| alexalexandrusincerul a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care spun ce au de spus, pe fata, fara nicio retinere?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Uneori, că sunt sinceri, curajoși, altădată - proști.
Trebuie să știi și când să taci.

| alexalexandrusincerul explică (pentru NOname):

Dar corecti nu pot fi? De exemplu, daca cineva incalca o anumita regula, sau face ceva gresit, iar celalalt il avertizeaza ca a gresit, sau il informeaza de consecinte.

| NOname a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Desigur. Însă corectitudinea e destul de relativă. De multe ori poate fi doar una închipuită.

| harciog a răspuns:

Viva sinceritatea...Asta sunt, asta gindesc pe moment si asta sunt si salutare.

| Dumnezău a răspuns:

Cea mai mare admiratie,pentru orice dovada de sinceritate impenetrabila,verticalitate si asasinare la comanda a ipocriziei! Ce e trist totusi este ca sunt de cele mai multe ori, si cei mai pasibili de ura din partea celor ce peste tot se afla doar ca sa fraternizeze cu oricine, implicit, cu vorbe pisicite, ipocrizii si tot felul de eschive nesincere.

| Inferno a răspuns:

Care. ca si oamenii astia se impart in mai multe tipuri.

| Alysée a răspuns:

Daca te ajuta sa te simti mai bine, da. uneori poti gresi mult si apoi sa regreti procedand astfel.

| iKronstadt a răspuns:

Demni de lauda. Dar, sa nu uitam faptul ca franchetea este de laudat NUMAI atunci cand situatia impune. Restul este doar prostie crasa happy

| Onio a răspuns:

Sunt in totalitate de acord cu acele persoane, pentru ca si eu sunt sunt una dintre ele.

Cei care gandesc si isi spun pe fata parerile, fara sa se gandeasca la anumite repercursiuni sunt inconstiente, dar mai sunt si acele persoane constiente de repercursiuni (din care fac parte si eu). Ce avem in comun este un asa zis "dezavantaj", si anume ca ne integram mai greu in societate.

Si de ce spun asta? Simplu. Lumea in care traim este in mare parte o scena de teatru, iar pentru a te putea integra in acest "Spectacol al vietii", trebuie sa ai o anumita capacitate actoriceasca. Sa poti zambi atunci cand cei din jurul tau la asta se asteapta, cu toate ca tie nu iti vine sa razi. Sa te complaci in anumite situatii, care, cateodata depasesc, sau sunt sub nivelul tau de gandire, doar pentru a avea un grup in jurul tau.
Suntem oameni si ne sta in fire sa socializam.

Dar, revenind la cei ca mine, si eu ca ei, si spunem pe fata tot ce avem de zis fara retineri, tot timpul cand spunem ceva, acest ceva are o "baza" care in prealabil a fost verificata.
Nu ne plac oamenii superficiali, care de "dragul fanteziei" si "arta amorului fals", fac, sau spun lucruri pentru a se afla in rand cu restul, cu toate ca nu ii reprezinta ca si indivizi.

Si prin faptul ca zicem pe fata totul, ar trebui sa ii puna pe ganduri pe cei carora le spunem, si sa revina cu picioarele pe pamant, la realitate, si sa nu mai "traiasca" in lumea fanteziei, incercand sa devina cu totul si cu totul alte persoane decat ceea ce sunt.

P.S.

"Gandesc, deci exist,
Simt, deci traiesc."

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Depinde de situatii. uneori este bine sa taci alteori trebuie sa nu taci..depinde.

| DANyi a răspuns:

Ii disrespect pe cei care deschid gura atunci cand nu trebuie, dar ii respect si apreciez foarte mult pe cei care nu sunt timizi deloc si au puterea sa spuna orice. Numai bine!

| GeorgianaEuu a răspuns:

Trebuie sa fii sigur pe tine. Oricum, inainte sa spui ceva e mai bine sa te gandesti de 2-3 ori.

| Mookie a răspuns:

Sunt de acord in totalitate cu raspunsul domnului Onio. Cu parere de rau ma exprim si spun ca acele persoane care sunt directe, dezinvolte si oarecum nonconformiste in exprimare sunt vazute ca fiind persoane diferite fata de persoanele care schiţeaza un zambet fortat, superficiale, doritoare de parvenire deoarece acestea din urma exista din abundenta si au facut ca superficialitatea si minciuna sa fie ceva normal.Persoanele care se exprima fara retineri sunt catalogate ca fiind diferite pentru ca nu sunt in conformitate cu "normalitatea" vazuta din ochii persoanelor superficiale. Pe oameni ii deranjeaza adevarul deoarece inca nu au invatat sa-l exprime. Spun minciuni, primesc minciuni, traiesc minciuni! ESSE QUAM VIDERI MALIM!

| Anytha9 a răspuns:

E bine sa fi direct numai ca pe oameni ii deranjeaza adevarul si-l prefera sub o alta forma sau deloc.

| Aydutza55123 a răspuns:

Poate dar tine minte! Vorbele nu se sterg cu guma ca si creionul deci ai grija ce spui