| Aimèeeee a întrebat:

Credeti ca exista extraterestrii?
Argumente happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca planeta noastra reprezinta doar 0, 0000002% din Universul vizibil, punand in vedere si teoria Universurilor paralele..as spune ca exista un izvor de viata in cosmos.Ca noi abia cunoastem 0, 000002% din Univers e o alta chestie.Probabil ne-au vizitat, suntem vizitati, urmariti, pusi sub experimente sau lasati in pace de alte specii mult prea avansate pentru mintea noastra.E posibil sa nu le putem detecta biologic.E posibil ca noi sa fi fost creati de o specie extraterestra.O specie care a luat nastere cu mult timp inaintea noastra.Chiar miliarde de ani.Sa ne gandim cum am fi noi peste miliarde de ani? Sunt sigur ca am putea crea viata pe o planeta cu conditii optime.Cel putin am putea simula noi una pe Terra.Sau unde vom locui..Soarele stiu ca mai are aproximativ 5 miliarde de ani de "trait".Noi fiind imaginati ca Divin.De cei de acolo.Oricum.Tot ce facem in momentul de fata e sa ne dam cu presupusul.Sa recunoastem.Reprezentam un mic punct microscopic in domeniul cunostintelor Universului.Ar trebui milioane de ani sa ajungem sa vorbim de o calatorie la cea mai apropiata galaxie.(Andromeda).Cu toate ca..Galaxia noastra are sanse mari de a adaposti viata extraterestra.Vom evolua.vom calatori in alte galaxii, vom descoperi, vom sti aproape de perfectiune.Parerea mea e ca fiecare specie ajunge la 99% perfectiune.Bineinteles noi o sa fim morti de cateva miliarde de ani..Aici cu divinul.Nimeni nu stie.Cine.Ce.Si cum.Merg pe ideile ca ori nu exista nimic.Ori exista o specie care nu a depins niciodata de spatiu-timp.Ori exista un ciclu natural de. Universuri.Ori suntem doar o iluzie.Un experiment undeva.Intr-o simulare.Sunt mult prea multe.Nu le putem intelege.Suntem limitati.Cel putin infinitul nu il vom putea intelege niciodata..De asta contactul cu fiinte mult mai inteligente ca noi, ne-ar ajuta enorm in cunoasterea Universului, creatiei samd.Cam atat.din vastele mele cunostinte si opinii despre subiectul Stiinta, Univers samd.happy

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru a mia oară: da, probabilitatea matematică să nu fim singuri în Univers este uriaşă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

In sfarsit cineva realist happy

| Kaℓi a răspuns:

Asta e o dilema cvasipermanenta a omenirii in general si a TPU in particular... cred ca e un pic superflua cererea ta de "argumente". Daca te uiti in jur, pe aici sau in presa sau oriunde pe net sau, Doamne fereste, intr-o biblioteca, o sa gasesti tone de discutii si de argumente pro si contra... de ce crezi ca exact acum, la intrebarea ta, vor exista "argumente" mai credibile decat la celelalte cateva sute de intrebari pe tema asta de pe TPU?

| Aimèeeee explică (pentru Kaℓi):

Pentru ca am observat ca sunt si pe aici persoane inteligente si ma pasioneaza mult subiectele astea incat as vrea sa vad parerea a mai multor persoane. happy
Multumesc de asemenea si tie pentru timpul acordat!

| sublime89 a răspuns:

Aproape sigur exista pentru ca sunt miliarde si miliarde de planete in univers, multe dintre ele asemanatoare pamantului. Si nu ar fi niciun motiv sa existe viata doar aici pe planeta asta minuscula intr-un cosmos imens. Dar 100% nu putem spune, trebuie sa cautam si s-o gasim intai pentru a fi siguri. Un fel de viata extraterestra sigur exista. Intrebarea e daca mai exista civilizatii. Acolo e putin mai greu, dar daca noi am ajuns sa existam, este foarte probabil ca si altii sa fi avut norocul asta. Oricum, e greu cand te ai doar pe tine ca exemplu. "Daca eu exist inseamna ca si altcineva trebuie sa existe" nu e un argument foarte bun de multe ori. Cautarea continua.

| ErrorFound a răspuns:

Pentru cei cu numarul de la pantofi mai mare ca numarul neuronilor:
La cat de mare e univerul, e imposibil ca viata sa fi aparut doar pe Pamant.

Pentru cei cu numarul neuronilor mai mare decat lungimea casei lor in centimetri:
Viata a aparut pe Pamant datorita unei sume a factorilor biotici si abiotici si a unui conglomerat de atomi din diferite substante, viata evoluand de la organisme monocelulare la organisme pluricelulare. Astfel de "supe primordiale" pot aparea si altundeva in univers si datorita factorilor multipli si adaptabilitatii formelor simple de viata; putem deduce ca pot aparea si forme de viata care se bazeaza pe alte substante primordiale(aproape toate fiintele de pe Terra sunt bazate pe carbon). Daca necesarul minim unei celule sa se dezvolte este prezent, viata va prospera in acele conditii oriunde in univers.
Exemple de pe Terra care sustin faptul ca fiintele pot supravietui si in ecosisteme extreme: pe fundul oceanelor, in locurile unde exista caldura de la vulcanii subacvatici, apa este plina de bacterii.
Pe campiile de sare din Africa se dezvolta bacterii in arsita soarelui fara alte surse de hrana, bazandu-se excusiv pe caldura solara pentru a-si procura necesarul supravietuirii folosind fotosinteza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia! am o intrebare stearsa din cauza asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt extraterestru! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Bni7s3Y95kA

Serviciile de informatii, alaturi de diverse grupuri care ar conduce lumea din umbra, sunt singurele entitati organizatorice care cunosc adevarul despre fenomenul OZN, cu toate implicatiile acestuia în trecutul, prezentul si, mai ales, viitorul omenirii. Aceasta este o ipoteza des invocata de catre adeptii teoriei conspiratiei.
Teoria presupuselor colaborari secrete intre guvernul SUA si extraterestrii a fost sustinuta, mai ales in anii 80, si de catre Milton William (Bill) Cooper, subofiter in Air Force. El afirma ca in perioada 1970-1973, pe cand lucra pentru comandamentul flotei militare din Pacific, a avut acces la doua materiale: Raportul nr.13 al proiectului Grudge/Blue Book si un rezumat privind operatiunea „Majority" – care ar fi fost legata de un grup oficial ultrasecret MJ-12, pentru gestionarea relatiilor cu extraterestrii). In „Raportul 13" s-ar fi gasit date privind prabusiri de OZN-uri, cadavre recuperate, extraterestri vii, fotografii, rapiri, analize ale OZN-urilor, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tehnologie in schimbul oamenilor

Conform declaratiilor lui Cooper, ar exista trei rase de extraterestri cu care americanii ar fi in contact. Declaratiile lui se alatura surselor cotate a fi "cu credibilitate indoielnica", care au sustinut, de-a lungul timpului, ca structuri din CIA si departamente speciale ale U.S. Army au o indelungata relatie cu trei specii de fiinte extraterestre care, dintre toate natiunile lumii, ar fi ales sa intre in contact doar cu americanii: Reptilienii (botezati astfel datorita pielii lor), "Conformatorii" (fiinte vii "bazate" pe siliciu), si "Micii Cenusii" (cunoscuti si sub numele de Ebeni, care ar fi originari din sistemul solar Zeta Reticuli, umanoizi mici de inaltime, cu pielea cenusie, capul voluminos si ochi mari, asemanatori cu aceia ai unei insecte).

Bill English, ofiter de contrainformatii in cadrul „Beretelor Verzi", afirma si el ca a vazut Raportul 13, un material de 624 pagini, realizat aparent in 1953 si "adus la zi" in 1969. Cooper si English sustin ca in 1964, la baza Holloman, s-a incheiat o intelegere prin care extraterestrii promisesera un aport de tehnologie, in schimbul permisiunii de "a rapi" oameni in vederea unor experiente. In virtutea aceleiasi intelegeri, guvernul american urma sa construiasca un numar de baze subterane in care sa fie gazduiti extraterestrii, impreuna cu navele lor, si unde sa aiba loc schimburile de informatii tehnologice.

Marelui public nu trebuia sa i se divulge nimic despre toate acestea. Cooper afirma ca in 1972, extraterestrii se aflau deja in cinci baze subterane ale armatei din SUA: New Mexico, Nevada, Utah, Colorado, Dulce (New Mexico). Guvernul ar mai fi realizat, in acelasi scop, zeci de orasele subterane, amplasate la mare adancime sub pamant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mutanti sau hibrizi

Aviatorul John Lear declara, în anii 80, ca detine informatii ca guvernul SUA "a vândut rasa umana unor extraterestri care ne vor raul". Lear, fiu al unui faimos inventator si constructor de avioane, a zburat cu peste 160 de tipuri de avioane, a participat la mai multe misiuni CIA, a doborât de repetate ori recorduri de viteza si era singurul pilot din lume care detinea toate tipurile de certificate de zbor eliberate de Federal Aviation Administration. El sustinea ca în laboratoarele subpamantene multietajate de la Dulce, din nordul statului New Mexico, dar si în alte baze, se afla mii de extraterestri, care efectueaza experimente sinistre pe oameni si pe animale, între care "crearea unor mutanti sau hibrizi între fiinte umane si extraterestre". Tot acolo ar trai conform lui Lear, un mare numar de specialisti pamanteni, "închisi probabil pentru totdeauna" (conform spuselor aviatorului, în 1979, la baza Dulce ar fi izbucnit chiar o revolta, inabusita in sange).

Conform declaratiilor aviatorului, între 1979 si 1983, grupul MJ-12 a început sa regrete colaborarea cu extraterestrii, dar era prea tarziu. Rapirile erau mult mai numeroase decat se convenise, în schimb tehnologiile primite erau simple surogate, foarte departe de performantele vehiculelor si ale armelor de care dispuneau rasele din Univers. În consecinta, guvernantii ar fi luat decizia realizarii unor arme defensive, prin care pamântenii sa poata distruge navele venite din Cosmos. Acesta ar fi fost adevaratul mobil al programului Initiativa de Aparare Strategica „Razboiul Stelelor" ("interfata" programului fiind apararea contra rachetelor nucleare sovietice). Conform blogurilor si forumurilor adeptilor teoriei conspiratiei, în ultimii 50 de ani ar fi existat peste 300 de întâlniri cu caracter confidential între extraterestri si reprezentanti ai guvernului american.

| CISCO a răspuns:

I don't want to see Aimèeeee ai grije cu cine vorbesti pe unde umbli si incearca sa intelegi ca atata timp cat exista dictator ca traian basescu si ion iliescu care au distrus aceasta tara danduva dreptul sa calatoriti prin europa cu buletinul, afla ca in anul 2014 vei putea munci in orice tara membra ue, chef de munca sa ai, e afla ca exista si extraterestri acum cand spun extra = oameni siretii, inteligenti, terestru = pamant au loc pe acest pamant aceste regi scenari ordinare de musamalizare se feresc de concurentza chinezeasca rolling on the floor la cat de mult observi tu china a invadat america, a invadat toate magazinele globului bine in acest secol 21 promit ca veti afla adevarul si despre extraterestrii si despre dumnezeu despre diavol stiu sigur ca exista e mereu printre noi rolling on the floor

| Messerschmitt a răspuns:

Exista, dar cu un singur "i".

| YourDeath a răspuns:

Greu de raspunslaughing Intr-un fel cred, in altul nu. Cum spune si Morgan Freeman intr-o reclama pe Discovery: (nu o formuleaza chiar asa, dar are acelasi continut) ''Daca exista extraterestri, de ce nu ne-au contactat pana acum?" Poate exista, dar sunt mai ''slab pregatiti'' decat oamenii, si nu au reusit sa gaseasca o cale de comunicare. Sau poate exista, dar nu vor sa comunice. Poate sunt o rasa singuratica. Sau nu sunt curiosi. Ca noi, oamenii suntem al naibii de curiosilaughing Daca vom inventa chestii cu care sa ne teleportam si sa putem respira in afara atmosferei, atunci poate vom afla raspunsul...In rest, numai Dumnezeu stie daca exista sau nu. Ah da, si americanii care nu recunosc ca in 1947 a aterizat un OZN la Roswelllaughing

| Kaℓi a răspuns (pentru YourDeath):

''Daca exista extraterestri, de ce nu ne-au contactat pana acum?"

Faptul ca nu ne-au contactat pana acum nu demonstreaza inexistenta lor, eventual confirma faptul ca sunt muuuult mai inteligenti si de aia nu se baga in seama cu toata lumea... laughing

| Smo3keWeeD a răspuns:

Da.Este posibil.Multe planete au elementele necesare pentru a sustine viata.

| Zambaretu1 a răspuns:

Sincer, acum daca crezi sa nu, nu ma intereseaza. Acum 2-3 luni, am vazut, eram de vreo 40/50 cm, si stateau pe casa veciunului, erau fosforescenti. Ma rog era 2 noaptea happy. Au disparut din senin. Am citit in carti ca ei sunt foarte sensibili.

| Aimèeeee explică (pentru Zambaretu1):

Orice e posibil, trebuia sa le faci o poza happy

| T1ramisu a răspuns:

Exista, am baut o bere mai demult cu unul.