| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care nu merg la vot?

21 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, sunt cei care devin foarte vocali dupa alegeri, cei carora nu le convine nimic, DESI, neducandu-se la vot, au dovedit ca nu au nicio parere.
Eu consider ca, votand, iti exprimi o parere. Buna, rea, asta e alta poveste. Iar faptul ca ai votat iti da dreptul sa fii vocal. Ori ca ai votat tu prost, ori ca au castigat "ceilalti".
Daca nu votezi, as zice ca nu ai nici dreptul sa comentezi, pentru ca, deliberat, ai lasat pe altii sa decida pentru tine.
Cat despre alegerea dintre doua rele...se mai intampla. Decat sa aleg una dintre rele, mai bine anulez buletinul de vot. E si asta tot o parere.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici sunt neutru, desi este bine sa mergi la vot, sa-ti exercitii dreptul de a alege, dar nu este o obligatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde din ce motive nu merge, daca sunt genul astuia

"cum 40 minute | lalaura94 a răspuns (pentru johnnny123):
Nu, vreau sa spun ca nu ar trebui, filozofic vorbind, intr-o lume ideala, sa fiu constrans in a alege raul cel mai mic. Eu refuz sa accept situatia actuala din Romania, si pretind ca efectiv nu exista, ca sa nu ma umplu de nervi. Astfel, cand romanii stau afara la cozi sa voteze, eu beau un pahar o bere si ma relaxez la piscina."

o parere exagerat de proasta

| Celcestietot a răspuns:

Ca in baza lor de date votul nu apare!

| Frank51 a răspuns:

Altii mor pentru dreptul lor, altora nu le pasa, sunt extreme, asa ca nu ma pronunt. Fiecare face ce vrea, dar actiunile noastre au consecinte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil ca unii dintre acei oameni care nu merg la vot nu cred sau nu sunt de acord cu democratia. Ti s-ar parea normal sa pui un ateu sa mearga la biserica sa se roage? Ti s-ar parea normal sa pui un om care nu crede in democratie sa voteze?

| Ineys a răspuns:

Nici o parere. Nu mi se pare corect sa judeci pe cineva dupa faptul ca nu isi exercita un drept. Pana la urma e un drept, nu o obligatie.
Spun asta din punctul meu de vedere, ca persoane care nu a mers niciodata la vot si nu cred ca voi merge vreodata. De ce? Pentru ca nu sunt la curent cu politica, nu stiu pe cine sa votez, si nu vreau sa votez pe X doar pentru ca majoritatea spun ca Y face mai mult rau. Mi se pare o mentalitate de oaie sa urmezi turma si sa votezi pe baza ideilor altora, chiar daca sunt corect. Cand o sa simt nevoia sa ies si sa votez o s-o fac.
PSD, PNL, etc etc pentru mine sunt doar niste abreviere, nici acum nu sunt sigur ca stiu de la ce vin.

Cei ca mine sunt impartiali, nu fac nici bine si nici rau. Cea mai mare tampenie e sa spui ceva de genul " Daca ar merge toti la vot ar fi mai bine " - Din fraza asta rezulta faptul ca tu consideri ca cei care nu voteaza ar vota ca tine, ceea ce e dincolo de stupid.

Ai mai avut o intrebare "Ce parere ai despre cei care merg la vot dar nu ii intereseaza politica". Astia sunt genul de persoane despre care am vorbit mai sus, voteaza pe baza ideilor si conceptiilor prietenilor/familiei, etc etc.

Parerea mea este ca dreptul de vot ar trebui sa-l aiba doar oamenii cu un numar minim de clase, nu mamaie si tataie care au 4 clase si stiu sa adune pana la 100, nu tipu de la coltul blocului care nu stie sa scrie si sa citeasca, etc etc si mai ales cei care sunt in tema. Da, da cel mai corect ar fi niste "cursuri" de politica, in care sa se analizeze ce a facut X si Y pana acum, ce intentii are, ce fel de oameni sunt, etc etc. Nu doar asa ca ma duc si eu sa votez. Intr-adevar, ar fi greu de realizat asta, dar atunci ar fi corect. Ca si cu serviciul. Vrei sa muncesti, trebuie sa fi calificat in ceva. Vrei sa votezi? Pai trebuie sa ai idee despre ce votezi.

"E dreptul fiecarui cetatean sa voteze" - bazaconii.

| aimullah123 a răspuns:

Votul este o prostie.
Oamenii nu ar trebui sa aiba drept de vot. Sau cel putin nu toti.
Oricum se stie cu 1 an inainte de votare cine va iesi...

| suntserios a răspuns (pentru aimullah123):

Uite ca nimeni nu stia cu 1 an inainte ce rezultate vor fi la europarlamentare

| anonim_4396 explică (pentru aimullah123):

Cine ar trebui să aibă drept de vot?

| aimullah123 a răspuns (pentru suntserios):

Asta crezi tu

| aimullah123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa aiba drept de vot doar acele persoane care nu se gandesc doar la binele lor, care nu se lasa prostiti pe 2 lei si care contribuie cu ceva in tara asta.

| anonim_4396 explică (pentru aimullah123):

Există? laughing Și cum ar fi aleși, pe ce criterii? Oricine ar putea minți că nu-l interesează binele propriu

| aimullah123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, nu exista. De aceea am afirmat ca votul este o prostie. Sunt sigur ca s-ar putea gasi o alta metoda de a alege persoane bine-intentionate pentru functii publice. M-am saturat sa citesc strii de genul "Gabriela Firea le-a zis Bucurestenilor ca daca sunt nemultumiti de poluare sa se mute". Cum poti tu ca om sa dai legi doar in favoarea ta, sa furi cat poti si sa poti adormi noaptea stiind ca exista copilasi care mananca din gunoaie precum animalele?!

| suntserios a răspuns (pentru aimullah123):

Si daca te a enervat Firea inseamna ca votul e o prostie? Din contra votul e arma celor infuriati. In 3-4 luni ai ocazia sa ii arati furia ta printr un vot.

| suntserios a răspuns (pentru aimullah123):

Si daca stiau de ce nu a facut nimic PSD?

| aimullah123 a răspuns (pentru suntserios):

Bai frate tu intelegi doar ce vrei tu. Nu ma mai intreba ca nu iti mai raspund.

| suntserios a răspuns (pentru aimullah123):

Pai hai explica cine si ce stia

| Thecurious a răspuns:

Cred ca sunt oameni carora nu le pasa de tara in care traiesc.
Mi se pare ciudat ca un cetatean contribuabil la bugetul public refuza sa voteze.
Crezi ca rezolvi ceva, daca nu votezi?
Am inteles din partea lor ca, neprezentarea la vot reprezinta un fel de protest.
Totusi, de ce nu iti anulezi votul?
Daca nu votezi, exista riscul ca votul tau sa fie furat.
De ce sa permiti altuia sa decida in locul tau?

| Teffan a răspuns:

O părere exagerat de bună.

| Alfred0703 a răspuns:

Am o parere foarte buna despre mine, de ce?