| hgjghsghjgh a întrebat:

Ce s-a intamplat cu proiectul openworm care isi propunea sa simuleze creierul si corpul unui vierme cu ajutorul inteligentei artificiale?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

În primul rând, viermii nu au creier, după cum spume și un alt utilizator (într-un mod nu foarte politicos) ci are un sistem nervos extins în tot corpul, care acopere toate funcțiunile unui creiere.

Din câte se pare prin mai anul ăsta, au primit fondurile necesare, iar în iulie au început să lucreze la proiect, probabil că sunt încă în faza de dezvoltare și testare, o să vedem rezultatele când e publicat raportul într-un jurnal științific. Dacă știi engleză poți să le urmărești blogul ca să vezi ce progrese anunță ei, cercetătorii:
https://blog.openworm.org/

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Viermii au creier?