| DorelSudoru a întrebat:

Credeti in destin sau ti-l faci cu mana ta?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca am raspuns anticipat la intrebarea ta:,, E bine sa fii optimist?,, Eu zic ca fiecare dintre noi suntem pusi in fata unei alegeri.Alegi sa faci voia lui Dumnezeu, sau sa nu asculti de Dumnezeu.Alegerea iti apartine.Deutronom30:15,,Iti pun azi inainte viata si binele,moartea si raul.,,Tu ce alegi? Daca privesti lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu,vei intelege care sunt adevaratele valori. Daca alegi sa faci binele, bine vei primi.Iar daca nu asculti, suporti consecintele neascultarii.In viata exista un echilibru.Tot ce faci se intoarce inapoi.Deci alege sa faci binele.

| Angel0 a răspuns:

Sunt intr-adevar cateva chestii pe care le poti face cu mana ta sau cu alt organ.
Insa pentru a influenta destinul, este nevoie de foarte multa vointa, efort si nu numai.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu cred in destin. E doar o "scuza" atunci cand nu iti merge bine sau ai gresit. Totul in viata depinde doar de tine, esti singur responsabil de deciziile pe care le iei si de actiunile tale!

| Paulla a răspuns:

Destinul ți-l faci cu mâna ta.
De ex sa presupunem ca destinul iti rezervă să ajungi un mare avocat, dar tu nu faci nimic pentru a ajunge avocat si pana la urma sa zicem ca ajungi medic. In concluzie, ți-ai schimbat destinul.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Aşa cum am mai spus, eu nu cred în destin, ci mai mult în prezenţa persoanei potrivite în locul potrivit. Nu sunt sigură că îţi poţi schimba viitorul, însă poţi alege căile favorabile, astfel încât să ţi-l construieşti într-un mod potrivit.

| bamse a răspuns:

Unii oameni se nasc cu niste capacitati. De exemplu Einstein, genetic vorbind, era destinat sa fie om de stiinta.

Dar daca el alegea sa fie actor de cinema asta ar fi fost. Nu l-ar fi fortat cineva sa studieze. El a ales.

Deci destinul trebuie inteles la nivel de aptitudini, cred eu. Unu de mic canta opereta. Am vazut si eu la romanii au talent. Cum ar veni, e destinat sa fie cantaret. Dar daca el alege sa fie camatar de exemplu, nu-l poate forta nimeni sa nu fie.

Eu sunt de parere ca omul cum isi asterne asa si doarme. Binele si raul exista, insa omul alege dupa bunul lui plac si nu il forteaza nimeni sa fie asa cum este. Tot ce face omul face de bunavoie, ca asa vrea el.

| bebetho a răspuns:

Nu cred în destin!
Fiecare îşi face viaţa după capu' lui (cu mâna se face ceea ce ţi-a zis Dmess).Aş crăpa de ciudă să aflu că vreun inorog roz mi-a furat dreptul de Liber-Arbitru.
În viaţă mai depinzi uneori şi de alţii, dar aşa-i viaţa, nu "destinu".

| Dmesss a răspuns:

Un singur lucru il faci cu mana ta si anume procesul de masturbare.

| MuadDib a răspuns:

Asta e o ciudatenie laughing. Eu cred ca ne creem destinul, doar ca alegerile noastre sunt deja stiute. Pe de alta parte daca Dumnezeu creeaza fiinte carora le cunoaste deja soarta pe care si-o vor alege, nu e un fel de destin scris inainte pe care tu il implinesti? Si totusi tu ti-l determini.E ca si cum ti-ai scrie randurile "in cartea mare" inainte sa cunosti si tu ce o sa scrii. Da... nici eu nu prea inteleg straight face

| Edd_4925 a răspuns:

Nu poti sa iti controlezi viata/viitorul dupa bunul tau plac; in viata noastra intervine imprevizibilul, indiferent de planurile pe care ni le facem

| AlinaaAli a răspuns:

Eu cred in destin...mi s-au intamplat prea multe ca sa mai cred in coincidentze sau tot ce tine de elesi virusake nu prea are dreptate aici,intr-adevar poti sa te arunci in fata trenului si asta tu hotarasti, dar o faci numai daca ai tupeu, si daca ai un motiv...asa ca, eu cred in destin

| muzicalBoX a răspuns:

Ti-l faci cu mana ta laughing

| ostea a răspuns:

Cred în destin dar mai cred că destinul ți-l poți modela după bunul plac prin decizii.

| virusake a răspuns:

Chestia cu destinul nu o poate confirma nimeni.
Dar eu unul cred ca tot ce se intampla tine de fiecare om. Adica poti trai inca 20 de ani, sau te poti arunca in fata trenului, mie mi-e cam greu sa cred ca toate astea sunt facute sa se intample si chiar daca ar fi fost asa nu s-ar fi ajuns la problemele din ziua de azi pe care tot niste oameni le-au provocat.

| irbis a răspuns:

Destinul exista si nu se schimba. Viitorul este scris in piatra, dar noi suntem cei care-l scriem si nu o forta superioara. Destinul nu il faci tu, il scrie fiinta ta (asta venind de la un viitor scriitor).

| elleme a răspuns:

Oarecum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti e predestinat nimic, modul tau de abordare al vietii iti poate aduce diferite stari sociale si materiale.
E imposibil sa-i scrii unui obiect destinul avand atatea necunoscute in fata care vor interactiona schimband traiectoria intr-un mod haotic. Daca universul era creat de o forta divina atunci raspunsul meu era altul, asa ca in functie de credinte raspunsurile vor oscila.

| 092266 a răspuns:

In opinia mea, tu esti singurul/a raspunzator/are de ceea ce ti se intampla... Depinde de alegerile pe care le faci, perspectiva din care privesti viata, pesimismul sau optimismul tau, atitudinea ta in fata inevitabilului, capacitatea de reactie in situatii inedite, felul in care iubesti sau urasti, felul in care interactionezi cu altii si intr-o mai mare masura de obiectivele pe care ti le stabilesti si modul in care iti gestionezi resursele si timpul de care dispui, astfel incat sa reusesti. La fel de important este si patosul pe care il simti atunci cand te gandesti la ceva pe care vrei cu tot dinadinsul sa il ai. El te anima, te inspira si iti da speranta... Increderea in sine este ceva imperios necesar si intotdeauna am apreciat persoanele care te privesc in ochi atunci cand ti se adreseaza. Din nou, e o parere personala. Iar daca am spus ceva revoltator, imi cer scuze, dar eu cred ca asta e realitatea.Suntem doar noi si vointa noastra. Va salut!