| Scarbo a întrebat:

Ce parere aveti despre studiul lui Leibniz asupra monadelor, ce spune ca fiecare lucru material e format din mai multe monade, monada insemnand un atom de natura psihica, de asemenea leibniz afirma ca fiecare monada este unica in felul ei, nu pot exista 2 monade de acelasi fel >- nu pot exista 2 indivizi de acelasi fel. Credeti ca in viitor prin clonare, oamenii vor reusi sa spulbere teoria lui leibniz? Exprimati-va opinia in cateva argumente. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"studiul lui Leibniz asupra monadelor"
laughing Clar.

Prin clonare nu poti obtine organisme identice, ci asemanatoare.
Nici macar genotipic nu sunt identice, daca iei o celula somatica de la o clona si o compari cu alta de la alta clona ai sa vezi ca nu ai material genetic perfect identic, deoarece intre timp, fiecare organism a interactionat cu factori diferiti, iar ADN-ul a suferit mici modificari.

| Scarbo explică (pentru Inferno):

"studiul lui Leibniz asupra monadelor"->citat din L.Blaga (Trilogia Valorilor, vol1 : Stiinta si creatie).