| IovituDan a întrebat:

Ce se intelege prin forma canonica a unei expresii,. Stiu ca exista polinoame scrise sub forma canonica, elipse canonice, baze canonice (nu formulele lor ma intereseaza) ci ce particularitati au aceste ex[presii scrise sub forma canoonica

2 răspunsuri:
| Adymist a răspuns:

Expresiile matematice scrise sub forma canonica au unele caracteristici specifice. Una dintre acestea ar fi faptul ca sunt prezentate intr-un mod standardizat, care permite identificarea rapidă a tipului de expresie si a modului de rezolvare a acesteia. De asemenea, forma canonica poate fi utila pentru simplificarea si clarificarea expresiilor matematice, precum si pentru compararea si analizarea acestora. In plus, forma canonica poate ajuta la eliminarea erorilor si la evitarea confuziilor in interpretarea si utilizarea expresiilor matematice.