| noreligion a întrebat:

Citind evanghelia dupa Matei, la capitolul 12 am gasit urmatoarele versete:
,, 39. Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean şi desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul.
40. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile şi trei nopţi, aşa va fi şi Fiul Omului în inima pământului trei zile şi trei nopţi."

Intrebare:
-Dupa cate zile a inviat Iisus? El spune ca dupa trei zile si trei nopti. loool!

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Din cate am inteles eu, Iisus si-ar fi dat duhul vineri dupa masa, iar duminica dis-de-dimineata cand au ajuns femeile la mormant, trupul lui Iisus nu mai era acolo, dar in schimb au gasit niste omuleti-ingeri, iar la acesti omuleti-ingeri, de la o evanghelie la alta, difera numarul lor si locul in care au fost gasiti. El(Iisus) nu s-a trezit, au incercat altii sa-l trezeasca, insa au facut greseala ca nu au respectat cele 72 de ore, si uite asa au stricat totul...tot ce a fost prorocit.
@mary3bee&UNfriendLY, voi cum sunteti si de ce dati dovada? Ati fost intrebati de gusturi sau de preferinte? Sunteti frustrati sau aveti probleme cu nervii?

24 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Noreligion te intreb ceva! si vreau sa imi raspunzi sincer! ce vrei sa demonstrezi? bun inteleg nu crezi in religie! si eu sa zic cred in stiinta si nu in religie!, dar religia a fost inventata de oameni! ca Hristos nu a venit pe pamant si a spus sa se faca o anumita religie, a raspandit doar bine in lumea! o fii adevarat, nu o fii adevarat, nu stie nimeni ca nu am fost acolo! da chiar si daca nu era adevarat! omu asta vroia numai sa faca bine! ce e rau in asta? pe bune,, ca ateii spun ca hristos era un impostor! o fii fost ma, na! da totusi el a vrut numai sa faca bine! ce e rau in asta? daca nu credeti in dumnezeu. macar credeti in bine? in speranta? in speranta ca viata nu se termina? ...asta e ma cuvantul lui dumnezeu, armonie, pace ...nu religia, ca religia a fost facuta de oameni! si ea a dus la atatea razboaie, NU cuvantul lui Dumnzezeu! eu te inteleg, nu crezi in dumnezeu, fiindca crezi ca nu este adevarat!, da crezi ca este rau sa iti iubesti aproapele? crezi ca este rau sa crezi in bine? ce e rau in asta? hristos si dumnezeu or fi adevarati sau nu!, cum zicea toma necredinciosul, pana nu vad nu cred! dar mesajul pe care il transmit ei!? nu poti sa crezi in el nu poti sa crezi in bine? ca dumnezeu nu inseamna o anumita religie. nu inseamna o anumita persoana! inseamna bine si speranta! si oamenii nu cred neaparat in dumenzeu! cred in bine si speranta! intr-un cuvant cred in cuvantul LUI!

| Gospell a răspuns:

Crezul : "Si a inviat a 3a zi dupa scripturi"

Ce e asa greu? "loool!"

| Adyr0 a răspuns:

12h+12h=24h
24hx3=72h= 3 zile de 12h si 3 nopti de 12h adica 3 zile intregi.

| Adyr0 a răspuns:

Pe vremea aceea evreii aveau alt tip de calendar, nu ca cel ce se foloseste in zilele noastre. Sabbath-ul nu pica in aceeasi zi, sambata la evrei sau duminica la noi. Ziua cu pricina era calculata de preotii de pe vremea aceea in functie de fazele lunii. Aveau un calendar lunar, nu solar ca in zilele noastre.

Uite si un site ca sa te documentezi mai bine in privinta sabbath-ului: http://www.lunarsabbath.co.nr/

In biblia ortodoxa este tradus ca vineri si sambata, dar in Biblia Regelui James scrie Sabbath si Passover. D-aia e bine sa ai mai multe Biblii ca sa poti sa le compari ca sa-ti dai seama cam cum sta treaba. Isus a inviat a treia zi, dar s-au schimbat vremurile si nu se stie cu exactitate in ce zi din zilele noastre a inviat (duminica, luni, marti etc) sau in ce zi a murit (joi, vineri etc).

| Adyr0 a răspuns:

@ noreligion - O fi fost in uz calendarul Iulian la romani, dar evreii respectau Torah cand l-au rastignit pe Isus, aveau calendarul lor. Pavel a fost tot evreu, la fel ca si Isus si ca ceilalti apostoli, la fel ca si fariseii si ca ceilalti preoti evrei care l-au condamnat la moarte. Evreii AVEAU CALENDARUL LOR, nu dadeau doi bani pe calendarul Iulian.

| Adyr0 a răspuns:

Pai Pavel/Paul/Saul fiind fariseu, respecta religia traditionala mozaica avand un calendar diferit fata de cel al romanilor. Fiind nascut in Tarsos si locuind in zona aceea el n-a fost martor la uciderea lui Isus si la invataturile sale ca ceilalti apostoli, deci nu avea de unde sa stie ca Isus a fost Mesia, desi evreu fiind il astepta pe acesta. El a crezut, la fel ca si majoritatea evreilor de pe vremea aceea, ca Isus a fost un eretic si de aceea ii persecuta pe crestini, pentru ca ei ziceau ca Mesia a venit si el nu era de acord, asta pana cand a avut parte de revelatia aceea in care l-a vazut pe Isus si a ramas orb. In Damasc a intalnit pe Anania pe care Isus il trimisese la Pavel sa-i redea vederea si pe Duhul Sfant. Si uite asa Pavel a devenit un ucenic al lui Isus.

| noreligion explică:

Daca studiem evangheliile, se pare ca nu a fost asa.Hai sa aruncam o privire pe Matei26:1, 2, 3, 4, 5
,, 1. Iar după ce a sfârşit toate aceste cuvinte, a zis Iisus către ucenicii Săi:
2. Ştiţi că peste două zile va fi Paştile şi Fiul Omului va fi dat să fie răstignit.
3. Atunci arhiereii şi bătrânii poporului s-au adunat în curtea arhiereului, care se numea Caiafa.
4. Şi împreună s-au sfătuit ca să prindă pe Iisus, cu vicleşug, şi să-L ucidă.
5. Dar ziceau: Nu în ziua praznicului, ca să nu se facă tulburare în popor.''--(pastele evreiesc incepe de sambata, sau mai exact de vineri noaptea). In concluzie, ei se intalnisera intr-o zi de joi.
,, Ştiţi că peste două zile va fi Paştile şi Fiul Omului va fi dat să fie răstignit''
Iar a doua zi, dupa acea joi, iata ce se intampla:
matei 27:1, 2
,, 1. Iar făcându-se dimineaţă, toţi arhiereii şi bătrânii poporului au ţinut sfat împotriva lui Iisus, ca să-L omoare.
2. Şi, legându-L, L-au dus şi L-au predat dregătorului Ponţiu Pilat.''
De aici ne povesteste cum l-au judecat si cum l-au rastignit pe cruce, iar in ceasul al noulea a murit(deci vineri seara)
,, 45. Iar de la ceasul al şaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea.
46. Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?''
Tot in Matei 15:42 aflam ca a murit vineri seara:
,, 42. Şi făcându-se seară, fiindcă era vineri, care este înaintea sâmbetei,
43. Şi venind Iosif cel din Arimateea, sfetnic ales, care aştepta şi el împărăţia lui Dumnezeu, şi, îndrăznind, a intrat la Pilat şi a cerut trupul lui Iisus.
44. Iar Pilat s-a mirat că a şi murit şi, chemând pe sutaş, l-a întrebat dacă a murit de mult.''
Si a inviat duminica dimineata, tot conform evangheliilor:
Matei 28:1
,, 1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.''
Marcu 16:2
,, 2. Şi dis-de-dimineaţă, în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele, au venit la mormânt ''

Cate zile sunt de vineri seara pana duminica dimineata?(3 zile si 3 nopti. loool!)

| noreligion explică:

@adyr zero-Tu ai avea dreptate in contextul in care aceste versete ar fi fost scrise in Vechiul Testament.Insa tinand cont ca sunt scrise in noul testament(iar acesta a fost compilat cu mult dupa moartea lui Iisus)trebuie sa intelegi ca deja era in uz calendarul iulian(din anul 46 i.Hr). Asa ca nici nu se pune problema ca Pavel(caci sub indrumarea lui s-au scris aceste evanghelii)sa isi fi complicat atat de mult viata si sa vorbeasca de un calendar demult apus.In acest context, vinerea era vineri si sambata sambata.Intelegi sau ma explic inca o data? IN UZ ERA CALENDARUL IUILIAN, IN MOMENTUL IN CARE S-AU SCRIS EVANGHELIILE.

| noreligion explică:

@raspunsul anonim(cel care intreaba de Lucifer)
Apocalipsa 22:16
,, 16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa.''
Si de asemenea, citeste intrebarea asta si te vei lamuri:
http://www.tpu.ro/......latina-si/

| noreligion explică:

@adyr zero-rationamentul tau este corect pana la un punct.Insa cand vei intelege cine a scris evangheliile si vei vedea ca nu da doi bani pe evrei, atunci vei intelege si de ce nu a folosit calendarul evreilor. Daca stii germana, poti citi despre Pavel urmand linkul ce-l am postat la profil.Intri chiar in pagina lui Pavel-excrocul.Calendarul luat in calcul de catre Pavel era cel roman, si sa-ti spun si de ce:
Pavel, (nume roman) s-a născut ca Shaul, probabil în Tars din Cilicia, care localizat în sud-estul Turciei de azi, in familia Benjamin, o familie instarita care avea si drepturi de cetatean roman si care ia asigurat de mic o educatie buna ce i-a permis sa stapanesca perfect limba greaca, aramaica si hebraica. El era un evreu de religie iudaica helenizat, cetatean roman aflat in slujba Imperiului si era un combatant foarte crancen al "mostenirii" lui Isus adica persecuta comunitatile ramase dupa moartea lui Isus (vezi uciderea lui Sf. Stefan), care era, ca secta a religiei mozaice (numita a Nazariteanulului), o amenintare grava la adresa religiei mozaice traditionale, asta pana la un moment dat, cand potrivit cărtii Faptele Apostolilor, din Noul Testament, el a avut o "revelatie" în timp ce mergea spre Damasc, "revelatie" cica inspirata de anticul profet Hananias în care i-a apărut Isus si i-a schimbat complet viata, dar si viata linistita a primelor comunitati crestine(lool), caci,, convertitul'' Pavel a jucat doar rolul de cal troian.Mai departe, poti sa descoperi tu singurel in acel articol de acolo.Nu uita, este scris de un doctor in teologie si nu este ateu!

| thepunusher a răspuns:

Pai dupa 3 zile si 3 nopti a inviat Iisus.

| cioca99 a răspuns:

Multumesc ca ma faci sa cred tot mai mult in Dumnezeu. fara tine cred ca nu studiam biblia asa de mult dar acum cred cu adevarat ca exista Dumnezeu, iar Iisus a inviat, dar pe tine nu stiu cine te va mai invia la sfarsitul zilelor.

| UNfriendLY a răspuns:

Omule, tu esti cretin? ai gresit siteul ce nu intelegi, nu intereseaza pe nimeni aberatiile tale

| Cretzule a răspuns:

Potoleste-te cu versetele astea! Nu cred ca pe cineva intereseaza ce scrii tu aici.Si eu sunt ateu dar vad ca tu incerci sa trezesti religiosi la realitate.Nu vei reusi.

| Adredemesconf a răspuns:

Băi da enrvant mai eşti.Serios, deci nu pot să mă mai abţin! Nu crezi în Dumnezeu? Foarte bine, dar nu ne mai freca atâta la cap, chiar crezi că o să reuşeşti să-i convingi pe cei care cred in Dumnezeu să nu mai creadă?
Eşti un cretin, zău!
P. S: hai, daţi acum drumul la stupizi, îi aştept cu braţele deschise!

| Adredemesconf a răspuns:

Alphawolf, esti un bouhappy

| yojapo a răspuns:

1) Sunt de 2 zile membru al TPU si deja m-am saturat de intrebarile tale.
2) Daca tu crezi ca Biblia e o "facatura" tine-o pentru tine. Noi stim deja de mult happy
3)Asa am fost si eu la inceput, ma certam cu oamenii crezand ca pot sa ii fac sa imi dea un argument care sa imi dovedeasca ca eu sunt "needucatul", insa degeaba.

| AlexSadik a răspuns:

Ba si eu sunt ateu dar tu nu stiu ce problema ai ori vrei sa arati ca te intereseaza religia ori ce... dumnezeu nu exista si biblia este o carte la fel ca fat frumos din lacrima Crezi in fat frumos din lacrima? ala omora dragoni avea puterea a 100 de oameni si zbura (numai tin minte) la fel si isus asta vindeca oameni transforma vin in apa si invers si probabil a si zburat daca nu ma insel aaa a si inviat de pe o cruce unde a fost macelarit DECi aberatii peste aberatii si tu esti ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noreligion, mai postezi de 3-4 ori se ii trezesti la realitate pana si pe cei mai indoctrinati dintre ortodocsihappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah noreligion tu esti nebun ce p... mea tot faci pe aici? sau esti platit cu vre. o p... in cur in gura? ce mortii matii tot vii cu de astea pe siteul asta? vrei sa zburam cu totii de pe el ca nu. ti mai suportam nebunia? du. te dreku si te trateaza, si lasa natiunea in pace! retardatule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns anonim te f... in gura, un nebun nu. ti va schimba tie sau mie orientarile, du. te dreaku si tu ca esti prost ca si noreligion!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataielaughing intre anonimi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataie intre anonimilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare pentru. noreligion:cine a fost Lucifer?!