| anonim_4396 a întrebat:

Ce puncte comune au toate religiile principale din lume? Exista asemenea puncte comune?

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Toate au un scop comun si anume acela de a subjuga pe om si de ai limita libertatea in folosul unora care sunt pe pamant totusi si sunt sefii cultelor .ai bisericilor( popi, episcopi, guru)
Daca ai sa studiezi ai sa vezi ca rel; igiile sunt toate la fel.si crfestinismul este copiat din alte legende vechi.

| Parintele a răspuns:

ALYN ...etc. 14 iar mintea ta nu este deloc inspirata... pustiule.

daniela
| daniela a răspuns:

Elementele principale ale tuturor religiilor sunt:
- credinta intr-o forma suprema (monoteism), sau in mai multe fiinte superioare (politeism), sau intr-o forma superioara adorata intre alte divinitati ca si cand ar fi unica (henoteism);
- un numar de invataturi cu privire la fiinta suprema sau la fiintele superioare si la indatoririle religioase si morale ale credinciosilor;
- forma oarecare de cult intern (teama, iubire, nadejde, etc.) si extern (sacrificii, rugaciuni, cantece, dansuri, etc.)

| Ben. a răspuns:

Povesti.ca unu' s-a suit la cer pe un car cu cai.ca altul face jogging pe apa.ca daca te arunci in aer si omori multi oameni te asteapta raiu' si regimentu' 66 Virgine etc...

| Ben. a răspuns:

Eu ziceam ca sunt povesti. daca tu zici ca sunt caterinci... e ok.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Da.Masele!

| selef a răspuns:

Monoteismul.

| yadora a răspuns:

Sa se inchine unui idol, sa mai mareasca taxele la inmormantari, botezuri,...

| greg a răspuns:

Scientologia zice ca omul e fiinta superioara(care poate deveni perfecta happy si trebuie de fapt sa lucram la om. N-au puncte in comun toate, dar majoritatea spun ca exista "ceva" supraomenesc si perfect.Acest "ceva" este bineinteles DUMNEZEU.Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate cred intr-o forta superioara, o inteligenta superioara fata de noi care ne-a creat.Si eu cred ca este adevarat.Lumea fara Dumnezeu nu are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vor gasi acele puncte comune, pentru a uni toti oamenii intr-o singura credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dr.Ben Zona raspunsul tau pare a fi de batjocura.EU zic sa te retragi daca ai chef de,, caterinca''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca mintea ta, No God este inspirata din legenda veche.

| matteo a răspuns:

Pe scurt, credinta in D-zeu.