| Madda_3260 a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu?
In mod normal se stie ca El a existat din totdeauna dar nu mi se pare prea logic. Nu totul are un inceput?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Ombladoane, ai o logica pe care daca te-ai baza te-ar calca masinile parcate.

33 răspunsuri:
| andyman a răspuns:

Asta are logica pentru ca noi suntem limitati si gandim doar in masuri scurte... Dumnezeu e |Alfa si omega...

| matteo a răspuns:

@Psiholoaga,"Crede si nu cerceta"apartine unui anumit Celsus, si ar fi un atac asupra crestinismului.

| Corrado a răspuns:

GOD says:

La început domnea intunericul si exista doar - VID Infinit - o nefiinta fara spatiu si fara timp. În aceea nefiinta a aparut un gând, semnificativ, atottriumfator.Nu exista materie, ci doar o forta, o miscare, un vârtej sau o vibratie a gândului semnificatv care a umplut VIDUL.Cu cat se interioriza,acest gand primordial se marea in luminozitate si stralucire.

Manifestarea acestei Fortei Atotputernice a umplut Vidul cu Lumina sa vibratorie. Dupa ce vidul s-a umplut de aceasta energie luminoasa,gandul primordial nu putea sa ramana etern,si astfel a aparut Legea Timpului.
Caci Timpul este cel ce separa evenimentele,printr-o miscare de sens opus in forma de spirala a energiilor creatoare:YING (electric) si YANG (magnetic). Astfel a aparut Spatiul. Timpul a divizat Spatiul impunandu-i o miscare spiralata, a aparut frecventa de timp, caci fiecare Spatiu astfel separat avea o frecventa diferita.Tot Spatiu e plin de lumi incluse in alte lumi,una intr-alta, si totusi despartite de Legea Timpului.
In felul acesta au aparut primele particule atomice de nisip, ce erau dezordonate prin Spatiu.Primele galaxii au fost create din vortexuri de energie rotindu-se in spirala.
Cerc in cerc rotindu-se prin spatiu, au fortat particulele sa se solidifice in forme din ce in ce mai complexe, si astfel a luat nastere Materia.Caci Materia este o "cocoloasa" de energie electromagnetica la o anumita frecventa de timp.Asa a aparut MATERIA

Pamantul are 4, 5 miliarde de ani vechime, este viata pe el doar de 3 miliarde de ani, inainte de asta nu a fost nimic.Nici un fel de viata, doar niste elemente zacand degeaba.Dar intr-o zi fara nici un motiv aparent, toate aceste elemente s-au combinat intr-o perfecta armonie si a fost deodata viata.Doar D-zeu este responsabil de ...VIATA asta.

La inceput a fost Cuvantul...adica VIBRATIA - Sunetul original! Caci D-zeu a inceput sa "vorbeasca".
Aceasta VIBRATIE a fecundat MATERIA si a rezultat VIATA.

Tot ce exista i-a nastere pe baza unei relatii intre VIBRATIE si MATERIE.VIBRATIA este o forta creatoare masculina contracarata de MATERIE,care este forta receptiva feminina.

Deci din vibratia sunetului primordial AUM (Amin), au tasnit Timpul, Spatiul si Atomul (Materia).

Be blessed!

| kid_8751 a răspuns:

ZUZU a spus: "Dumnezeu a spus ca este un pacat sa ai o relatie sexuala cu o ruda apropiata, dar Adam & Eva care au facut 2 baieti? Sa inteleg ca ce-a facut Cain cu Abel am iesit noi restul oamenilor? Cam dubios...