| RAY a întrebat:

Chiar nu e nimeni pasionat de stiinta de pe TPU? cine e pasionat de neurostiinta sa imi raspunda si mie, de ce a intelege din ceea ce auzi este mult mai dificil decat a citi? https://www.youtube.com/watch?v=uH1aDCjypKg

cand vedem un film cu subtitrare devenim surzi pe moment cand citim? adica exista multitasking?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

1. Creierul uman nu e capabil de multi-tasking. Cu cat faci mai multe chestii in acleasi timp cu atat scade performanta in sarcina. Daca faci 2 chestii in acelasi timp nici macar nu e multi tasking pentru ca nu le procesezi in acelasi timp, procesezi cate putin din fiecare pe rand pana cand ajungi la solutie.

2. Cand te uiti la un film cu subtitrare nu devi surd (motiv pentru care filmele inca au sunet) pur si simplu creierul nostru nu e prea bun la a face 2 chestii in acelasi timp asa ca invariabil una din activitati va capata prioritate.

Trebuie sa iti imaginezi creierul ca pe un calculator cu foarte putini rami, este excelent cand vine vorba de o activitate dar daca ii dai mai multe se va concentra pe cea pe care iti focusezi atentia iar restul vor rula in backround fara a fi procesate iar in cazul in care te focusezi pe toate va lua cate una pe rand. Procesul este mai usor de inteles daca te pui sa compari termenii a auzi si a asculta, auzitul presupune perceperea sunetului in timp ce ascultatul presupune pe langa percepere si procesarea lui incat sa ii atribui un sens.

Argumentul din clip e ca pentru a invata engleza partea de ascultare este mai importanta decat cea de citire si pot fi de acord cu asta mai ales daca trebuie sa intelegi un vorbitor non-nativ sau accente altele decat cel britanic care articuleaza foarte bine cuvintele. Ideea de acolo e ca in momentul in care ai si sunet si subtitrare daca iti focusez atentia pe subtitrare nu vei fi capabil sa asculti (si data fiind ideea cum ca auzitul e mai important e contraproductiv).

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Sunt de acord cu tine, am facut experimente pe mine, dar cum am invatat engleza, spaniola? nu inteleg, nu am invatat cuvant cu cuvant prin google, nu poti retine si cuvantul si intelesul lui in acelasi timp practic nu?

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Care e diferenta intre a asculta si a auzi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

"Auzitul presupune perceperea sunetului in timp ce ascultatul presupune pe langa percepere si procesarea lui incat sa ii atribui un sens."

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg intrebarea.