| AllStillExistAllStillHaveAPurpose a întrebat:

Cel mai frumos lucru este existenta? Argumentati.

17 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Simplu, Universul exista pentru ca existam noi fiintele vii, asta nu inseamna ca daca nu am exista noi nici Universul nu ar exista... insa cine ar sti de el?!

| RAY a răspuns:

Asa e

| Wøodenpints a răspuns:

Libertatea. Pentru cine o are şi ştie să o exploateze la infinit.

| Lizzu a răspuns:

Nu stim daca existenta e frumoasa si ca e corect sa fie frumoasa in general,pentru toti la fel.

Termenul de "frumoasa" e relativ,nu e general valabil.
Pentru un om existenta poate fi frumoasa,da, in timp ce pentru altul e groaznica.
Totul tine de perceptie asupra ei.

Din punctul meu de vedere, pot afirma ca e frumoasa, pentru ca sa stii ca cauti frumosul in orice tip de existenta e un atu.
Sau sa inveti sa-l cauti. Sa cauti momentele care te fac sa te simti bine si implinit si in pace.

Poate asta si trebuie sa facem, ma gandesc. Sau cautam momentele frumoase si sa diminuam intensitatea celor urate.
Poate asta e secretul, ca toata existenta sa se schimbe in ansamblu.

Tine de fiecare daca o face sa fie frumoasa sau urata.

| WhatheWow a răspuns:

Da ce, inexistenţa poate fi exprimată?! Normal că nu există termen de comparație căci nimeni care s-ar putea exprima n-a cunoscut-o.

| suffarstar a răspuns:

Existenta e o stare pe care o au toti dar nu toti sunt fericiti. Nu stiu cum m-as simti daca nu as exista. Mi se pare ceva absurd, cineva sa sufere ca nu exista laughing.

| Iubibilăă a răspuns:

Pai nu pot sa spun decat ca viata e frumosa.
Pa, pa.

| Chαяtreux a răspuns:

Pai daca existi poti face o infinitate de lucruri frumoase happy

| Chαяtreux a răspuns:

rolling on the floor))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai frumos lucru este existenta. Daca n-ai exista n-ai putea sa faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca da.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu cred ca termenul de `frumos`, folosit drept adj. pentru a caracteriza ceva ce nu poate fi definit precum complexitatea existentei, este potrivit in cazul de fata.Cu siguranta am putea spune ca existenta este cel mai pretios dar oferit de la natura.Ba chiar mai mult, la nivel microscopil este primordiala caci ceea ce se intampla la acest nivel afecteaza si ceea ce se-ntampla la nivel macroscopic, ori `afecteaza` e putin spus.

Răspuns utilizator avertizat
| deadwillow a răspuns:

Frumosul exista pentru ca asa vrem noi. Uratul exista tot pentru ca asa vrem noi.
Atata timp cat tu consideri ca un lucru este frumos atunci asa este.
Cel mai frumos lucru... probabil ca nu. Cat traiesti intalnesti lucruri care te impresioneaza placut din ce in ce mai mult, deci raspunsul ar fi nu.

| asasaasa a răspuns:

Existenta de care zici tu inglobeaza si inexistenta numai ca nu o percepi, ea este altfel nu are cum, e vb de perceptie si da cel mai frumos lucru e sa stii ca nu stii sau sa nu stii ca stii...

| SoundTHeWave a răspuns:

Existenta e frumoasa oricat de neinsemnata ar fi ea, pana si cele mai marunte lucruri sunt uimitoare ...sunt atatea lucruri de zis, mai bine sa fi neinsemnat dar existent decat important si mort.

| morfina13 a răspuns:

Din moment ce nu exista intuneric, ci lipsa luminii, am putea spune ca nu exista "nonexistenta", ci doar lipsa existentei. Existenta e...totul, chiar si nonexistenta exista. Daca ar fi sa ne gandim daca existenta e un lucru frumos sau nu, ar trebui sa ne gandim: ce predomina in tot universul: binele sau raul? Poate atunci o sa "existe" un raspuns. Nu prea ai cum sa raspunzi concret la o astfel de intrebare, ai impresia ca intri intr-o bucla infinita, nu exista termeni mai simpli prin care am putea sa raspundem. De fapt, exista, insa noi nu stim. Totul exista.