| Ofiintă a întrebat:

Ce sa fac?!
In primul rand buna tututor, sunt in clasa a 8-a si va trebui sa dau examen de admitere,
pur si simplu lucrurile nu merg, incerc sa invat dar nu-mi iese, matematica n-o inteleg iau ore in particular dar totul e-n zadar la testul initial am luat 1 iar la romana ma asteptam la o nota peste 5 si am luat 2 mentzionez ca la romana nu iau ore in particular numai cat invat la scoala, stiu ca sunt proasta dar imi este foarte frica de sfarsitul anului cand va trebui sa dam examenele daca voi lua o nota la fel de buna crying
Invatatul nu-mi iese, degeaba invat pentru ca iau note mici asa ca mai bine nu invat pentru ca e tot una, numai stiu ce sa fac mi-am luat lecitina pentru creier laughing ca sa ma pot concentra mai bine
ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Saluthappydeci,nu fi asa stresata,in primul rand la mate daca esti asa aeriana,trebuie ca cel care te mediteaza sa te ia de la zerooo,daca nu si-a dat seama cat de varza esti la mate,inseamna ca e prost profu,tie iti trebuie un meditator care sa nu faca zu zece de-odata,ci doar cu tine singura ca sa te bata la cap pana intelegi,asa,cu alti zece elevi,tu poti sa dormi linistita,nu ai nici o treaba(mentionez ca si eu eram la fel dilie cu matematica, si in a opta am facut meditatii, de mi-au iesit pe ochi-imi dadea aia sa fac cate 5 variante intr-o saptamana si mai aveam si temele scolare si am luat 9, 40 la mate; pentru ca tipa m-a luat de la zero iar eu mi-am dat silinta sa invat)cu romanathinking ce sa-ti zic nu ai cum sa inveti compuneri si argumente pe de rost,e o prostietongue trebuie doar sa citesti alte compuneri ca sa-ti formezi o idee, si sa poti ajunge sa formulezi tu singura un eseu, sau ce iti cer cat de cat bunicel...cat despre gramatica,aici e mai complicat,trebuie sa lucrezi,trebuie sa faci multe variante inainte de examen,te poti pregati inca de pe acumtonguesa nu-ti fie lenehee heegandeste-te mereu ca acest timp sacrificat exersatului si invatatului nu este o risipa,este un castig pentru un viitor mai bunhappysi apoi,daca cumva se intampla sa iei note mici in examene,si sa intri la un liceu de rahat,nu te descuraja! se aranjaza! rupe primul semestru de liceu numai in note bune,si din al doilea semestru te poti transfera la ce liceu vrei,daca ai media de pe primul semestru suficient de buna cat sa intri la liceul dorit,atat doar ca trebuie sa dai diferentele, dar nu-ti fa problema, nu-i asa de gravhappydaca mai ai nevoie de vreun sfat cevabatting eyelashespoti sa-mi lasi idul tautongue

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Matematica nu i pentru toti. Iar romana e o materie inutila (cartile se citesc acasa nu la scoala). Poate esti buna la alceva. Incearca sa iti maresti aria de invatat mai departe de romana si mate. Poate iei premiul nobel in psihologie/filozofie sau ajungi o mare scriitoare.

| Angelique a răspuns:

Da obsedatia de sex iti merge, nu? Toata vara asta ai pus doar intrebari de genu,, am chef de sex"si acum iti bati capul ca nu ai nimic in minte.Mai bine pune-ti mana pe carte si concentreaza-te asupra ce inveti!

| WhatsUp a răspuns (pentru Angelique):

Deci foarte inteligent raspunsul straight face

Problema asta o am si eu straight face

| Ofiintă explică (pentru Angelique):

Ce intrebari legate de sex am pus eu? uh esti ratata sau ti rau la ora asta

| Angelique a răspuns (pentru Ofiintă):

Bine ca se pot sterge intrebarile, dar nah.Treaba ta!tongue

| Ofiintă explică (pentru Angelique):

Cum sa fi asa... nu am sters nicio intrebare de-a mea pentru a sterge o intrebare iti trebuie motiv laughing am destule intrebari ratato acum daca n-ai gasit bagi alt motiv hai pa

| ZethOfficial a răspuns:

Matematica nu se invata tocind, ea se invata lucrand exerciti zilnice
tie ti-a intrat in cap ideea ca nu poti sa inveti dar nu este adevarat orcine poate sa invete daca o face din placere...gandestete ca daca pici la un liceu prost intregul tau viitor va fi afectat si vei ajunge (electrician,gunoier, spalator de masini, femeie de servici)
Nici eu la romana nu retin la literatura dar la gramatica nu am probleme (eu literatura cu genurile le-am tocit anul trecut) si am scos 9.20 la romana si 8.50 la mate (profa super de treaba)
Ca sa inveti trebuie sa-ti placa mai intaiwinking!

| angelsaredickswithwings a răspuns:

Nu stiu ce sa iti fac eu nu invat nicioadataa si am numai 10 happy

| Ecaterina_9469 a răspuns:

Da,SEXICIKO...trebuie sa stai mai putin in fata calculatorului, mai putin sex si ai sa vezi cum isi da drumul creierul...

| Ofiintă explică (pentru Ecaterina_9469):

"mai putin sex" de unde? du-te si culca-te apoi verifica-mi intrebarile alea legate de sex in loc sa te iei dupa angelique