| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Cine da dreptul omului Sa aleaga ce forma de viata mai ramine pe pamint 'pentru reproducere' si ce forma de viata sa dispara?

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dreptul celui mai puternic.

| anad a răspuns:

Omul alege sau pur si simplu, in haosul care este acum peste tot, selectia naturala isi face datoria?! Mie mi se pare ca omul nu mai are grija nici de el, nici de natura si nu-si mai asuma nici o responsabilitate, nici un drept!

Abh
| Abh a răspuns:

Cine zice ca nu avem dreptul?

| Marcian a răspuns:

Nimeni! Omul are dreptul doar sa aleaga viitorul perssonal.

| profudereligie a răspuns:

Omul nu are "dreptul" de a decide decât în măsura în care interesul său primează sau în măsura în care "poate" să acţioneze conforma deciziei sale.
De exemplu încercarea de a ucide anumite virusuri ce provoacă boli: virusul variolei a fost eradicat şi asta este un lucru bun. Virusurile gripelor sau HIV încă nu şi sunt slabe speranţe. Pe de altă parte omenirea mai face şi greşeli, dispar specii ce nu aduc un prejudiciu existenţei noastre, le ucidem din greşeală sau pur şi simplu pentru că putem...
Asta este viaţa dintotdeauna, asta este evoluţia (dinamica biologică). Unele specii dispar, altele apar. Noi suntem singura specie ce are şi conştiinţa acestui fapt.

| Incubus a răspuns:

Cine zice ca alegem, din cate stiu se incearca prevenirea disparitiilor diferitelor specii in cauza si chiar si asa nu uita ca in biblie(dac crezi in ea ca eu nu)scrie ca DZ a lasat pe om stapan peste celelalte animale.nu cred ca in mod intentionat omul a atacat vreo specie pana la disparitie ca doar dupa acea vine si randul lui

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Nu stiu cine, dar eu as vrea sa dispare o colega de clasa! :-l

| irbis a răspuns:

Cine zice ca avem dreptul? Fiecare fiinta este unica. Fiecare forma de viata este unica la fel cum fiecare om este unic. Daca o specie dispare, acesta nu se va mai intoarce niciodata asa cum a fost initial. Daca incercam sa recream o specie care a disparut e posibil ca rezultatul sa difere de original. Evolutia determina cum arata o creatura si ce va deveni. Daca viitorul ei este intrerupt, atunci acesta e pierdut. Omul nu are dreptul sa aleaga ce forma de viata dispare pentru ca ea este rezultatul evolutiei si nu este creat de om. Daca omul ar crea o noua forma de viata, el ar fi responsabil de acea creatura si doar atuci ar putea avea dreptul asupra vietii acelei creaturi, dar acesta ar fi un joc de-a Dumnezeu.

| matt25 a răspuns:

Doar omul isi da dreptul asta. Care de fapt nu il are, insa omul in loc sa isi arate superioritatea, arata de fapt cat de imatur si involuat este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi mai vali? Dumnezeu ne-a dat in stapanire pamantul cu tot ce e pe el. dar noi abuzam, si santem iresponsabili.sincer de multe ori ma gandesc; tai o ganina si o gatesc. o mananc. dar si leul, lupul, tigrul fac la fel cand pun laba pe unul dintre noi.si ei nu se intreaba.stii vorba aia cu lacrima de crocodil? aia falsa, care spune ca crocodilul cand infuleca, plange. cica de mila victimei.nu. de pofta lacrimeaza vali.de pofta.