca femeia e o ispita pentru barbat e o constatare factuala. Avertismentul nu aduce la judecata femeia, ci se adreseaza exclusiv barbatului, indemnandu-l la infranare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu judeca ca sa nu fim judecati, am inteles-o ca pe un corolar in a nu ne crede Dumnezeu, doar el judeca, dar si ca faptul ca nimeni nu este fara de pacat, ce sens are sa judecam pe altii, nu avem autoritatea morala. De ce legi tu aste de femeie, nu inteleg. Femeia este dualitatea barbatului, ea nu face nimic care sa provoace ispita, decat prin faptul ca este femeie. Este un motiv natural de atractie si doar prin existenta ei poate provoca, cum a si provocat atatea si nenorociri, prin noi, in fapt.Nu pe femeie trebuie deci sa o judecam, ci prin cum o interpretam noi, caci o dorim si e normal.Nu vad nici o contradictie intre o atentionare si un indemn de a nu judeca.

| Prezidentul explică (pentru oprescudorin11):

Eclesiastul 7-8 si multe alte capitole din biblie vorbesc despre femeie de parca ar fi o ispita. Acum intelegi?

Din curiozitate am citit cateva parti din biblie si am gasit acest subiect interesant...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Prezidentul):

Trebuie sa facem diferenta intre VT si NT(Noul testament).
Noul Testament este o concluzie si e considerat un pas inainte, mai proitabil, mai intelept. Un fel de Intelepciunea intelepciunii.Eclesiastul este fermecator. Judeca filozofic (cred ca este cel mai filozofic mesaj di Biblie, asa cum Cantarea Cantarilor este cel mai frumos poem de dragoste scris vreodata-scrise vreodata - si mai complete).In Noul Testament insa este o sinteza in care femeia si barbatul sunt priviti ca o completare.Fiecare cu menirea lui.Doar Dumnezeu mai judeca care dintre ei depaseste regulile stabilite.E ca in cazul litigiului Greciei cu UE, ca sa coboram pe pamant!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Prezidentul):

Daca vrei sa ne referim strict la Ecclesiastul 7-8, se poate spune ca trebuie privite placerile care ne sunt daruite, dintre care si cea relationala cu femeile cu intelepciunea in a sti ca fenomenele sunt trecatoare, unice(pentru noi), repetabile la scara universala. Abia la sfarsitul vietii afli acest adevar, dar Biblia te avertizeaza.
Placerile sunt trecatoare, necesita un tribut pe care-l platim cu totii, nici femeia nu este vinovata nici barbatul, doar lacomia noastra si gresita intelegere ca ceva este netrecator.Cum noi ne saturam de o placere si gasim alta, asa si femeile, nimic nou sub soare. Femeile sunt vii si de asta ne ispitesc, sunt un crampei placut si altul neplacut alternativ.Ispitele sunt multe in viata, dar toate (lacomia, setea de avere, setea de putere caderea in droguri), provin din dorinta de posesiune a femeii.Caci firea umana este duala. Fara femei, lumea asta ar fi fara sens pentru noi barbatii muritori.In sensul asta este femeia o ispita.Ispita nu trebuie privita ca ceva anormal, este profund natural.Anormalitatea consta insa in a ne incrancena si a fixa un subiect -obiect. Fara ispita nu am exista.Dar exagerand ispita mergem spre moarte sigura.
Desigur ca Biblia atentioneaza si insista pe ispita principala, femeia, pentru a ne modera si intelepti.Deci nu femeia, necesara trebuie judecata, ci pe noi sa ne judecam si sa nu depasim legile de bun simt.

| syd2 a răspuns:

Nu femeia e ispita barbatul prost e cauza.