| Duucu a întrebat:

Credeți în extratereștrii? Veniți cu argumente.

23 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Eu cand aud cuvantul extraterestrii nu ma gandesc la omuletii verzi sau gri micuti de inaltime, avand capul mare si ochii mari. Eu tind sa ma gandesc spre orice tip de forma de viata inclusiv la nivel microsopic sau format din elemente non-vitale (raportandu-ne la ceea ce stim noi acum ca este vital). Acum gandeste-te ca sunt aproximativ 200 de miliarde de galaxii si numai in galaxia noastra sunt sute de miliarde de planete. Trebuie sa fi limitat mental sa crezi ca in Desertul Sahara tu esti singurul fir de nisip straight face.
Si acum vine intrebarea de ce nu ne gasim?! Pai avand in vedere distantele colosale de sute, mii de ani lumina care sunt intre galaxii cred ca este foarte greu sa ne intalnim.
Si acum ma gandesc si altfel. Noi mereu ne intrebam,, exista extraterestrii?'' dar v-ati gandit ei, sa zicem undeva la 1000 de ani lumina de noi, mai avansati cu vreo 1000 de ani decat noi, s-or gandi si ei la fel ca noi. Cred ca li se rupe cand au atata tehnologie, pentru ca atunci cand ai atata tehnologie si ai descoperit pestisorul de aur nu vrei sa il imparti cu nimeniwinking.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, cred.
In primul rand Universul e un loc destul de mare incat sa mai existe viata si pe alte planete.
In al doilea rand, extraterestru nu inseamna un omulet verde cu nava spatiala. Poate fi si un organism unicelular, daca e in afara spatiului terestru tot ''extraterestru'' se numeste.
Si in al treilea rand, sa nu uitam ca viata se adapteaza mediului. Nu trebuie sa existe neaparat o alta planeta pe care sa fie toate conditiile de pe pamant pentru a exista viata. Poate pe alta planeta exista ''extraterestrii'' care respira monoxid de carbon si beau mercur.
Cred ca sunt foarte mari sanse sa existe extraterestrii, nu avem de unde sa stim daca sunt mai evoluati decat noi sau nu, poate deja ne-au vizitat, poate nu ne vom intalni niciodata.
Dar totusi cred ca exista happy.

O zi buna!

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Sunt destule piese lipsa din unele puzzle-uri in ceea ce inseamna evolutia omului si "reusitele" lui. Nu cred ca m-ar ajuta cu ceva daca as crede in ei. Dar nu pot spune ca elimin din start posibilitatea ca acestia sa existe. Pur si simplu sunt la mijloc ramanand cu intrebari fara raspuns. Cauta pe net seria "Extraterestrii antici". Vei gasi si subtitrate in limba romana. Este destul de interesant.

| M25M a răspuns:

Este o posibilitate destul de mare avand in vedere imensitatea spatiului cosmic.

| drogh a răspuns:

Nu se ştie niciodată. Poate undeva, există! Dacă gândim puţin logic, poate nu doar pe Terra există viaţă. Chiar dacă extratereştrii nu au venit să dea vreun semn, speculaţiile sunt o grămadă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul, da, cred in existenta extraterestrilor. Totusi, am unele retineri in a spune ca ne-au vizitat pe noi. Este greu de spus acest lucru. Daca ai rabdare, citeste acest articol, e destul de interesant.
http://www.descopera.ro/stiinta/4988995-extraterestrii-sunt-printre-noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca ar exista, nu ma ajuta pe mine cu nimic. deci de ce mi-ar pasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred,nu prea am argumente.
Există dovezi-http://en.wikipedia.org/wiki/Roswell_UFO_incident
Am vazut și pe Discovery documentare.
http://www.inventatori.ro/view_article.php?id=413 - ce spui de asta?

| Voidwithin a răspuns:

Da as crede cum si noi ne-am nascut pe o planeta si am evoluat si iei ar putea face la fel, e cam imposbil sa nu existe daca intr-adevar universul e infinit.

| Earthroot a răspuns:

Am nevoie de dovezi concrete, poate poate, dar la sigur o sa cred cand o sa vad.

| Duucu explică (pentru Earthroot):

Crezi în materia neagră?

| Earthroot a răspuns (pentru Duucu):

Parca golurile din spatiu nu sunt alcatuite din materie neagra cica?

| PurpleBox192 a răspuns:

Imi e destul sa citesc astea si deja parerea mea nu mai conteaza... :))
http://www.tpu.ro/......terestrii/

http://www.tpu.ro/......untita-si/

| meli120 a răspuns:

Da cred,deoarece si Biserica a recunoscut existenta altor fiinte in univers si a venit cu o noua teorie ca si ei au fost creati de Dumnezeu.(sa te puste rasu nu de alta,rar Biserica face chestii din astea numai in caz de forta majora cand sunt dovezi clare).
In ultimul timp,s-au depistat multe obiecte neindentificate care nu apareau pe radar(situatia acea cu piloti din serviciul militar sau ce o fii in Sua parca, o dat si la stiri si ca a fost zarit un obiect neindentificat chiar in fata lor si ca nu aparuse pe radar de si o aratat). Desi, o sa ziceti, trucaj ori ceva de genu.
Dar, extraterestri aia pot sa fie la miliare de ani lumina departare intr-o alta galaxie.Noi neavand posibilitate sa parcurgem galaxia noastra in totalitate,apai alta durand prea mult si deoarece nu suntem destul de avansati.
In idea ca Pamantul are capacitatea de a mentine viata,putem presupune ca poate exista si in alte galaxi dac exista apa si daca are un soare (o sursa de caldura pentru mentinerea vietii in apropiere) si are sursa de apa si toate cele.
Lasand la o parte toate aberatile celor care nu vor sa auda de existenta extraterestrilor si daca ar avea mai multe dovezi incercand sa contrazica conceptul cu referire la acest lucru.(de obicei mari credinciosi,la care orizontul nu le permite sa creada doar ce apare in Biblie,neacceptand parerile stiintifice).
Multe poze, e adevarat au fost trucate.
Dar daca vezi (Adica vedeai ca acum majoritatea de fapt cei care gandesc isi dau seama ca noi ne indreptam catre Idiocratie, putem face referire si la filmul Idiocracy care scoate la iveala niste adevaruri asupra societati noastre de azi). Daca vedem cat de mult am evoluat, nu ma refer la Romania, dupa ce am fost subjugati si impiedicati de a progresa aprox 2000 de ani de catre biserica.deoarece au putut vedea, daca exista progres atunci credinta va scadea/concept adevarat, cei din famili de oamenii cu scaun la cap, cercetatori /medici, in orice caz oamenii destepti au incetat sa creada cu desavarsire balivernele lor.Acesti oameni luand doar esenta care pana la urma numai aia e adevarata,fiind dupacea imbunatatita la cheremul tuturor dupacea fiind aratata imparatului care aduce modificarile de rigoare si dupacea o publica cand totul este in ordine.
Deci daca am fi continuat sa ne evoluam cum prevedea toata lumea, spre rusinea noastra decadem.
Ma refer, dupa cum stam la calculator si numai facem efort fizic nu vom avea nevoie de doar cateva degete pentru a face asta.
Dupa cum evolua stiinta, cu ajutorul generatilor precedente am fii putut spune ca ar fi dus la marirea cutie craniene si la cresterea in marime a creierului (pentru a putea depozita cunostintele acumulate, desi se stie ca noi nu avem capacitatea de a ne folosi nici 15% din potentialul creierului diferind de la pers la persoana).
De aici deducem ca tipologia extraterestrului,asa comercializat ca ar aparea arata ar fi o civilizatie (aparuta dinainte noastra, o civilizatie de oameni care o evoluat nefiind oprita ca si noi e biserica si tinuta in loc).
Sunt multe arhive la Vatican, chiar prea multe pe care nu le poate citi nimeni in care s-ar putea regazi si acest asa numit extraterestru de astazi fiind bine pastrat secretul existentei unei alte specii mai avansate decat noi pentru a pastra credinta in Dumnezeu si pentru a nu crea haos).
Cei proveniti din famili care vad dincolo de niste adevaruri nefondata, il vad pe Dumnezeu ca o fiinta categoric mai dezvoltata ca noi (in perceptia unora mai dezvoltat ne duce cu gandul la extraterestri ) si existenta binelui -raului de la inceputuri (fundamente create de la inceputuri si date mai departe probabil din experienta acelui om evoluat care se zice ca nea creat pe noi si pe extraterestri ).Il putem numi si creator deoarece avea negresit inteligenta pentru a crea o noua rasa civilizatie, totusi care sa porneasca de la zero.Se crede ca extraterestri ne privesc momentan si asteapta sa ne vada evolutia, deoarece cred ca nu ne-au gasit intamplator, ii drept ca am explorat spatiul cautandune-o cu lumanarea.Acestia avand probabil ca scop,dupa x timp din momentul in care au aparut,nu se stie cand,ne supravegheaza pentru a trage niste foloase(se zice ca dupa cat de evoluati is ar trebui sa fie mai mult de zeci de mii de ani de evolutie si s-ar putea ca soarele lor sa fie pe moarte,in concluzie si planeta lor si cautandusi un loc unde sa colonizeze).S-ar putea sa se fii mutat cel putin odata din cauza asta si sa fie obisnuiti sa studieze alte specii inferioare(Ca si noi,sa observe,dorind sa nu aiba prea multe pierderi de suferit cand o sa ne ocupe planeta. Extraterestrii axanduse pe traversarea galaxie pentru a gasi un loc de ocupat, inainte sa li se stinga soarele coenstientizand cu mult timp inainte perioada de trai al soarelui si apropierea stingeri acestuia si au dezvoltat aceste ozn-uri care abia ne putem imagina procedeul lor, pe care au muncit insa acestia mii de ani probabil).Ei ramand fara planeta si calatorind neincetat prin spatiu sa gaseasca o planeta daca suntem noi primi, nu avem de unde sa stim sau daca studiaza mai multe specii in acelasi timp (pentru a ocupa planeta)calatorind multa vreme pentru a gasi o civilizatie cu inteligenta scazuta (desi investigand-o deoarece am prezenta un anumit pericol, cauzand anumite victime ma refer.acestia fiind precauti pentru a limita victemele din rasa lor).
Si asa la cat suntem de inapoiati, venind astia sa ne ocupe cum se prezice ca o sa ne viziteze cel mai probabil in max 100 de ani nu o sa ne mai studieze, si mai repede daca continuam sa exploram cosmosul.
Biserica in situatia asta i-ar face noi zeitati cum s-ar zice si toti s-ar inchina de teama, de nevoie extraterestrilor si devenindu-le sclavi.Caracteristica tipica a civilizatilor inapoiate. Oricum fiind ei cat de dezvoltati, ar avea nevoie de sclavi mai ales ca ne oferim noi.Nu ne cunosc indeajuns,probabil nici nu va fi nevoie sa ne atace ca ne si predam. Oricum,civilizatia asta extraterestra ar incerca pe cale pasnica daca s-ar putea,de aia ne studiaza de multi ani incoace.
Nu stiu de ce nu ar exista? Daca si noi suntem o evolutie a animalelor(maimute,pesti sau cum o fii ),ar fi vreo regula care sa exluda o evolutie a noastra?
Trebuie doar sa fii avut o planeta la inceputuri cu toate cele (Apa, aer, caldura )si totul decurge de la sine, oricum noi nu suntem destul de evoluati in gandire ca sa presupunem si nici nu dispunem de aeronave sau orice altceva care sa depaseasca viteza lumini (rezumandune doar la concepte prin care s-ar putea realiza).
Vom trai si vom vedea, daca vom apuca sa fim aici pana vin (50 -100 de ani ) ne vom lamuri daca au fost niste ipoteze sau zvonuri fondate.Desi atunci am dori sa se rezume doar la niste ipoteze in caz ca.

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Ceac Noris?

| ThePathWalker a răspuns:

Sunt convins ca exista viata extraterestra, dar nu sunt atat de sigur ca e si inteligenta.

| TTTeofiLLL a răspuns:

Pai eu aduc un argument foarte convingator, cred eu.Eu cred ca da. Daca ai auzit de Puma Punku, iti pot spune ca pe acolo ar fi trecut sigur extraterestri. Acele blocuri de granit dateaza tocmai de 10.000 mii ani I.Hr ba chiar mai mult.Gandintute la asta sunt niste blocuri cu forma oarecum de "H" si sunt extrem de precise privind :Masurile colturilor, peretii extremi de drepti si multe alte aspecte, iar in epoca aceia (de piatra, cred)era imposibil pentru om sa ciobleasca atat de perfect.Deabea daca exista metode de a taia asa.Deci concluzia ar putea fi ca in antichitate extraterestri care aveau o tehnologie mai ridicata decat o avem noi in prezent ar fi facut alta.Acum desigur ar fi multe de spus. DACA TE INTERESEAZA EXTRATERESTRI, si ai History channel, incearca sa urmaresti extraterestri antici, o emisiune care arata tot felul de ipoteze care te conving ca exista extraterestri.

| Aurashyk a răspuns:

Viața extraterestră (sau viața din spațiul cosmic) este la ora actuală (2013) doar o ipoteză, conform căreia în Univers ar putea să existe și viață al cărei mediu natural nu este Pământul. Acest concept se referă la orice tip sau formă de viață, de la cele mai simple sisteme biologice (de ex. virusuri și procariote) până la cele mai complexe forme de viață cu inteligență proprie și organizare socială. Totuși, existența vieții în afara Terrei, fie ea orișicât de primitivă sau evoluată, nu a putut fi dovedită cu certitudine nici până în ziua de azi. Dar vârsta Universului, uriașă, precum și numărul enorm de sisteme stelare sugerează că dacă Pământul ar fi un model de corpuri cerești cu viață general valabil, atunci viața extraterestră ar trebui să fie întâlnită în Univers destul de des [1]. De asemenea există o contradicție evidentă între probabilitatea de existență în Univers a unor civilizații extraterestre, probabilitate estimată a fi mică dar reală, și lipsa de contacte cu astfel de civilizații sau alte dovezi de existență a lor, contradicție denumită paradoxul lui Fermi.

| Duucu explică (pentru Aurashyk):

Tu ai dat copy-paste de pe net...

| Aurashyk a răspuns (pentru Duucu):

Da,dar oricum nu se stie inca.

| CatzPopularity a răspuns:

Posibil. Adica daca exista o planeta care sa semene cu Terra, ar avea anumite forme de viata. Nu asa verzi si mici cu ochi mari. Pot avea orice alta forma. Si daca ar avea forma de cerc, tot extraterestrii ar fi. Nu? Si poate sunt mai inteligenti decat noi...Sau poate nu. Poate ca sunt mai multi extraterestrii decat ne-am imagina...Cine stie? Nimeni de pe planeta nu a vazut tot universul ca sa stie toate planetele. Daca intrebi un cercetator, nu ti-ar da un raspuns ca: DA sau NU. POSIBIL?

| oÎngerașul a răspuns:

Du-te pe Marte si uită-te, apoi imi dai un SMS la nr. de telefon : 555-000-111

| DanielaTfpt a răspuns:

Eu cred ca da. Sunt multe dovezi. Daca ai canalul "History" este o emisiune dedicata acestei chestii.
Pe mine, sincer ma sperie...
Lucrurile din trecut [piramide, chestii vechi] sunt foarte bine lucrate, crezi ca un creier omenesc de pe atunci putea face asa ceva?
E doar o parere :3.