| aaaaaaa a întrebat:

Credeti in evolutie

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Dovezile sunt de partea teoriei evolutiei. idealismul apune, religia pierde teren, tot mai multi tineri inteligenti se dezic de credinta in diverse forme mistice, zei si dumnezei.si asta se vede mai ales din fapte nu din vorbe.

14 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

In evolutia stiintifica cred si creationistii. De fapt, tu te referi la evolutia speciilor. Pai atunci, o sa iti suflu un secret, dar citeste-l in gand sa nu-l mai afle nimeni: cred in evolutia speciilor dar si in fiinta aia supranaturala...

| AvalohAlyn a răspuns:

Personal nu cred din mai multe motive.Aleg creationismul. Evolutia are cateva enigme nerezolvate si dupa analiza mea nu mi se pare plauzibila.Fiecare are optiunea lui totusi.

| Alphawolf a răspuns:

Evolutia desi are lacune, in sensul ca nu se sustine in totalitate stintific, este prea evidenta, nu poate fi ignorata. Nu prea cred intr-o fiinta supranaturala, dar nici nu o exclud.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Evolutia organismelor, nu mai este de ceva timp o chestiune de "credinta"... este demonstrata pe cale empirica, in Genetica, Biochimie, Embriologie etc. Nimeni nu se mai poate uita in Arhiva Fosilelor si in tratatele de Genetica si medicina (bazate pe Evolutionism) care au aplicatii practice in ziua de azi, si sa aclame ca Evolutia este o minciuna (desi este in continuare sustinuta constant de catre creationistii fundamentalisti). Este demonstrata, insa de cele mai multe ori, pentru a intelege un fenomen, in esenta lui, trebuie sa fii efectiv implicat in disciplina acelui fenomen, este la fel ca si cu Fizica Cuantica, Neurochimia, Psihiatria, Matematica, Filozofia, etc etc. nu pot fi intelese de catre oricine, pentru ca tin de o complexitate care nu poate fi expusa, sumar si simplu, oricarui om de rand. Acelasi lucru se intampla si cu Evolutia/Taxonomia, de aceea, cine va dori sa inteleaga un fenomen va trebui sa-si lucreze calea... sau sa ramana ignorant. Bineinteles ca exista, au existat si vor mai exista lacune in teorii, insa atata timp cat aplciatia practica a acelor teorii ne confirma empiric predictiile, putem spune cu destula certitudine ca suntem pe calea cea buna, in plus, pentru ce ar mai fi ziua de maine daca astazi am sti tot.

| Ana_6509 a răspuns:

Ce evoluţie? Noi nu evoluăm, nici nu stagnăm.Noi mergem din rău în mai rău şi asta poţi observa şi tu uitându-te în jur.

| sinblade27 a răspuns:

Da si cu o justificare simpla. e mai logica decat biblia.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| walk a răspuns:

Nu petru ca mai degraba e o involutie deoarece pana la urma evolutiile o sa ne distruga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In involutie cred.spirituala.in evolutie materiala? nimic nu e nou sub soare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa-i citez pe Morometzii
"Nu mai stie nimeni ce inseamna revolutie
Mai nou daca taci, cica e evolutie""
NIste versuri
Sincer Da cred. Noi suntem aceea care putem schimba lumea sa o facem mai curata, mai buna sa ne schimbam in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa-i citez pe Morometzii
"Nu mai stie nimeni ce inseamna revolutie
Mai nou daca taci, cica e evolutie""
NIste versuri
Sincer Da cred. Noi suntem aceea care putem schimba lumea sa o facem mai curata, mai buna sa ne schimbam in bine.

| scumpikxa a răspuns:

Nu. nu cred. Nu imi pasa ce zic,, savantii'' acum o mie de ani cele mai mari minti ale lumii credeau ca pamantul e plat. Poate peste o mie de ani o sa se descopere ca nu e nici o evolutie. Iar mie oricum poza aia cu evolutia mereu mi-a sugerat un om care se ridica in picioare si in acelasi timp se epileaza laughing

| Bubiku a răspuns:

In primul rand trebuie sa muncim pentru evolutie! big grin

Întrebări similare