| Alexandru_Darius_1996 a întrebat:

Ce parere aveti despre satanismul LaVey, avand in vedere ca traim intr-o societate in care oamenii cand aud de satanism li se face pielea de gaina? Eu cred ca ar fi putut sa gaseasca si domnul Anton Lavey un nume care sa produca mai putina controversa.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Satanismul lui LaVey e un neo-umanism foarte de bun-simt, infuzat cu ceva aiureli mistice. Si cu un nume cam prost ales, ce e drept. Bine, din punct de vedere al marketingului a fost FOARTE bine ales numele.
@JicaContra: Ai studiat macar conceptele de baza sau ai luat-o pe ulei fara sa ai habar despre ce discutam aici? Daca se cheama rata nu e musai sa si fie rata si sa faca ca rata...winking

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

DUDE, concluzia mea CLARA, ca ei au reusit sa lipeasca satanism de ateism este CATEGORICA

mi se rupe in balarii cine sunt si ce crezi TU CA FAC, in mod CATEGORIC, fac treaba murdara a bisericii, care isi doreste cu ardoare ca satanismul si ateismul sa fie totuna

si, NU, nu m-am blocat la satanism, m-am blocat la faptul EVIDENT pentru o persoana care gandeste vede ca asta e treaba murdara a bisericii, inca odata, AIA CICA, CA SUNT ATEI, DAR SATANISTI IN ACELASI TIMP...

DECI ATEII SUNT SATANISTI!

tu in schimb, felicitari, ai reusit sa il pupi in kur pe asta care a intrebat si care chiar crede ca javra ala de LaVey incearca sa faca ceva bun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

"Treaba murdara" a bisericii e lipsa de educatie. Pentru mase ateii vor fi satanisti oricum si oricind. Ei nu stiu mai mult decat "daca nu esti cu noi, atunci esti impotriva noastra" - vezi nebunia de pe aria de religie de aici, de exemplu. Lol, nu am pupat pe nimeni nicaieri si nici nu am zis ca LaVey incerca sa faca ceva bun. A vazut omul o nisa, a exploatat-o. P.S. LaVey e un pic cam mort... deci nu mai incearca sa faca nimic. happy

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea intelegi concluzia mea, care e destul de evidenta si mai ales FOARTE NOCIVA, dar ii dai cu hau hau, nu ma deranjeaza o dezbatere, dar din pacate tu nu intelegi deloc care e e ideea

pentru masele deja "credincioase", da, asa e, ateii sunt naspa, insa pentru masele credincioase sau nu, e cu totul si cu totul altceva ca unul care isi spune satanist sa isi spuna si ateu in acelasi timp, iar daca nu poti sa vezi asta, atunci discutia e degeaba, fiecare o sa traga pe directia lui pana in panzele albe si nu o sa iasa nimic

si FOARTE SINCER, mi se rupe ce a scris ala in doctrina, este mult prea evident ca face treaba murdara a bisericii care NU e numai lipsa de educatie in ziua de azi, ci a stigmatiza opozantii, in cazul asta, ateii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Daca face treaba bisericii, o face involuntar. O FACEA, ca a crapat de vreo 25 de ani, cum ziceam. Pina la urma, si el facea ce face si biserica - bani pe spinarea fraierilor, au confirmat asta chiar si urmasii lui... :X

16 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Ca orice satanism, e un lucru IMBECIL, la fel ca religia, doar ca ei mai si imbratiseaza raul, iadul e o chestie pur inventata, imposibil FIZIC din cauza ca omul cand e torturat continuu ori inebuneste ori se adapteaza, asa ca un Satan, seful iadului e o idee total aberanta!

insa, cred ca sunt o tona de rebeli atrasi de idee

| Alexandru_Darius_1996 explică (pentru JicaContra):

Satanismul LaVey este o filozofie nu o religie
Citeste despre el si dupa raspunde la aceasta intrebare
Toti cei care sunt satanisti Lavey sunt atei

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Https://www.google.com/search?q=LaVey
"He was the founder of the Church of Satan and the religion of LaVeyan Satanism"

"LaVeyan Satanism" ASTA AI INTREBAT, NU?
eu vad ca e religie, NU numai filozofie, orice religie e bazata pe o doctrina si e foarte usor sa ii spui filozofie ca sa nu mai sune a metoda de spalat creierul

de asemenea, inainte sa pui pe altul sa citeasca, ce ar fi sa citesti tu ce a scris el, am demonstrat destul de clar ca iadul este o idee care NU POATE SA EXISTE!

| Wr3nch a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

E o perceptie interesanta asupra lumii. Daca taia elementele satanice, care probabil sunt adaugate doar pentru a fi mai edgy probabil ar fi fost mai putin controversata, pentru ca pare sa fie un hedonism glorificat.

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

"Why do Satanists worship The Devil?
We don’t. Satanists are atheists"

de ce iti mai spui Satanist atunci?!?
de placerea deosebita de a te arata lumea cu degetul?!?

SAU ESTI UN NENOROCIT DE BISERICOS, care a inventat o tampenie de "RELIGIE", ca oamenii sa urasca ateii pentru ca a reusit sa lipeasca satanism langa "atei"?!? asta e un lucru pe care biserica incearca serios sa il inpuna!

daca pana acum eram indiferent la prostia aia, acum chiar mi se pare de rahat, "multumesc" inainte de a te intalni pe tine eram apolitic, acum am o parere foarte, foarte proasta despre LaVey lu' peste!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Omul vad ca s-a blocat la "Satanism" si nu e in stare sa mai gindeasca. Sa il iertam, zic. Acusi rasar si crestinopatii sa arunce cu dragoste si toleranta, ia sa vezi. In 3... 2. 1.

| FreddieM a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Ca si ateu nu poti crede in satanism, misticism. Ateul este singura fiinta care se foloseste de minunatul instrument cu care l-a inzestrat natura, si anume inteligenta rationala, pentru a observa si intelege lumea.
Daca totusi crezi (satanism, misticism si alte basme) nu te mai numesti ateu.
Pace

| Alexandru_Darius_1996 explică (pentru FreddieM):

Nu ma mai chinui

| FreddieM a răspuns (pentru Alexandru_Darius_1996):

Scuze. Nu asta era intentia.
Pace

| Teffan a răspuns:

In opinia mea, satanismul laveyan este cea mai mare ineptie ideologica/filozofica a secolului 20.Niciun alt cult sau niciun alt sistem de gandire nu-l intrece pe Lavey in imbecilitate, nici macar Osho.(o alta mizerie a secolului 20)

Pentru nestiutori,Lavey si-a insusit filozofia lui Nietzsche,pe care a presarat-o cu ocultismul lui Aleister Crowley,la care se adauga componenta blasfemica,pe care o regasim in ritualurile lor,scrierile lor(Satanic Bible-Lavey; Satanic Scriptures--Peter H. Gilmore),atitudinea lor.
Deducem de aici ca nu e vorba doar de simple surse de inspiratie,ci de o totala insusire a sistemelor de gandire precedente, pe care Lavey le combina intr-un mod sinistru, penibil, mizerabil.O jignire adusa atat lui Nietzsche, cat si lui Aleister Crowley(dar nici ala nu era mai breaz).In consecinta, Lavey nu a creat nimic original.Primul aspect.

Al doilea aspect.Satanismul "modern" nu poate fi apreciat decat intr-o anumita perioada a vietii:adolescenta, caracterizata de teribilism.Bineinteles,ca tot omul debarasat pentru prima data de crestinism(si care traieste in era informatiei), am considerat si eu, la randul meu, ca satanismul modern reprezinta o mare "revelatie" si un stil de viata admirabil.Asta pe la 13 ani.
Se pare ca,pe parcursul maturitatii,individul se dezice atat de teribilisme de genul Lavey,cat si de alte penibilitati adolescentine de genul Wicca.
Am studiat indeajuns satanismul modern incat sa-mi dau seama ca este o prostie, ca nu ai nevoie de asa ceva, si ca, in ultima faza, te incarcereaza in acelasi stil de viata hedonist pe care il observam astazi, in toata lumea.Nu exista spiritualitate, nu exista nimic "profund" in "religia" lui Lavey(sau filosofie cu o practica religioasa, ritualica), nimic care sa te satisfaca spiritual.Este o pseudo-religie creata pentru idioti.De ce sa apelezi la Lavey, pentru a fi hedonist? Hedonismul este imanent in aceasta generatie, se observa peste tot, de la cultura si normalizarea boabelor din cluburi, pana la libertatea si perversitatea sexuala.

"avand in vedere ca traim intr-o societate in care oamenii cand aud de satanism li se face pielea de gaina "
Te contrazic.Satanismul nu mai este DELOC un subiect de panica, mai degraba un subiect de memat si de glumit, de facut caterinca.
Confunzi prezentul anului 2020, cu "Panica satanica" din anii 80.

| Teffan a răspuns:

Mai adaug ca mi-e scarba sa cataloghez satanismul modern drept filosofie,intrucat prin aceasta defaimam toti adevaratii folozofi, care au adus contributii intelectuale majore asupra intelegerii conditiei umane, cunoasterii, existentei, stiintei si asa mai departe.