| anonim_4396 a întrebat:

Exista vorba aceea ca... a fost destinul, sau ce vrea destinul etc. Dar unele persoane spun ca ti-o faci cu mana ta, ca nu exista destin. Voi ce credeti? Exista sau nu?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Destinul nu-i decat consecinta a ceea ce faci in prezent si traiesti in viitor.

| MajorAsshole a răspuns:

Nu cred ca exista destin. DAR daca astazi, sa spunem, ti se intampla ceva iesit din comun (bine sau rau, nu conteaza) si privesti putin in spate, o sa observi de cele mai multe ori ca exista o serie intreaga de evenimente care intr-un fel sau altul au legautra unul cu celalalt si care, puse cap la cap s-au finalizat prin ceea ce ti s-a intamplat tie astazi. Daca ti se pare interesant subiectul asta, cauta, te rog, "the butterfly effect" - un concept interesant si cu care sunt 90% de acord. S-a facut si un film cu acelasi nume, ti-l recomand - nu neaparat ca actori, actiune, efecte, etc etc, dar ca idee.

| RoXxy a răspuns:

Vezi tu,de fiecare data cand facem o alegere, ea influenteaza cursul vietii.E ca si cum la fiecare alegere drumul se bifurca, deci... normal ca destinul ni-l facem noi cu mana noastrawinking

| evostyle7 a răspuns:

Destinul e pentru sceptici. Daca puteti gasi o rezolvare la intrebarea " de ce ne amintim trecutul si nu si viitorul? " atunci a crede in destin e ceva firesc.

| jadir a răspuns:

Este mai usor sa spui, asta este asa a fost sa fie decat sa lupti pentru ati implini visul, nu? Da destinu il facem singuri iar atunci cand nu suntem in stare dam vina pe destin desi el nu exista.

| AleD a răspuns:

Apoi dupa parerea mea ambele variante is bunebig grin.eu ma incadrez in ambele. uneori, mai ales cand ceva nu mi-a iesit bine zic ca e din cauza destinuluibig grin, alteori zic ca eu mi-am facut-o cu mana meahee hee.da in fine.sa zicem ca exista destin...da mai trebuie sa incerci sa faci ceva cu mana ta, nu sa zici ca degeaba o faci ca daca nu as tio fost scris...macar sa incerciwinking

| Sckipper a răspuns:

Eu nu cred in destin, destinul ti-l faci cu mana ta, prin comportamentul tau si prin gesturile tale.asa ca daca vrei sa iti mearga bine ai grija sa faci totul cu capbig grin

| CandTrandafiriiMor a răspuns:

Oamenii isi creaza propriul destin. iar cand se baga in ceva apoi vor sa se retraga, dau vina pe destin. Funda?

| alexaalexandraa a răspuns:

Da, eu cred ca exista. Cred ca totul are un rost. Cred ca tot ceea ce ni se intampla, se intampla cu un motiv. Chiar si atunci cand treci printr-un moment greu. Cineva imi spunea happy :'' tot raul este spre bine'', si avea dreptate. Da, ne-o mai facem si cu mana noastra, dar cred ca, tot cu un motiv, tot de la soarta. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

,,Destinul lucreaza prin amanunte,,
,, Omul si destinul sau reprezinta ceva inseparabil, se provoaca si se creeaza reciproc,,.

| Amelia123 a răspuns:

Sincer?Da.