| Popicaaaa a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Pinochio ar spune "Acum o sa-mi creasca nasul"? Sunt foarte curios de ce raspunsuri o sa ma primesc la aceasta intrebare

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initial credeam ca se va crea un aprod de genul: un grec afirma ca toti grecii sunt mincinosi.
Dar dupa o gandire mai logica mi-am dat seama ca nu e asa. O sa ii creasca nasul pentru ca minte. Spune ca acum o sa ii creasca nasul ceea ce e o minciuna ceea ce inseamna ca ii va creste nasul, dar nasul ii va creste ulterior, abia dupa ce va rosti fraza si legile universului o vor considera falsa. Deci el spune ACUM, iar nasul ii va creste cu o secunda-doua mai tarziu cand se va confirma ca a zis o minciuna.
Pentru mine are sens, sper ca si pentru tine.

| Popicaaaa explică (pentru anonim_4396):

Yup, ai dreptate ideea este ca tu chiar daca zici ca faci ceva acum sau ca ceva o sa se intampla acum acel lucru se va intampla dupa un interval relativ scurt de timp ceea ce inseamna ca te raportezi la viitor, pinochio nu era vreun oracol sa prezica viitorul si a spus de mai multe ori ce o sa faca si nu s-a tinut de promisiune si pe moment nu i-a crescut nasul pentru ca asta nu ar fi o minciuna sau vreun adevar ar fi o simpla presupunere big grin

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Se creeaza un paradox si colapseaza universul intr-o singularitate.

| Radu284 a răspuns:

Depinde de durata timpului intre spunerea miciunii si cresterea nasului. Nasul va creste si va 'dezcreste' in intervalul ala, si va fluctua asa la infinit.

| Macryna a răspuns:

E constient ca minte, si nu o face cu vreun regret

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai nu e nici adevar, nici minciuna deci ce sa se intample...nimic.