| disti a întrebat:

Credeti in dumnezeu? Cu ce va ajuta daca credeti sau daca nu credeti.

Răspuns Câştigător
| idontknow_4560 a răspuns:

Sa o luam logic : Daca crezi, trebuie sa te duci la biserica, sa inveti o groaza de poezii fara sens (Vezi "rugaciuni" pe google), sa te rogi in fiecare dimineata, seara sau cand vrei tu la cineva invizibil care se presupune ca ar fi deasupra ta, si care cica te asculta. Daca nu crezi, nu faci toate alea. Concluzie : Daca nu crezi in dumnezeu, castigi niste timp in plus.

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Intr-o lume bulversata intr-o lume fara siguranta zilei de maine, in ciuda imprejurarilor vietii, tu ai pacea lui Dumnezeu in inima ta.Ai siguranta zilei de maine.Stii ca orice va veni peste acest pamant, tu il ai pe Dumnezeu de partea ta.Mai mult decat atat avem promisiunea ca nu ne va lasa singuri.El va fi cu noi si in noi.Si cand trecem prin diferite incercari, in numele Lui gasim atributele Lui, si rezolvare la orice problema.

| Angel0 a răspuns:

Alt ateu care are dubii.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Nu, nu cred în Dumnezeu.
Toată această credinţă este datorată unei tradiţii stupide.
Tot ceea ce este bun îi este atribuit lui Dumnezeu, iar tot ceea ce este rău îi este atribuit îngerului căzut. Este cea mai stupidă definiţie de bine şi rău.
Majorităţii îi este frică să se opună sistemului, să gândească. Se gândesc că cine ştie ce nenorocire o să se întămple dacă se depărtează de Dumnezeu. Sunt paranoici! Cum se întâmplă ceva rău, hop! Dumnezeu este supărat pe mine. Prostie! =D
Toate aceste dovezi de arătare a unei cretinţe reprezintă idealul omenesc, legea omenească. Întreaga lege a existenţei umane constă numai în posibilitatea pentru om de a se închina în faţa a ceva infinit de măreţ. Lipseşte-i pe oameni de acest infinit măreţ, iar ei nu vor accepta nimic, şi vor muri pradă disperării.
Oricum, este o treabă complicată prin tot ceea ce este.so, este puţin imporbabil că vei ajunge la un răspuns satisfăcător. Mereu vor mai apărea întrebări şi chestii de dezlegat. Astă este un adevăr verosimil!
yawn

Cu ce să mă ajute?
Mă ajută ştiind că am o concepţie proprie, că m-am opus şi am gândit singură.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@kikyo:
Am auzit de atâtea ori prostia pe care ai scris-o, încât a început să mă f-tă rău de tot la aparat.
Nu voi regreta şi nici nu voi pierde niciodată nimic, dacă nu cred în Dumnezeu.
Mi-am format singură o părere asupra acestui aspect şi îmi voi păstra opinia până când mi se va demonstra contrariul în cel mai logic şi plauzibil mod.
Chiar dacă Dumnezeul vostru există, iar eu am avut tupeul nesimţit să nu cred în El, asta nu mă va afecta în nici cel mai infim mod, deoarece eu nu m-am lăsat îndobitocită de tot ceea ce prezintă şi reprezintă religia.
Creştina mea, data viitoare încearcă să ai argumente mai plauzibile.winking

| Skylar a răspuns:

Limitele creierului uman sunt foarte ciudate bre...

| Skylar a răspuns:

Asa de ciudate incat probabil am creeat un dumnezeu

| Paulla a răspuns:

Nu, nu cred.
Nu-mi trăiesc viaţa dupa regulile unei religii cu speranţa că voi primi răsplata în altă viaţa.
@Frumusika14 Lasă pâinea in faţă la uşă, sună iar apoi fuge? Sau cum?

| chelstone a răspuns:

''Odata am auzit asa : daca crezi in D-zeu dar El nu exista nu pierzi nimic, insa daca nu crezi in D-zeu iar El exista pierzi TOTUL. oare dc se spune asa? ''

yUuKy, si daca exista allah sau zeii egipteni, ce te faci?

| Kosuchin a răspuns:

@theGazetteVortex scuze, dar esti un specimen ce trebuie reeducat cu forta.parerea mea.Serios, nu poti invinovati persoana, pentru ca e curioasa si vrea sa afle pareri si opinii de la multi oameni.Re-educare cu forta.

In alta ordine de idei, nu eu nu cred in Dumnezeu.Cu ce ma ajuta daca nu cred? Cu nimic, nu imi aduce niciun beneficiu necredinta.Insa nici credinta nu imi aduce vreun beneficiu.

| bebetho a răspuns:

Nu, sunt singurul meu Dumnezeu, deci cred în mine.

| bebetho a răspuns:

@Frumusika14 Ţi-a dat ţie 'mnezo personal o pită?

| AG a răspuns:

Eu cred in mine si in stiinta. Imi ajunge.

| costis a răspuns:

Cred in Dumnezeu. Pe mine m-a ajutat in cel putin 2 situatii grele, si in una foarte grea. Dar nu cred numai pentru asta.

| MindBlowing a răspuns:

In conceptia mea trebuie sa existe o cauza care sa le fi declansat pe celelalte, deci cred intr-un Dumnezeu. Ce ma intereseaza sunt urmatoarele aspecte: sub ce forma se manifesta acesta, daca are atributii morale si, mai important, care este scopul creatiei lui. In orice caz, cred ca are un profil psihologic destul de interesant, nu? laughing

| whatevernvm a răspuns:

Te ajuta cu liniste sufleteasca.

Semne ca el exista:

http://dumnezeuexista.com/

| PinkPanther a răspuns:

Cred in Dumnezeu (cred ca exista o forta suprema), dar nu cred in religie si in ce predica preotii

| username a răspuns:

Eu unul nu cred in Dumnezeu. Ce am de castigat/pierdut?
Pai nu stau aproape in fiecare duminica/sarbatoare mare 4-5-6 ore in biserica, nu mai dau bani la preoti.

| Ruxuletz a răspuns:

In primul rand eu cred in Dumnezeu pentru ca el mi-a dat suflet,datorita lui traiesc si tot datorita lui voi muri. El ma ajuta sa trec peste anumite probleme,atunci cand considera El ca am nevoie sa imi fie alaturi,asta nu inseamna ca nu ma sprijina mereu. Pentru mine Dumnezeu inseamna TOTUL, Mi-a demonstrat de multe ori ca EXISTA si nu am de ce sa ma indoiesc. E adevarat ca uneori ne rugam si nu ne ajuta, dar asta nu inseamna ca el ne vrea raul. Pur si simplu Il iubesc! happy

| IoanaRusu a răspuns:

Mi-e mila de tine!laughing

| IoanaRusu a răspuns:

A scuze am uitat sa raspund...Nu cred intr-un Dumnezeu care se joaca cu mintile si destinele oamenilor, cred intr-un Dumnezeu care se manifesta prin legile naturii.Si din moment ce nu cred nu ma cam ajuta.happy

| Lassaria a răspuns:

Bine inteles ca, cred in Dumnezeu.pai cum cu ce ne ajuta sau cu ce nu? Dumnezeu ajuta pe toata lumea si pedepseste de asemenea cand ai facut ceva ce nu trebuia.Ai face bine sa Il crezi deoarece si pe tine te-a ajutat!

| ღViS3CoLoRaT3ღ a răspuns:

Odata am auzit asa : daca crezi in D-zeu dar El nu exista nu pierzi nimic, insa daca nu crezi in D-zeu iar El exista pierzi TOTUL. oare dc se spune asa? simplu. Dumnezeu ne-a creat pe noi oamenii si ne-a dat atat de multe incat nici daca am deveni sfinti nu i-am putea multumi indeajuns.Cred ca inteleg problema ta. Oarecum nu simti scanteia aceea prin care l-ai iubi NU GRESI.nu intra in pacat,este mai bine sa crezi in el., sa te rogi, si sa fii bun.Nu uita.Iar daca cumva simti chiar ca nu il poti iubi si nu poti crede ca exista deoarece nu a dat nici un semn nu iti fa griji.Cu timpul El iti va da semne, si te va ajuta in viata indeajuns pentru al putea IUBI si vei vedea ca Ai sa crezi in El fara sa iti dai seama Funda?

| ღViS3CoLoRaT3ღ a răspuns:

laughing ei a fost parerea mea laughing dar tare e sloganul pe care l-ai bagat... oricum fiecare are parerea lui si cum a zis si
theGazetteVortex nu trebuie sa pui asemenea intrebarilaughing oricum trebuie sa vb frumos si mai no asa ca sa iei funda laughing nu e asa?

| Phantasmagoria a răspuns:

Nu stiu daca cred sau nu,intr-un fel da. Am credinta, dar nu ma rog, nu imi place sa tin post si sa merg la biserica.De fapt,urasc lucrurile astea. Totusi,nu sunt rea,nu fac rau nimanui, nu sunt razbunatoare, nu injur.adica indeplinesc pe jumatate voia lui Dumnezeu.
Este important sa crezi, pentru ca e cu tine si te ajuta,, la tot pasul". Daca nu crezi, iti face numai rele pana cand realizezi singur ca Dumnezeu chiar exista si ca trebuie sa ai credinta.

| theGazetteVortex a răspuns:

Ia mai dude-n'''''...$!@#$!@$!@#! #$'' baiiiiiii, v-am zis tampitilor sa nu mai puneti intrebari din astea pe net! idiotilor, imi cer scuze ca vb asa, da m-am saturat sa se starneasca tot felul de scandaluri si certuri pe tema asta! care e problema ta?! e treaba ta daca u crezi sa u nu in Dumnezeu, du-te la biserica si convingete daca exista sau nu! da nu mai intreba u pe net daca noi credem sau nu! ce dracu iti pasa tie totusi care crede si care nu crede?! Da eu cred in Dumnezeu, dar niciodata nu am spus asta in public ca sa se starneasca vreun scandal, tot ce conteaza e ca eu cred...du-te draga la biserica si convingete singur/singura de existenta Lui! si app, Dumnezeu se scrie cu D mare! si terminati-o odata ca m-am saturat. pana nu se omoara unu sau mai multi oameni nu o sa va opriti! si nu te intereseaza cu ce ma ajuta daca [,] cred sau nu!

| theGazetteVortex a răspuns:

Daca nu credeti in Dumnezeu, atunci de ce de fiecare data cand dati de un necaz, mare sau mai putin mare, strigati mereu la cer: ''DE CE DOAMNE?!'' daca tot nu credeti in el, de ce mai strigati asa, sunt sigura ca toti spuneti asta, ganditi-va bine, nu stiti decat sa dati vina pe El, cand va merge bine totul e numai meritul vostru, dar cand va merge rau numai Dumnezeu e de vina?! si app eu am zis numai sa nu mai starnicti scandaluri ca m-am saturat sa vad pe toate site-urile numai certuri despre religii si credinta. dati-o-n colo de treab!

| proasta14 a răspuns:

Da, cred in dumnezeu 1)Ne da paine 2)Ne ajuta sa traim!

| mrsjacksonhere a răspuns:

Nu exista dovezi clare ca ar exista sau nu ar exista.Fiecare are parerea lui, eu personal cred.De ce? pentru ca altfel nu as avea motivatie in viata, credinta ma face sa vreau sa traiesc viata, si sa inteleg sensul vietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu poti sa te duci la un shaolin sa-i spui; si eu sant shaolin? probabil ar zambi si ar pleca.a crede in Dumnezeu e un mod de viata.traieste dupa cele 10 porunci si are o relatie personala cu dumnezeu,si un tel de atins, la capat de cariera.iar de acolo probabil alte responsabilitati mult mai mari, si mai importante.