| REDded a întrebat:

Cite continente sint pe pamint?

14 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

100.

| betsy a răspuns:

Europa, Africa, Asia, America, Australia, Antarcticaaa... Hai sa le numaram impreuna, vrei?

| MrOvidiu a răspuns:

Pe Pământ sunt 6 continente:
Africa
America
Antarctica
Asia
Europa
Australia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7, dacă se consideră America de N și de S a fi două continente distincte, și nu subdiviziuni ale continentului American.
Uite, să le și vizualizezi.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Format:Continente

| iKronstadt a răspuns:

Câte vor Marile Puteri!

| 000MadMAX000 a răspuns:

Mai puneti si voi mana pe un atlas ceva sau macar cautati pe google daca tot stati pe net degeaba.Cat despre continente sunt 7(europa,asia, africa, antarctica, australia, america de sud si america de nord)

| KevinAnthony a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Îmi cer scuze că te corectez, dar pe Pământ sunt 6 continente! America de Nord şi America de Sud sunt subdiviziunile Americii.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru KevinAnthony):

Serios.Cand ai dat ultima data pe la ora de geografie? America de N si America de S sunt doua continente diferite despartite intre ele prin canalul Pannama.

| KevinAnthony a răspuns (pentru 000MadMAX000):

„Când ai dat ultima dată pe la ora de geografie?". Nu-mi purta tu de grijă! Sunt 7 continente dacă am considera că America este compusă din doar 2 continente: America de Nord şi America de Sud, sau 8, dacă am considera că America este compusă din 3 continente: America de Nord, America Centrală şi America de Sud, sau 6, dacă am considera America drept un singur continent (ca şi în cazul meu).

| On3St4r a răspuns:

7 :Asia,Africa, America de Nord, America de Sud, Europa, Australia si Antarctica

| KevinAnthony a răspuns:

Pe Pământ sunt 6 continente:
- Africa;
- America;
- Antarctica;
- Asia;
- Australia;
- Europa.

| qrage a răspuns:

Depinde laughing)
7, daca am considera ca America este compusa din doar 2 continente: America de Nord si America de Sud, sau 8, daca am considera ca America este compusa din 3 continente: America de Nord, America Centrala si America de Sud, sau 6, daca am considera America drept un singur continent.
AMERICA (AMERICA DE NORD şi AMERICA DE SUD)
EUROPA
ASIA
AFRICA
AUSTRALIA SI OCEANIA

| rainbow20 a răspuns:

Cele 6 continente ale Pământului sunt:
Africa
America (cu subdiviziunile America de Nord și America de Sud)
Antarctida, uneori numită și Antarctica; a nu se confunda cu Antarctica, marea zonă sudică a Pământului
Asia
Australia (Oceania), formată din statul Australia și insule din Oceanul Pacific
Europa

| Vaniilla a răspuns:

6- Europa
-Asia
-America de nord
-America de sud
-Africa
-Australia