| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă după ce murim?

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stim exact? Intreaba si tu pe cine a murit.

| AFR81 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim. Nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna. Gasim informatii despre acest subiect in cartile reprezentative ale fiecarei religii, insa nu avem garantia ca acele lucruri sunt adevarate.

| untu a răspuns (pentru AFR81):

Ba da! Am avut un vecin de al meu de la tara, a inviat si i-a spus nevestei sa mai taie 3 gaini ca nu-i ajunge la praznicul din RAI, a trait cateva zile si a murit din nou! La praznicul de dupa inmormantare a ajuns toata mancarea pentru toata lumea! Era veteran de razboi, prieten bun cu bunicul meu!

| AFR81 a răspuns (pentru untu):

Ma indoiesc. Oamenii au tendinta sa exagereze sau sa denatureze, mai ales la tara unde, fiind o comunitate restransa, vorba circula foarte usor. L-ai vazut cu ochii tai pe respectivul? Nu l-a intrebat chiar nimeni cum e sa fii mort?

| Mădă0611 a răspuns:

O sa moara toate celulele tale si toate informatiile pe care le contin o sa se piarda, asa cum se pierd cele scrise pe un CD distrus. Atomii tai o sa fie folositi de alte organisme. Nu exista suflet, spirit, viata de apoi, ingeri, draci, vazduhuri, ceruri.

| vocea a răspuns:

Fizic stiim ce se intampla, spiritual sunt o multime de posibilitati.
Sper sa intelegi mai bine din acest site https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/cand-murim/

| deeeaqq a răspuns:

Mai mori de două - trei ori.

| FaraNumePls a răspuns:

Buna, te duci în rai sau în iad happy

| octav005 a răspuns:

Pai se face pomana.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Daca ti.ai creat suflet traiesti, daca nu, dispari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa descoperim fiecare cand o sa ajungem in acel moment. Cert este ca nu va fi nicio "judecata" a faptelor noastre si nu vom fi trimisi in niciun "iad" sau "rai".

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa ce murim, sufletul se desprinde de trup si merge insotit de un inger pazitor prin cele 24 de vami ale vazduhului pana la Imparatia Lui Dumnezeu unde va avea loc judecata particulara! (adica se va cantari faptele tale cele bune si faptele tale cele rele)

| TCosminn a răspuns (pentru untu):

Nu exista in dogma ortodoxa cele 24 de vami. Dupa aceasta gandire ne putem lega si de Scara Sfantului Ioan Scararul ca o urcare treptata in viata duhovniceasca, care este pictata si pe peretele exterior al Manastirii Voronet.

| untu a răspuns (pentru TCosminn):

Ba da, dar asta este pentru pacatosii ca noi! Iar de Scara Sfantului Ioan Scararul ca o urcare treptata in viata duhovniceasca, care este pictata si pe peretele exterior al Manastirii Voronet este pentru calugarii care au dus o viata foarte curata cu rugaciuni, smerenie si mai mult post!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

De cand se intampla asta? De cand a aparut crestinismul? Inainte de asta sufletele oamenilor unde se duceau? Doar crestinismul vine cu mentalitatea asta de sclavigism.

| TCosminn a răspuns (pentru untu):

"Pacatosii ca noi"?! Dumnezeu nu are moduri diferite de a judeca pacatosii. Sfintii nu mai sunt judecati. Deci, care pacatosii ca noi, cand sunt numai pacatosii de noi? Pe Sfinti ii excludem, ramanem doar noi. Bineinteles ca Scara Sfantului Ioan Scararul este urcarea duhovniceasca, dar, urcarea duhovniceasca duce spre sfintenie, ceea ce anuleaza vamile vazduhului, pentru ca, odata indreptat spre sfintenie, pacatul nu isi mai are locul. Cum imi spunea un duhovnic, atunci cand omul incepe pocainta si doreste sa se mantuiasca, cu care virtute incepe? Cu toate? Nu poti spune: "Azi tin post si de luna viitoare incep sa ma rog si apoi sa fac milostenie sau citirea Bibliei si a cartilor sfinte." Nu. Merg toate odata, ca spitele unei roate de bicicleta. Pe peretele Manastirii Voronet arata si caderea unor oameni chiar de pe ultimele trepte. Acest lucru inseamna ca ei si-au dat seama de sfintenia lor. Deci daca un Sfant este Sfant si nu stie asta, ramane Sfant, iar daca un Sfant stie ca e Sfant, nu mai ramane Sfant. Atunci inseamna ca si Sfintii sunt supusi pacatelor si ca vamile vazduhului li se aplica si lor in cazul in care cad, dar ca Sfinti inconstienti de sfintenia lor, vamile clar ca nu se mai aplica, ca si in cazul Sfantului Antonie cel Mare si a multor altora de dupa el si inainte de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia cu raiul si iadul nu cred ca e adevarata...probabil o sa ne reincarnam in alta persoana sau pur si simplu nu mai existam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu stie cu exactitate. Cert e ca ajungem mancare pentru viermi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

O sa vezi tu! dupa religia crestina ai 2 posibilitati, rai s-au iad, depinde cat de bun s-au rau ai fost in viata. si m-ai exista reincarnarea, adica reintoarcerea pe pamant intr-un trup nou si reluarea vietii de la zero. cam atat, o sa stii tu m-ai devreme s-au mai tarziu

| untu a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Nu exista reincarnare, ci inviere!

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Si se face si pomana, vorba lui octav005 happy

| AnthonyWhite a răspuns:

Vom renaste

| CryLulu a răspuns:

Putrezim.

| Mihaela_Preda_1999 a răspuns:

Cand vom murii ne vom duce la stele, spunea un om care ii placea foarte mult stiinta si universul si spunea cum Dumnezeu l. A plimbat prin tot universul fusese in moarte clinica.