| Angelbe a întrebat:

Ce s-ar intampla daca n-am avea greutate?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

G = mxg, de unde deducem ca, pentru a avea greutate este obligatoriu sa avem o masa.

daca n-am avea masa (m) inseamna ca n-am exista

| TychoB a răspuns (pentru IMC90):

G=m*g. g ('ge mic') reprezinta 'gravitatia' (acceleratia locala mai exact) la suprafata pamantului de 9.8 m/s^2. Ca sa intelegi situatia ai nevie de formula generala F=G*(m1*m2)/r^2. Pentru un caz concret m1=masa pamantului, m2=masa ta si r distanta. De aici poti vedea (matematic) ca pentru r=> infinit ai F=0 N deci greutate 0. In schimb nici tu trebuie sa mergi la infinit, daca ar fi sa o luam inginereste, dupa 200km in sus poti zice ca ai greutatea 0.

| IMC90 a răspuns (pentru TychoB):

Universul e in continua expansiune, exista o forta care il ''trage'' deci g=0 fix nu exista big grin

si daca am pluti in spatiu, G>0 pentru ca m nu poate fi = 0

| TychoB a răspuns (pentru IMC90):

Da, corect. Dar pentru mine 0. 000013. (numar foarte foarte mic) este 0. Practic cand pui mana pe ceva, tu nu o atingi pentru ca moleculele/atomii nu se pot atinge din cauza fortelor dintre atomi. Acest lucru inseamna ca nimeni este in contact cu nimic? Daca cauti nod in papura, atunci da.

| shadovv a răspuns (pentru IMC90):

Total gresit! Fotonul nu are masa si totusi exista!

| IMC90 a răspuns (pentru shadovv):

Cand oi fi tu format numai din fotoni, atunci sa-mi zici ca am gresit rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru shadovv):

A, si lumina este atrasa in gaurile negre. Daca fotonul n-ar avea masa, cum explici acest fenomen? Ca practic d-aia le si zice gauri negre.

| shadovv a răspuns (pentru IMC90):

Cunostintele tale de fizica sunt limitate. Desigur si ale mele dar cu un grad mai mic. E=mc^2 deci energia poate fi transformata in masa si viceversa. Fotonul nu are masa dar are energie, de aceea este supus fortei de atractie a gravitatiei.

Eu pot fi numai fotoni sau orice alt mod de a trasporta informatie/materie! Cum? Vezi teleportatorul din Star Trek.

28 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

S-ar intampla sa nu ai greutate.

| IMC90 a răspuns (pentru Vizitiul):

Nu poti sa n-ai greutate, am explicat mai sus de ce

nu exista g=0 deci, daca existi, ai greutate.

| Vizitiul a răspuns (pentru IMC90):

Ba da, poti! Ce n-ai inteles? Lasa-ma cu teorii din fizica. Eu raspundeam omului pe masura intrebarii. Fumul are greutate? Aerul are greutate? Imaginatia are greutate? Gandurile au greutate? Dar totusi, exista! Mai bine taceai.

| IMC90 a răspuns (pentru Vizitiul):

Normal ca fumul are greutate, dar e una nesemnificativa...

| Vizitiul a răspuns:

Nu ai mai izbuti sa te spanzuri.

| Woodenpints91 a răspuns:

Graşii ar mânca mai mult fără nici o jenă...

| Rapplex a răspuns:

Am pluti.Probabil vroiai sa spui masa(m), nu greutate(G).

| comansorin a răspuns:

Noi nu avem cum sa nu avem cum sa nu mai avem greutate ci pamantul poate sa nu ne mai atraga, asta pentru ca fiecare corp are un camp gravitational, cu cat e mai mare corpul cu atat este mai mare si puterea de atractie e mai mare, tu de ce crezi ca praful se aseaza pe ecranele televizoarelor si pe chestii mari? in primul rand pentru ca televizorul atrage particulele de praf si ca televizorul mai are si energie electrostatica care atrage praful, deci fiecare corp are atractie, pamantul e ca un magnet, iar noi suntem cuiele de fier care nu au ce face decat sa stea lipite de magnet, pamanul nu are cum sa nu te mai atraga atata timp cat e un corp si este mare tu de ce crezi ca astronauti de pe luna fac doar salturi ci nu plutesc fara sa atinga roca, pai pentru ca si luna are atractia sa, si acum se zvoneste ca cica luna se apropie de pamand si ca peste cateva milioane de ani se va izbi de pamant si-l va distruge! Deci in concluzia trasa tragem din ea faptul ca si tu esti un corp care atrage alte corpuri si eu sunt un corp, deci toti suntem niste magneti, toti avem un camp gravitational!

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru comansorin):

Dar pe Angelbe eu de ce nu o pot atrage?!? Nu am magnet suficient?!? ...Deci in concluzia trasa tragem din ea faptul ...cum te poti frate exprima in modul asta?

| comansorin a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

cu cat un corp este mai mic cu atat are atractia gravitationala mai mica, daca esti clasa a 4-a si nu sti fizica, taci singhite!

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru comansorin):

Era vorba de gramatica de clasa a II-a super-inteleptule, nu vezi in ce hal te-ai exprimat? Ia mai citeste odata, si abia apoi sa o iei la vale ca esti mameluk rau!
Deci tu ai scris asa dragul meu fizician:-Deci in concluzia trasa tragem din ea faptul...acum esti lamurit bibicule? Si de-nghitit nu pot inghiti imbecili ca tine, tanpoco cand mai sunt si fizicieni parati... du-te si trageti un glont in cap, scapi lumea de un idiot!

| comansorin a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Ma copil tampit cretin handicapat prost, mic, ce am scris eu acolo are si niste parti care pe unii cu creierul cu IQ-ul peste 2 ii face sa rada, dar mamelucii ca tine nu au cum sa inteleaga umorul, ci stiu sa fie doar hateri! Daca nu sti ce inseamna hateri, intreaba pe unul cu IQ-ul macar 3 ca la IQ-ul tau nu ai cum sa-ti dai seama, mai bine te duci si pui calculatoru inapoi din tomberonu din care l-ai gasit si desfaci legatura ilegala la internet ca te prine politia, aaa si am o intrebare pentru. tine, nu-i asa ca iubesti natura? Dupa tot ceea ce ti-a facut?

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru comansorin):

Dupa ce ma prine(iar ti-a jucat gramatica saraca o festa)politia, o sa te sun pe tine dragul meu intelept, super-pregatitule sa le explici de ce esti poponar si traiesti cu capul intr-o cutie de monitor.cand te incingi asa iti sar icrele? ah, nu, am uitat, nu le permite IQ-ul....esti prapadit rau ma baiatule, esti prea sarac sa vezi unde de fapt ai gresit(era si inca este vb de o greseala gramaticala)si te erijezi intr-un super intelept.lauda-ma gura.pffff ma duc sa-mi fac un dus.nu meriti sa-ti raspund la "ironia fina" pe care o debitezi, esti prea special!

| comansorin a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Bine ma, fie cum vrei tu, si sa tii minte! Cel mai destept cedeaza!

| Pământul a răspuns:

Singurul mod în care nu poţi avea greutate este să fii în afara oricărui câmp de atracţie gravitaţională, deci dacă nu am avea greutate probabil am fi în spaţiu, departe de orice corp ceresc. Asemenea situaţii se întâlnesc pe staţiile spaţiale (chiar dacă acolo ai o greutate, e una neglijabilă), iar lipsa greutăţii şi atracţiei spre pământ te cauzează să pluteşti şi, în cele din urmă, îţi atrofiază muşchii pentru că nu îi mai foloseşti.

| Chetrica a răspuns:

Am fi niste fiinte energetice... presupun.

| hunterpainting a răspuns:

Am pluti in spatiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Toti ar avea buletin somalez.
2) N-ar mai ajunge berea-n oase.
3) Ar crapa de bucurie femeile cu sanii atarnati pana la genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu greutatea conteaza, indiferent cit ai avea, ci forta de atractie a pamintului.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeeexD a răspuns:

Am fi atat de usori incat vom pluti in spatiu.